LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 4)

Ekonomi

Pasi u vodhën 700 milionë dollarë, në Spaç nis rigjallërimi i industrisë së bakrit

Industria e bakrit, një prej industrive më fitimprurëse në kohën e diktaturës dhe një prej industrive më të abuzuara në kohën e demokracisë ka nisur të rigjallërohet duke nisur nga Spaçi, vendin e njohur më shumë për burgun famëkeq se ...

Read More »

Tatimet, verifikim i transaksioneve financiar dhe bllokim të llogarive të IRTC-së që shfrytëzoi rafinerinë e Ballshit (Video)

Administrata Tatimore do të verifikojë të gjitha transaksionet bankare të shoqërisë IRTC, e cila shfrytëzoi për më shumë se një vit rafinerinë e naftës në Ballsh duke krijuar mbi 50 milionë euro borxhe ndaj tatimeve. Top Channel ka mësuar se ...

Read More »

Njihuni me qytetet më të pasura të Shqipërisë me nivelin më të lartë të kursimeve për banorë

A e dini cilat janë qytetet, ku individët arrijnë që të kursejnë më shumë dhe kanë më shumë pasuri të vendosur si depozita nëpër bankat e nivelit të dytë, në raport me popullsinë përkatëse? Monitor ka përpunuar të dhënat e ...

Read More »

Ndryshimi i taksave: Sa do paguajnë shqiptarët që nga 1 janari duke filluar nga paketa e cigareve?!

Nga sot, qytetarët do të paguajnë me 7 lekë më shtrenjtë 1 paketë duhan. Ky është vetëm një nga ndryshimet që sjell paketa fiskale 2018. Niko Lera, drejtor i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave thotë se sektori që gëzon ...

Read More »

Sheraton lë Shqipërinë (Video)

Vetëm pak kohë pasi qeveria miratoi paketën fiskale, e cila ofron lehtësira të mëdha tatimore për hotelet, një nga emrat më të njohur të hotelerisë në rang botëror ka vendosur të largohet nga Shqipëria.  Shoqata Shqiptare e Turoperatorëve dhe Agjencive ...

Read More »

“The Travel Women” zbulon 11 arsyet sekrete pse duhet vizituar tani Shqipëria, “perla e Evropës” (Foto)

“Shqipëria gëzon disa nga pamjet, rrënojat antike dhe plazhet më të mira, por është ende një nga destinacionet sekrete më të bukura në Evropë, pa rrëmujën e turmave të njerëzve”, shkruan “The Travel Women”. Ajo ka plazhe mahnitëse të stilit ...

Read More »

EITI organizon për herë të parë Konferencë Ndërkombëtare për industrinë nxjerrëse

Sekretariati Shqiptar EITI në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë në datat 20-21 Dhjetor 2017, organizuan Konferencën Ndërkombetare me temë “Shfrytëzimi i Potencialeve dhe Avantazheve të Shqipërisë si vend anëtar i EITI Ndërkombëtar”/ “Taksat dhe kuadri ligjor i industrive ...

Read More »

AMF informon studentët, financimi nga tregjet nën mbikëqyrje, jo nga buxheti i shtetit

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare zhvilloi sot një takim informues me studentët e Kolegjit Universitar “Luarasi”, në vijim të zbatimit të Strategjisë për “Rritjen e besimit të konsumatorit/investitorit në tregjet financiare nën mbikëqyrje”. Aktiviteti synoi rritjen e njohurive dhe edukimin financiar ...

Read More »

Qindra qytetarë të Kosovës investojnë në bitcoin (Video)

Monedhat elektronike janë një nga temat më aktuale në botë, por edhe në Kosovë. Bitcoin është një monedhë digjitale në të cilën transaksionet mund të kryhen pa nevojën e një banke qendrore. Edhe në Kosovë shumë kompani kanë investuar në ...

Read More »

Studimi i INSTAT dhe BSH jep lajmin e mirë: Investimet janë rritur me 18%

INSTAT në bashkëpunim me Bankën e Shqipërisë ka publikuar nje botim mbi investimet e huaja në vend. Nga rezultatet investimet jane rritur me 18.7%. Investimet kryesisht janë përqëndruar ne Energji. Ne kete dege investimet jane rritur me 110% ne krahasim ...

Read More »