LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 48)

Ekonomi

Standard & Poor’s mban të njëjtin vlerësim për Shqipërinë B+/B

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard&Poor’s ka mbajtur të qendrueshëm vlerësimin për perspektivën e ekonomisë shqiptare, duke i dhënë asaj “notën” B+/B, që i kishte njohur edhe më parë. “Besojmë se performanca e qendrueshme ekonomike dhe përmirësimi fiskal aktual duhet të ...

Read More »

Të huajt për Shqipërinë: Aty ku kamarieri të bën si pronar

Në TripAdvisor, një nga portalet amerikane më të famshme të turizmit në botë me përvojë 16-vjeçare, për Shqipërinë gjen mbi 43,000 komente e opinione. Si destinacionet më popullore renditen: Tirana, Saranda, Durrësi, Vlora, Shkodra dhe Ksamili. Ankesat për shërbimin në ...

Read More »

Vendimi i Kushtetueses, Shehaj urdhëron: Të anulohen gjobat

Pavarësisht pezullimit nga ana e Gjykatës Kushtetuese, Drejtoritë Rajonale Tatimore kanë vendosur gjoba për mospagimin në afat të kësteve të tatimit mbi fitimin, bazuar në dispozitat të pezulluara. Konstatimi është bërë nga vetë Drejtoresha e Përgjithshme  e Tatimeve, Briseida Shehaj, ...

Read More »

Aeroport në Jug të Shqipërisë! Hapet drita jeshile

Qeveria ka ndërmarrë hapin e parë për ndërtimin e një aeroporti të ri në jug të vendit për fluturime ndërkombëtare. Këshilli i Ministrave ka autorizuar Ministrinë e Transportit dhe Autoritetin e Aviacionit Civil që të kryejnë tenderimin e projektit për ...

Read More »

Fluturimet drejt Italisë, shtohet konkurrenca, hyn një operator i ri low cost

Falimentimi i Belle Air në tetor të 2013-s, operatorit që kishte gjysmën e tregut të fluturimeve ajrore në vend, la një hapësirë të madhe tregu. Belle Air kishte si destinacion kryesor Italinë, duke operuar si low cost, me çmime 10-30% ...

Read More »

Efekti Euro 2016, rritet fluksi i pushuesve europianë në plazhet e Durrësit (Video)

Pushues nga vende të ndryshme të Europës kanë zgjedhur plazhet e Durrësit për të pushuar këtë verë. Nuk është fjala vetëm për emigrantët shqiptarë dhe kosovarë, po për shtetas të huaj që janë akomoduar në hotelet e shumta që ngrihen ...

Read More »

Rikonstruktohet godina e Ministrisë së Brendshme

Pas një viti punë përfundon rikonstruksioni i Ministrisë së Brendshme. Për punimet për rikonstruksionin e ambienteve të godinës së Ministrisë së Brendshme u shpenzuan rreth 1.6 milionë euro nga buxheti i shtetit. Punimet nisën gjatë verës së vitit të kaluar, ...

Read More »

Një fitues i pa merituar i një konçensioni të dizbalancuar

Shkruan: Nik Neçaj Eshte njoftuar se mirembajtjen e rruges se kombit e fitoi një kompani turke “Vendeka Bilgi “. Ndërtimi i kësaj rruge ju kushtoi shqiptarëve rreth 1,1 miliard euro. Është pa dyshim ndërtimi më i shtrenjtë për km autostradë ...

Read More »

Koncesionet: Fitime maramendëse, norma të çmendura deri në 52%

Koncesionet/ Fitime maramendese, norma te cmendura deri ne 52%. Ne Top Fituesit, Petrolifera-norma 52%, Aeroporti-norma 33%, Pasaportat-39%. Monopolet, fitime per vete, thuajse asgje per qytetaret. Tatohen njesoj si te gjithe: vetem 15%. Duhet te hetohen koncesionet qe deklarojne humbje. Jo ...

Read More »

Bileta me 4 euro; Vera e “çmendur” ajrore në Europë, vetëm në Shqipëri çmimet fluturojnë 300 euro

Tarifa fluturimesh kaq të lira brenda BE-së nuk janë parë ndonjëherë, shkruan Corriere Della Sera.Me 300 euro mund të udhëtohet vajte/ardhje në Azi. Brexit dhe terrorizmi kanë trembur pasagjerët, ndërsa mes shoqërive ajrore ka nisur ‘lufta’. Deri ku mund të ...

Read More »