LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 6)

Ekonomi

FOTO/ INSTAT: Ulet papunësia, femrat dhe të rinjtë përfituesit kryesorë

Papunësia në Shqipëri është ulur me 1,1% në tremujorin e tretë të këtij viti, tregojnë të dhënat zyrtare të publikuara ditën e sotme nga Instituti i Statistikave (INSTAT). Aktualisht, shkalla e papunësisë vlerësohet në 13,6%, një rënie e ndjeshme nga ...

Read More »

INSTAT/ Eksportet bujqësore rriten me 25% në 2017-n

Politika shtetërore për të mbështetur me subvencione fermat dhe bizneset bujqësore eksportuese ka konfirmuar pritshmëritë e deritanishme. Në nëntë muajt e parë të vitit 2017, sipas të dhënave të INSTAT vërehet një rritje prej 25% e eksporteve bujqësore, nga 16 ...

Read More »

Bujqësi/ Zbulohen skemat e reja subvencionuese, 113 mln euro mbështetje direkte për fermerët

Për të gjithë fermerët që do të synojnë të zgjerojnë aktivitetin e tyre duke përfituar nga skemat e subvencioneve të qeverisë do të vihen në dispozicion më shumë se 100 milionë euro gjatë vitit të ardhshëm. Këto të dhëna u ...

Read More »

​Zbardhen arsyet që e çuan drejtë falimentimit kompaninë “Plus”

Kur filluan aktivitetin, në qershor të vitit 2009, drejtuesit shqiptarë të Plus Communication e dinin që nuk do ta kishin të lehtë. Konkurrenca në tregun e telefonisë celulare ishte ashpërsuar pas hyrjes së operatorit të tretë, Eagle Mobile (sot Albtelecom) ...

Read More »

Zbulohen arsyet pse falimentoi kompania “Plus” dhe pasojat që mund të shkaktoi tek klientët e telefonisë celulare

Kompania e katërt e telefonisë celulare, një investim i sipërmarrësve shqiptarë, është tërhequr nga tregu, tetë vjet pasi kishte filluar aktivitetin. Arsyet që çuan në këtë vendimmarrje pas një beteje të humbur me autoritetet rregullatore dhe vendimmarrëse dhe si pritet ...

Read More »

Biznesmeni amerikan: Kam prova tronditëse që kompania e skanimit pagoi ryshfet në Shqipëri tek Berisha

Një përplasje mes kompanisë amerikane që prodhon pajisje skanimi, “OSI Systems”, dhe partnerit të shitjeve, biznesmenit të famshëm amerikan Carson Block, ka nxjerrë në pah një skandal të ndodhur vite më parë në Shqipëri. Bëhet fjalë për kontratën koncesionare për ...

Read More »

Bashkimi Evropian “zgjidh” thesin, miliona euro projekte në Shqipëri

Nga: Marsela KARAPANCO  Rruga drejt Bashkimit Europian nuk është vetëm lufta ndaj krimit dhe korrupsionit…pike se pari, do të duhet te sillemi dhe t’i trajtojmë të tjerët si të tillë. Dhe kjo nis që nga sportelet e shtetit, që duhet ...

Read More »

Rriten tarifat e telefonisë celulare, aksionerja kryesore e kompanisë “PLUS” Vjollca Hoxha e “TCH” drejt falimentit

Ndryshime të jashtëzakoshme po ndodhin në tregun e telefonisë celularë. Teksa aksionerja kryesore e kësaj kompanie, pronarja që trashëgoi nga bashkëshorti televizionin Top Channel Vjollca Hoxha po shkon drejt falimentit, pritet një rritje e tarifave të telefonisë celulare. Kjo për ...

Read More »

Media japoneze “The Japan Times”: Shqipëria dhe potenciali ekonomik i saj për investitorët e huaj

Vitet e fundit shteti japonez ka treguar një interes gjithnjë e në rritje ndaj Shqipërisë. Pas çeljes së Ambasadës së Japonisë në Tiranë, e cila shënon edhe një nga momentet kyçe të intensifikimit të marrëdhënieve të bashkëpunimit mes dy vendeve ...

Read More »

Skamja në Bulqizë/ Fëmijëve të familjeve të varfëra do u ndalohet të mbledhin krom, ndëshkim të ashpër firmave që blejnë krom të mbledhur prej tyre

Lajmet për shfrytëzimin e fëmijëve të Bulqizës kanë vënë në lëvizje institucionet në qarkun e Dibrës, sidomos ato të rrethit Bulqizë. Drejtues të Bashkisë, Policisë, shkollave dhe bizneseve të kromit që operojnë në këtë zonë diskutuan në prefekturën e Dibrës për të ...

Read More »