LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 7)

Ekonomi

Aktualitet “National Geographic”: Shqipëria mes 21 vendeve për t’u vizituar në 2018

Jeni duke kërkuar për aventurën tuaj të fundit? Epo në këtë rast ju vjen në ndihmë prestigjozja National Geographic e cila sjellë një listë me 21 vendet më të mira që duhet të vizitohen për vitin 2018. Dhe  e dini çfarë? Mes ...

Read More »

The Telegraph: “Shqipëria… “e pazakontë!”

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur një artikull të një mediaje të huaje kushtuar Shqipërisë për t’iu thënë ‘mirëmgjes’ të gjithë qytetarëve dhe për t’iu uruar një javë të mbarë. Rama ka publikuar artikullin e prestigjiozes britanike “The Telegraph”, e cila ...

Read More »

Studentja nga Tirana merr mesazhin shokues: Ta bësh është kënaqësi, por … (FOTO)

Prostitucioni është konsideruar si një prej profesioneve më të vjetra në botë, por kjo nuk do të thotë se në ditët e sotme i ka rënë vlerat. Sot e hasim në mënyra të moderuara dhe të aplikuar në forma të ...

Read More »

Rritet çmimi i cigareve!

Në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve u zhvillua një takim konsultativ me një përfaqësi të furnizuesve kryesorë të cigareve në vend. Fokusi i bisedimeve gjatë këtij takimi ishin ndryshimet e parashikuara në Paketën Fiskale 2018 të cilat prekin këtë sektor. ...

Read More »

VideoReportazh: Ura e Vashës, një “bukuroshe e vogël” mes ferrobetonit të Rrugës së Arbrit dhe dy HEC-eve të reja

Ura e Vashës, e shpallur Monument Kulture në vitin 1983, ndodhet mbi një prej degëve kryesore të lumit Mat, pikërisht aty ku priten lugina e Matit dhe Rruga e Arbrit. Në një hapësirë deri dje të paprekur, që është shpallur ...

Read More »

BSH: Investimet në ekonomi më të larta që prej 2011

Rritja vjetore e investimeve në ekonomi shënoi 14.3% në tremujorin e dytë 2017, norma më e lartë e rritjes që nga tremujori i katërt i vitit 2011. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, rritja e investimeve në ekonomi pritet ...

Read More »

Raporti/ Shqipëria ndër tre shtetet më të varfra të Evropës

Shqipëria është shembulli tipik i një vendi që vuan nga “mallkimi i pasurive”, teksa pasuritë e mëdha natyrore, qoftë burime minerare, bregdet, liqene apo Alpe, nuk i kanë dhënë vlerë të shtuar banorëve të vendit, që vijon edhe sot të ...

Read More »

Lehtësitë fiskale në sektorin e peshkimit, gjallërojnë investimet

Investimet në peshkim po gjallëron nga lehtësirat fiskale që po adreson qeveria në mbështetje të këtij sektori. Roland Kristo, zv.ministër i Bujqësisë e Zhvillimit Rural tha për ATSH se, në paketën fiskale 2018, anijet e peshkimit dhe të gjitha produktet që ...

Read More »

Debate mes mazhorancës në komisionin e ekonomisë për “Parajsat Fiskale”

Një debat i pazakontë është zhvilluar dje në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave të Kuvendit, ku përfaqësues të mazhorancës parlamentare kanë shkëmbyer dialog me terma të ashpra lidhur me rolin që kanë në ekonominë shqiptare kompanitë me qendër në parajsat ...

Read More »

Buxheti i Bashkisë së Tiranës/ Të ardhurat nga taksat rriten 54%, dhjetëfishim nga infrastruktura

Të ardhurat totale të Bashkisë së Tiranës nga taksat, tarifat pagesat dhe grantet e kushtëzuara dhe të pakushtëzuara arritën në 9.4 miliardë lekë, ose rreth 68 milionë euro për 6 muajt e parë të këtij viti, duke shënuar një rritje ...

Read More »