Home . Aktualitet . Ekonomi (page 5)

Ekonomi

EITI organizon për herë të parë Konferencë Ndërkombëtare për industrinë nxjerrëse

Sekretariati Shqiptar EITI në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë në datat 20-21 Dhjetor 2017, organizuan Konferencën Ndërkombetare me temë “Shfrytëzimi i Potencialeve dhe Avantazheve të Shqipërisë si vend anëtar i EITI Ndërkombëtar”/ “Taksat dhe kuadri ligjor i industrive ...

Read More »

AMF informon studentët, financimi nga tregjet nën mbikëqyrje, jo nga buxheti i shtetit

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare zhvilloi sot një takim informues me studentët e Kolegjit Universitar “Luarasi”, në vijim të zbatimit të Strategjisë për “Rritjen e besimit të konsumatorit/investitorit në tregjet financiare nën mbikëqyrje”. Aktiviteti synoi rritjen e njohurive dhe edukimin financiar ...

Read More »

Qindra qytetarë të Kosovës investojnë në bitcoin (Video)

Monedhat elektronike janë një nga temat më aktuale në botë, por edhe në Kosovë. Bitcoin është një monedhë digjitale në të cilën transaksionet mund të kryhen pa nevojën e një banke qendrore. Edhe në Kosovë shumë kompani kanë investuar në ...

Read More »

Studimi i INSTAT dhe BSH jep lajmin e mirë: Investimet janë rritur me 18%

INSTAT në bashkëpunim me Bankën e Shqipërisë ka publikuar nje botim mbi investimet e huaja në vend. Nga rezultatet investimet jane rritur me 18.7%. Investimet kryesisht janë përqëndruar ne Energji. Ne kete dege investimet jane rritur me 110% ne krahasim ...

Read More »

Moody’s për Shqipërinë: Borxhi mbetet i qëndrueshëm, progres i dukshëm me reformat

Borxhi i Shqipërisë mbetet i qëndrueshëm në nivelin B+ sipas rankimit që i ka bërë agjencia prestigjoze ndërkombëtare Moody’s. Moody’s thotë se është bërë progres i dukshëm në reformat strukturore, ndërsa shprehet se vijimi i dy reformave kyçe, asaj në ...

Read More »

Çfarë është Bitcoini, paraja virtuale që po përhapet me shpejtësi marramendëse? (Foto)

Në vitin 2010 ka ndodhur një ngjarje historike në botën e financave, kur një person ka blerë një picë. Nëse nuk keni dëgjuar për këtë ngjarje, mos u brengosni se nuk jeni i vetmi. Bazuar në shkrimin e Ermal Sadikut Pica nuk ka ...

Read More »

Agjensia bullgare e lajmeve: 2018-ta, një vit i rëndësishëm për Shqipërinë

Sinjalet pozitive të Brukselit për hapjen e negociatave me vendin tonë gjejnë një reflektim tashmë edhe në shtypin bullgar. Në vizitën e tij në Bruksel, Kryeministri Rama u takua gjatë javës së shkuar me presidentin e BE-së, Donald Tusk, kryekomisionerin ...

Read More »

“Reuters” jehonë planeve ambicioze të Shqipërisë: Rijetëzim i rrjetit rrugor dhe një treg i energjisë

Shqipëria do të përmirësojë rrjetin e saj rrugor me një milliard euro nga kapitali privat gjatë katër viteve të ardhshme dhe ka në plan që të hapë një treg energjie në fillim të vitit 2019- tha një zyrtar. Parashikimet ekonomike ...

Read More »

FOTO/ INSTAT: Ulet papunësia, femrat dhe të rinjtë përfituesit kryesorë

Papunësia në Shqipëri është ulur me 1,1% në tremujorin e tretë të këtij viti, tregojnë të dhënat zyrtare të publikuara ditën e sotme nga Instituti i Statistikave (INSTAT). Aktualisht, shkalla e papunësisë vlerësohet në 13,6%, një rënie e ndjeshme nga ...

Read More »

INSTAT/ Eksportet bujqësore rriten me 25% në 2017-n

Politika shtetërore për të mbështetur me subvencione fermat dhe bizneset bujqësore eksportuese ka konfirmuar pritshmëritë e deritanishme. Në nëntë muajt e parë të vitit 2017, sipas të dhënave të INSTAT vërehet një rritje prej 25% e eksporteve bujqësore, nga 16 ...

Read More »