LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 49)

Ekonomi

Biznesi i “gabit” po i detyron dyqanet “mashtruese” firmato të falimentojnë

Vera, që prej vitesh merret me tregtinë e rrobave të përdorura dhe ka një dyqan te Blloku, e ka krijuar tashmë klientelën e saj besnike. Sa herë që i vjen furnizimi i ri ajo njofton me sms dhjetëra vajza e ...

Read More »

Shtetet e Evropës ku jetohet më mirë dhe më keq, ja ku renditet Shqipëria

Boston Konsulting Grup”, një nga firmat udhëheqëse botërore për strategji biznesi, ka kryer një raport për atë se cilat janë shtetet e Evropës ku jetohet më mirë dhe ku jetohet më keq. BKG e mat cilësinë e jetesës së një ...

Read More »

Gazi, Baku hedh sytë nga Shqipëria

Azerbajxhani po negocion me institucionet ndërkombëtare financiare për të marrë hua 5 miliardë dollarë për të mbuluar kostot e ndërtimit të Korridorit Jugor të Gazit. Në një intervistë për Financial Times ( FT) ministri i Financave azere Samir Sharifov tha ...

Read More »

Paratë e “fshehura”, gati ligji i ri për t’i legalizuar

Biznesi përsëriti dje në Komisionin e Ekonomisë kërkesën për amnistinë e kapitaleve. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, shpjegoi se në rast se do të ketë konsensusin e opozitës, ai është i gatshëm të nisë hartimin e ligjit. Kreu i Financave, ...

Read More »

“Rruga e Kombit”, 10 euro vajtje-ardhje, kompania turke fiton koncesionin për 30 vjet

Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës bën me dije se koncesionin e ‘Rrugës së Kombit’, operimit, mirëmbajtjes dhe rehabilitimit të autostradës Milot-Morinë, e ka fituar një kompani turke. Koncesioni ka vlerën 5.6 mln euro dhe jepet për 30 vjet. Tarifa për ...

Read More »

Parlamenti dritë jeshile projektit Morgan

Parlamenti votoi projektligjin që i hap rrugë negocimit të knotratës me “Star Bridge Developments Limited”, që sipas ministres së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi ka impakt direkt në rritjen e punësimit. “Projekti Morgan, është një projekt propozim ...

Read More »

Vendimi, zbuloni nëse përfitoni nga falja e gjobave, detyrimeve të papaguara dhe kamatëvonesave

Qeveria përfundoi projektligjin për faljen e detyrimeve, gjobave dhe kamatëvonesave. Përfitues të amnistisë do të jenë drejtuesit e makinave dhe bizneset që kanë detyrime të papaguara në tatime dhe dogana. “Panorama” zbardh të plotë draftin e hartuar nga Ministria e ...

Read More »

Ministria propozim për taksimin e blerjeve online, gazetari i Top Channel: Vendim qesharak

Ministria e Financave i ka propozuar qeverisë që kufiri i taksueshëm i blerjeve online nga 150 euro që është sot, të fillojë tek 22 euro. Por, megjithëse është ende thjeshtë një propozim, mënyra sesi është justifikuar ministria e financave për ...

Read More »

Mediat italiane: Shqipëria, plazhe si të Karaibeve! Bëni pushime të lira! (Foto)

“Një diamant ende i papërpunuar për shumë i bukur. Ky është përshkrimi që i shkon për shtat Shqipërisë, një vend që fsheh peizazhe me bukuri të mëdha, plazhe që duken si ato të Karaibeve dhe mikpritje të madhe”. Kështu e ...

Read More »

Port gjigant në Kavajë? Mbërrin projekti 5 mld dollarësh në Kuvend

Pa e përmendur asnjëherë më parë në publik, qeveria ka dërguar në Parlament një projektligj, i cili parashikon ndërtimin e një superporti në Karpen të Kavajës me vlerë 5 miliardë dollarë. Sipas qeverisë, investimi do të kryhet nga një kompani ...

Read More »