LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 50)

Ekonomi

Port gjigant në Kavajë? Mbërrin projekti 5 mld dollarësh në Kuvend

Pa e përmendur asnjëherë më parë në publik, qeveria ka dërguar në Parlament një projektligj, i cili parashikon ndërtimin e një superporti në Karpen të Kavajës me vlerë 5 miliardë dollarë. Sipas qeverisë, investimi do të kryhet nga një kompani ...

Read More »

Falja e madhe e qeverisë, bizneset nuk do të paguajnë gati 400 milionë $ borxhe

Qeveria do të shpall një falje të gjerë për borxhet që bizneset kanë në tatime dhe dogana. Ministri i Financave tha se falja nis me borxhet para vitit 2011. “Ideja e projektligjit është të fshijë të gjitha gjobat, kamatvonesat dhe ...

Read More »

Tarifa të reja për shërbimet në porte, 5 euro çdo person

Ministri i Financave dhe ministri i Transporteve kanë firmosur një urdhër për tarifat e reja të shërbimeve në porte. Urdhri është botuar në Fletoren Zyrtare dhe hyn në fuqi sot. Sipas tij çdo person që të vijë në Shqipëri përmes ...

Read More »

Lungomare? Jo, ky është një tjetër projekt në Vlorë

Rruga Transballkanike që lidhet me Autostradën Fier-Vlorë duket se i ka avancuar disi punimet. Edhe pse nuk kanë përfunduar ende, fotot e mëposhtme tregojnë se si duket tashmë projekti. Është e habitshme, që projektit të Lungomares, nuk i është kushtuar ...

Read More »

Banka e Shqipërisë gati futjen në qarkullim të prerjes 10 mijë lekëshe

Parimisht ekonomisë shqiptare i duhet një kartëmonedhë 10 mijë lekëshe, sipas një analize që ka bërë Banka e Shqipërisë për strukturën e qarkullimit të parasë. Nevoja për një prerje të tillë është shtruar që para dy vitesh, por ende autoriteti ...

Read More »

Specialisti i ekonomisë Bardhi Sejdarasi: I pakënaqur me pasardhësin e Canit

Bardhi Sejdarasi, ish- këshilltari i ish- ministrit të Financave Shkëlqim Cani duket se nuk është fort i kënaqur me pasardhësin e ministrit në këtë post, Arben Ahmetaj. Sejdarasi shkruan se në krahasim me kohën kur ky institucion drejtohej nga Cani ...

Read More »

Bukuria e Alpeve ‘çmend’ turistët: Duan të blejnë Kullën e Ngujimit (Foto)

Nuk ndalen shkrimet e mediave gjermane për bukuritë e Shqipërisë. Këtë herë rrjeti NWZ shkruan për bukurinë e Alpeve shqiptare. “Bum në një vend dikur të mallkuar,” shkruan gazeta. “Malet në veri të Shqipërisë ishin një qoshe e harruar, më ...

Read More »

Mediet greke: Shqipëria, “Greqia e ardhshme” në turizëm

Shqipëria hedh vështrimin nga turizmi dhe kërkon të bëhet Greqia e ardhshme”, kështu titullohet një artikull i prestigjiozes greke “Kathimerini”, që thekson se kjo është dëshira e profesionistëve të këtij sektori në vendin e vogël ballkanik, që tashmë promovohet si ...

Read More »

Në këto plazhe greke s’paguhet. Pse t’i bëjmë pushimet në Shqipëri?! (Foto)

Disa muaj më parë zv.ministri i jashtëm i Shqipërisë (përfaqësuesi i LSI), do të shprehej në rrjetet sociale i shqetësuar për faktin se disa televizione kombëtare shqiptare (private) i bënin reklamë turizmit të Greqisë fqinje. Sot zv.ministri mund të marrë ...

Read More »

Çmimet rekord, bileta e avionit Romë-Tiranë më shtrenjtë se Romë-New York

Çmimet e biletave për fluturimet nga Tirana drejt vendeve të tjera dhe anasjelltas, jo vetëm që nuk po njohin ulje, por dita ditës po prekin nivele rekord. Mjafton një klikim në internet për të parë sa shtrenjtë u kushton shqiptarëve ...

Read More »