Home . Aktualitet . Ekonomi (page 52)

Ekonomi

Rama: Asnjë kokërr leku nga buxheti për “Arenën Kombëtare”, fat që kemi stadium në qendër të qytetit

Kreu i qeverisë Edi Rama mori pjesë këtë të premte në Mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Restaurimeve, pas kthimi nga vizita e tij zyrtare që pati në Turqi. Edhe pse fokusi i mbledhjes ishte kryesisht mbi monumentet e kulturës, kryeministri ...

Read More »

Ja si do të jetë Kopliku i “Gjeneratës Tjetër”

Ministrja e Zhvillimit Urban Eglantina Gjermeni ka preznatuar projektin e ri që do të transformojë qendrën e Koplikut, që sot ëhstë zemra administrative e bashkisë së re të Malësisë së Madhe. Ky është një ndër projektet e para të mëdha ...

Read More »

Biznesi i stresuar: 100% e tyre marrin në konsideratë falimentin nëse rriten gjobat

Afërsisht 100 % e bizneseve mendojnë se forcimi i masave shtrënguesve dhe gjobave super të larta në nëntor të vitit të kaluar i hapi rrugë korrupsionit e abuzimeve, përkeqësoi klimën e biznesit, rriti stresin e bizneseve dhe harxhoi një pjesë ...

Read More »

Shqipëria VS Turqia, lufta për të joshur turistët rusë

Turistët rusë janë duke testuar Shqipërinë si destinacion turistik, por efektet e këtij “vrojtimi” do të jenë më domethënëse vitin e ardhshëm. Srejtuesit e agjencisë turistike “KLSU Travel” thanë për “Monitor” se po vihet re se ka rritje të kërkesës ...

Read More »

Brexit, 4 kompani shqiptare frenuan planet për të investuar në Britani

Ndodh edhe kështu: Brexit ka sjellë një zhvillim që për Shqipërinë mund të quhet pozitiv, duke penguar daljen e kapitalit vendas. Katër kompani shqiptare frenuan planet për të investuar në Britani. Ironikisht, në kahun tjetër nuk është se Brexit ka ...

Read More »

Ja 50 kompanitë më të mëdha me pronare femra 2014-2015

Cilat janë 50 kompanitë më të mëdha në vend, sipas xhiros vjetore 2014-2015, që janë të paktën 30% në pronësi të femrave. Nga Vilma Nushi, femrat e familjes Hoxha, Merita Sheqi, Donika Mici, Eleni Babameto, ja zonjat e bizneseve të ...

Read More »

Lajm i mirë për Shqipërinë, drejt zbulimit të naftës dhe gazit natyror

Një lajm i mirë për gjithë vendin është dhënë sot nga kreu i qeverisë, Edi Rama, i cili mori pjesë në Shpirag aty ku dhe nisën shpimet për kërkimet e naftës. Pas fjalës në ceremoni, Rama ka postuar pak minuta ...

Read More »

Ja me çfarë çmimesh mund të pushohet këtë verë në bregdetin shqiptar

Nëse kërkoni të bëni pushime të paharrueshme, bregdeti shqiptar është një alternativë e mirë, si për çmime edhe për cilësinë e shërbimeve. Në një vëzhgim të Ora News në disa prej destinacioneve verore më të frekuentuara, nga Velipoja deri në ...

Read More »

Politika fiskale, flasin ekspertët: “E domosdoshme dëgjimi i kërkesave të biznesit”

Politikat fiskale të qeverisë në 3 vitet e fundit nuk kanë dhënë efektet që priteshin. Ekspertët e ekonomisë bashkohen me shqetësimin e shprehur vetëm pak ditë më parë nga Fondi Monetarë ndërkombëtarë për Shqipërinë lidhur me efektshmërinë e politikës së ...

Read More »

Gazetarë dhe operatorë turistikë gjermanë “zbulojnë” perlat natyrore të Shqipërisë

Dhjetëra gazetarë dhe operatorë turistikë gjermanë përshkuan Shqipërinë nga veriu në jug, në një udhëtim mes natyrës, traditës dhe mikpritjes shqiptare. Julietta Baums, e cila operon me agjencinë e saj turistike në gjysmën e shteteve të botës, thotë se listës ...

Read More »