LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 31)

Ekonomi

Shtrenjtohet me 60% çmimi i gazit që nga fillimi i vitit

Çmimi i gazit për automjete ka shënuar një tjetër rritje gjatë ditëve të fundit, e treta radhazi që nga fillimi i janarit të këtij viti. Në pikat e tregtimit të naftës dhe gazit për automjete, një litër gaz tregtohet me ...

Read More »

Lamtumirë Lotari Amerikane ?! Propozimi i senatorëve që penalizon shqiptarët

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten të ndryshojnë politikën e tyre emigratore përfshi këtu edhe Lotarinë Amerikane. Propozimi zyrtar i dy senatorëve amerikanë duket se do të lërë në baltë gjithë ata shqiptarë që ëndrrat e tyre i kanë ...

Read More »

Rama në fshatrat që nuk furnizohen me ujë të pijshëm që prej 1984-ës

Mbi 400 km kanale, të para të pastruara nga dherat, inertet dhe sedimentet të ndërtuara nga fillimi jo vetëm me veshje betoni por edhe me rrjeta hekuri, po ashtu me daljet për kanalet dytësore e terciare janë investime që ndikojnë ...

Read More »

Politikat fiskale në mbështetje të rritjes ekonomike”, Ahmetaj në Takimin e Konstituencës së FMN në Romë

Ministri i Financave Arben Ahmetaj dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, morën pjesë sot në Takimin e Konstituencës së Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore që u zhvillua në Romë, me pjesëmarrjen e vendeve anëtare si Italia, Shqipëria, ...

Read More »

Rama: 3 herë më shumë financime në bujqësi. Objektiv, jo më parcela nën ujë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se financimi në sektorin e bujqësisë është 3 herë më i madh se gjatë qeverisjes së kaluar. Teksa mori pjesë në aktivitetin “Flote e re e makinerive. Objektivi, uji në çdo parcelë” kreu i Qeverisë theksoi ...

Read More »

“The Telegraph” publikon 30 vendet më të bukura europiane, qyteti shqiptar renditet i dyti (Foto)

Prestigjozja britanike “The Telegraph” ka përpiluar një listë me 30 qytezat më të bukura në Europë. Qytezat janë zgjedhur nga Shoqata e Agjentëve të Udhëtimit (ATA). Pjesë e kësaj zgjedhjeje, madje i dyti në listë është edhe qyteti i 1001 ...

Read More »

Shqipëria destinacion i liderit Italian të turizmit “Alpitour” (Foto)

Deputeti i Partisë Socialiste, Artan Gaçi deklaroi në Report Tv se pas një pune një vjeçare më në fund Shqipëria është destinacion zyrtar i liderit Italian të turizmit, grupit Alpitour. Alpitour është një nga 4 grupet më të mëdhenj të ...

Read More »

Konfirmon “Standard & Poors”: Investimet në Shqipëri, më të sigurta se kurrë!

Vetëm pak ditë pasi Banka Botërore shpërbleu “besimin e rikthyer tek ekonomia shqiptare” me një paketë të re financimesh, gjiganti botëror i vlerësimit të riskut, “Standard & Poors” ka konfirmuar se investimet në Shqipëri nuk kanë qenë kurrë më të ...

Read More »

Falja e gjobave, ja kushtet që duhet të plotësoni

Projektligji i Ministrisë së Financave për faljen e madhe të gjobave për makinat, bizneset dhe sigurimeve shoqërore tash më është në qeveri dhe pritet të miratohet gjatë këtij muaji, sipas variantit të dytë të realizuar dy muaj më parë. Në ...

Read More »

Ja pse i duhet Shqipërisë “One billion project”

Pak ditë më parë, kryeministri Edi Rama së bashku me ministrin e Financave Arben Ahmetaj njohën komunitetin e biznesit, bankat si edhe qytetarët shqiptarë me projektin “ 1 miliard dollarë” (One billion project) nëpërmjet Partneritetit Publik Privat. Projekt i cili ...

Read More »