LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 33)

Ekonomi

Si duhet të qëndrojë dushi fikur apo ndezur që mos harxhojë energji, flasin ekspertët

Në shumicën prej familjeve ekziston shpesh dilema ta lënë gjithmonë ndezur dushin, apo ta fikin dhe ta ndezin vetëm kur ju nevojitet për të kursyer energji eklektike. Shumica e njerëzve mendon se është më mirë që dushi të rrijë ndezur ...

Read More »

A do të jetë “Green Coast Luxury Resort” i Palasës resorti më i bukur në rajon?! (Foto)

“Green Coast Luxury Resort”, i gjendur në Palasë, Himarë, po ndërtohet në një sipërfaqe prej më shumë së 18 hektarësh, pranë parkut Kombëtar të Llogarasë, si i pari dhe i vetmi resort i këtij lloji në Shqipëri, i cili kombinon ...

Read More »

“Rilindja” e konsumit

Nga Eduard Zaloshnja Në deklaratën e fundit zyrtare të FMN-së për Shqipërinë shkruhej: “Ekipi i FMN-së parashikon fuqizim të ekonomisë. Rritja e PBB-së vlerësojmë të ketë arritur në 3,4 për qind në vitin 2016 dhe parashikohet të përshpejtohet në rreth ...

Read More »

CNN: Shqipëria, sekreti më i madh dhe i ruajtur në Evropë (FOTO)

Rrjeti amerikan i mirënjohur CNN, në seksionin e dedikuar turizmit, vjen me lajme të mira për Shqipërinë. CNN, ka listuar vendin tonë si një nga vendet më të mira për tu vizituar gjatë 2017, shkruan lexo.al. CNN shkruan për Shqipërinë ...

Read More »

RAI 3 reportazh/ Veliaj: Tirana pas 5 vitesh epiqendra e Ballkanit

Emisioni “Presa Diretta” i kanalit RAI 3 i ka kushtuar një hapësirë të konsiderueshme në prime time një reportazhi për shqiptarët e Italisë dhe për ndryshimet rrënjësore që po ndodhin në Shqipëri. Komuniteti i madh prej më shumë se 500 ...

Read More »

Çfarë i tha Rama, kryebashkiakut të PD-së në Lezhë

Ditën e sotme, gjatë mbledhjes së kryebashkiakëve në Kryeministri, kryetari i djathtë i Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj, i kërkoi kreut të qeverisë studimin e mundësisë së ndërtimit të një bajpasi të Lezhës, për të shkurtuar distancën me Shkodrën, Shëngjinin ...

Read More »

Mbyllet marrëveshja me FMN, Ahmetaj: Marrëveshja e re me qeverinë ‘Rama 2’

Sot zyrtarisht u mbyll programi 3-vjeçar i bashkëpunimit të qeverisë shqiptare me Fondin e Monitorimit Ndërkombëtar (FMN), por ky nuk është fundi i marrëveshjes. Megjithatë, FMN do të vijojë të ruajë një rol monitorues këshillues deri pas zgjedhjeve të qershorit ...

Read More »

ARMO, histori dështimi,incidente dhe pasi ju dha kompanisë IRTC

Incidenti i sotëm në Rafinerinë e ARMO-s është i dyti brenda pak muajsh, nga momenti i rikthimit të saj në punë përmes një marrëveshjeje me Ionian Refining dhe Trading Company. Në nëntor të vitit të shkuar, për shkak të një ...

Read More »

Lojrat e fatit 6 muaj afat të “zhduken”… 100 m larg shkollave

Pikat e basteve sportive apo lojërat e tjera të fatit që janë afër shkollave, institucioneve apo objekteve të kultit, kanë 6 muaj kohë për ta shpërngulur aktivitetin e tyre. Distanca e detyrueshme është 100 metra në të gjitha drejtimet në ...

Read More »

Corriere: Agroni, fëmija emigrant shqiptar që u bë ‘mbreti’ i call center

E përditshmja italiane corriere.it i ka dedikuar një artikull të veçantë sipërmarrësit shqiptar Agron Shehaj, i pari që nisi shërbimin e call center në Shqipëri. Nga emigrimi në moshë të vogël e deri te ngritja e ‘mbretërisë’ siç e cilëson ...

Read More »