LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 51)

Ekonomi

Kroçera me 650 turistë ndalet në Durrës, autoriteti portual asnjë masë për sezonin

Durrësi është kthyer në epiqendër të pushuesve jo vetëm nga vendi dhe rajoni por edhe të të Huajve. E 10- ta kroçerë me 650 turistë kryesisht britanikë, amerikanë e kanadezë është ndalur në portin e Durrësit. Pjesa më e madhe ...

Read More »

Rishfaqen skemat mashtruese me TVSH-në

Në vitin 2015, administrata tatimore, krahas 4 rasteve të mashtrimit me TVSH, ka denoncuar në organet e hetimit tatimor gjatë vitit që shkoi 157 raste nga të cilat 89 janë fshehje te të ardhurave, 27 raste për mospagimin të taksave ...

Read More »

Shkarkoni udhëzuesin falas: Si të fitoni para në bursat ndërkombëtare nga shtëpia juaj?

Në internet ka shumë mundësi për të punuar nga shtëpia. Në këtë udhëzues falas ju do të gjeni më shumë në lidhje me atë që ofron tregu i bursave dhe mundësinë për të përcaktuar fitimet tuaja. Ky është një tregtim ...

Read More »

Liberalizohet tregu i energjisë, bizneset e blejnë vetë

Shqipëria ka nisur zyrtarisht liberalizimin e tregut të energjisë Shqipëria ka nisur zyrtarisht liberalizimin e tregut të energjisë. Kjo do të thotë se deri në fund të vitit të ardhshëm, mbi 5 mijë biznese nuk do të furnizohen më nga ...

Read More »

Bashkia projekton investime të reja te Liqeni, por po e la “shoqëria e civilave”

Bashkia e Tiranës në kuadër të rishikimit të buxhetit 2016, ka vendosur të rialokojë 1 miliardë lekë (7.1 mln euro) fonde që ishin planifikuar për rikualifikimin urban të sheshit Skënderbej në investime në rreth 5 objekte të tjera në kryeqytet, ...

Read More »

Samiti i Parisit: Mbështeten 3 projekte, edhe hekurudha Tiranë-Rinas-Durrës

Është mbajtur dje në Paris takimi i liderëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Takimi është drejtuar nga Presidenti, Hollande, ndërsa ka qenë e pranishme edhe kancelarja, Merkel.  Në vijim të  të ashtuquajturit “Proces i Berlinit” i ndërmarrë me nismën e ...

Read More »

Shqipëria Turistike, e veçantë dhe mahnitse në foto

Turizëm? Si jo, e ku ka më bukur se në Shqipëri. Plazhet fantastikë nga jugu në veri të ftojnë të kalosh cdo ditë të nxehtë të stinës së verës. E jo vetëm, parku i Llogarasë, Bjeshkët, Thethi, janë disa prej ...

Read More »

Brexit-po pas tij Dexit, Danxit, Sloxit?

Pas Brexit janë rritur zërat në vende të tjera të BE-së për më shumë pjesëmarrje qytetare. Në një sondazh 45% e 6000 europianëve të pyetur duan që edhe vendi i tyre të mbajë referendum. Politikanët e djathtë në Francë dhe ...

Read More »

Ulen “përtokë” çmimet në plazhin e Durrësit

NGA KLODIANA HAXHIAJ Ky sezon veror ka nisur me ulje çmimesh në mënyrë drastike nga të gjithë operatorët në plazhin e Durrësit. Në konkurrencën e madhe midis plazheve dhe operatorëve turistikë, nga Shëngjini, Velipoja Durrësi e Vlora deri në Sarandë, ...

Read More »

Shqipëria ende pa një autostradë

anë harxhuar miliarda leke ne ndërtimin e rrugëve ne Shqipëri ne këto 25 vitet e fundit, por ende sot vendi nuk ka nje rruge qe i plotëson standardet e nje autostrade. Nje te tille do ta kemi ndoshta vitin qe ...

Read More »