LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 60)

Ekonomi

Rriten në mënyrë skandaloze çmimet e biletave drejt Italisë

Çmimet e biletave të avionëve nga AlItalia drejt Italisë kanë shënuar një rritje të ndjeshme prej 60-70% ditët e fundit. Një biletë vajtje ardhje për Romë, në gusht, që vitin e kaluar e gjeje me 160 euro, nëse e prenoton ...

Read More »

Shqipëria rinegocion kontratën me investitorët e TAP, kërkon përfitim simetrik me Greqinë

Shqipëria rinegocion kontratën me investitorët e TAP, kërkon përfitim simetrik me Greqinë, raporton Ora News. Shqipëria ka hyrë në negociata me grupin e investitorëve për një përfitim simetrik nga ky investim strategjik. Lajmin e bëri të ditur kryeministri Edi Rama ...

Read More »

Konsumi i shqiptarëve ra gjatë vitit 2015, për herë të parë që nga 1998

Të dhënat e Institutit të Statistikave mbi Prodhimin e Brendshëm Bruto sipas metodës së shpenzimeve, tregojnë se konsumi final i Shqipërisë ra me 0.5 për qind vitin e kaluar, gjë që nuk ka ndodhur që nga viti 1998. Nga Gjergj ...

Read More »

Ardhja e këtyre tubave është historike për Shqipërinë, por…

Ky është një moment historik për Shqipërinë. Në Spitallë të Durrësit u zhvillua të hënën ceremonia e mbërritjes së ngarkesës së parë me tuba dhe makineri që do të përdoren për ndërtimin e segmentit të gazsjellësit TAP në Shqipëri. Në ...

Read More »

Rinasi shitet 90 mln USD, kompania kineze: Do ta zgjerojmë

Konçensioni i Rinasit i është shitur për rreth 90 mln dollarë kompanisë kineze “Everbright Global Airport and Investment Fund”. Burime jozyrtare konfirmojnë për “Top Channel” se, është firmosur shitja e aeroportit mes kompanisë kineze dhe konçensionarit “TIA”. “Everbright Global Airport ...

Read More »

BSH: Familjet shqiptare marrin borxh për të mbijetuar

Një pjesë e konsiderueshme e familjeve në Shqipëri e kanë të pamundur të përballojnë edhe jetesën më minimale duke u detyruar të kërkojnë borxh tek të njohurit ose më keq të marrin para me fajde. Konkluzioni vjen nga një raport ...

Read More »

Kreditë e pakthyera: Banka apo agjensi imobiliare, me 200milion dollarë asete

Bankat e nivelit të dytë kanë gjendje në pasuri të paluajtshme, prona të bllokuara nga kolateralet e kredive të pakthyera 22 miliardë lekë ose 200 milionë dollarë. Bllokimi i lekëve ose valutës në pasuri të paluajtshme ka disa efekte negative, ...

Read More »

G 20: Largimi i Britanisë së Madhe nga BE dëmton ekonominë globale

Perspektiva e largimit të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian rëndon mbi ekonominë globale tashmë e përfshirë në një klimë pasigurie, vlerësuan sot ministrat e Financave të vendeve të G20-ës, në përfundim të takimit në Uashington. “Ndjesia e frikës nga ...

Read More »

G20-Financë: Shoqëritë Offshore të bëjnë transparent identitetin e përfituesve

Vendet e pasura dhe ato në zhvillim të G20-Financë kërkuan miratimin e mjeteve për të vënë në dijeni se cilët janë ata persona që fshihen pas shoqërive offshore, epiqendra e skandalit të “Panama Papers”, sipas një projekt-deklarate të publikuar sot ...

Read More »

Paga minimale në Shqipëri, nisin diskutimet për ndryshimin

Në tryezat e përbashkëta mes qeverisë dhe përfaqësuesve të punëdhënësve po diskutohet për ndryshimin e mundshëm të pagës minimale për efekt të kontributeve të sigurimeve shoqërore, e cila aktualisht është 22,000 lekë. Burime zyrtare pranë Ministrisë së Mirëqenies Sociale dhe ...

Read More »