LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 70)

Ekonomi

Cani po nxjerr të palarat e borxhit?

Në një njoftim të Ministrisë së Financave, thuhet se stoku i borxhit publik arriti në 1,043.1 miliardë lekë, me një rritje 6.66%, krahasuar me fundin e vitit 2014, ose 72.2% e PBB , kundrejt 69.83% në dhjetor 2014. Ky ishte ...

Read More »

Me “Soros” vlen kudo më shumë, përveçse në Shqipëri

Bursa reagon drejt, ose rend sipas llogarive për fitim. Dhe një emër me të cilin fiton, apo rrit kredencialin është edhe George Soros. Këtë fat e ka patur edhe “Ferrari” , kompania e njohur e automobilave luksozë, aksionet e së ...

Read More »

Pas shkarkimit të Canit, Gjiknuri jep ‘lajmin e mirë’

Një ditë më parë, Top Channel raportoi se një nga shkaqet e largimit të Shkëlqim Canit ishte edhe çështja e rentës minerare. Sipas TCH, të hënën, ministri i Energjetikës Damian Gjiknuri i është drejtuar me një letër ish-kolegut të tij ...

Read More »

Si shkuan nga 76 mln lekë në 3.2 mln euro shpenzimet për teatrin e ri? (Foto)

Fillimisht ishte thënë se do të akrdohehsin rreth 7,6 milionë lekë të rinj në dispozicion nga buxheti i shtetit për hartimin e projektit të Qendrës së artit “Skena e re”, ku do të strehohet përkohësisht edhe Teatri Kombëtar. Por tashmë ...

Read More »

Crown Agents: Si bëhet kontrabanda e naftës nga importi dhe prodhimi vendas

Kompania e britanike e asistencës në dogana, Crown Agents në mbyllje të kontratës së bashkëpunimit me Shqipërinë ka bërë publike disa fakte mbi mënyrën se si bëhet kontrabanda e mallrave të akcizës në Shqipëri, sidomos naftës. Kontrabanda me naftën e ...

Read More »

Edi Rama heq bllokimin e lejeve të ndërtimit, ndërtuesit bëhen gati

Dy vite pas ndalimit të çdo lloj ndërtimi në vend dhe madje arrestimit të fshataravë që rregullonin çatitë e shtëpive, Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se, është hapur plotësisht rruga për leje ndërtimi. Tashmë bashkitë kryesore në vend, përfshi edhe ...

Read More »

Nisma e re në Kuvend: Lehtësimi i faturës së energjisë, deri në 150 KW të mos paguhet

Një nismë për lehtësimin e faturës së energjisë elektrike është prezantuar sot në Komisionin parlament të Ekonomisë nga deputeti demokrat Gerti Bogdani. Bëhet fjalë për lehtësimin e faturave të energjisë për shtresat në nevojë. Në sajë të kësaj nisme, kërkohet ...

Read More »

Crown Agents: Ja si bëhet kontrabanda e naftës në Shqipëri

Kompania e britanike e asistencës në dogana, Crown Agents në mbyllje të kontratës së bashkëpunimit me Shqipërinë ka bërë publike disa fakte mbi mënyrën se si bëhet kontrabanda e mallrave të akcizës në Shqipëri, sidomos naftës. Kontrabanda me naftën e ...

Read More »

Si po shfryhet flluska 500 milionë euro e kolateraleve

Krahas promocionit tradicional për interesat e depozitave dhe të huave web-et e bankave tregtare janë mbushur me njoftime ankandesh për pasuri të paluajtshme. Pas dështimit të përmbarimit, Raiffeisen ka shpallur një listë prej 210 pronash së fundmi për shitje. Banka ...

Read More »

The Economist: Ekonomia shqiptare në rritje, deri në 3.4 për qind për 2017

Ekspertët e “The Economist” parashikojnë se ekonomia shqiptare do vazhdojë të rimëkëmbet, e ndihmuar nga forcimi i besimit të biznesit dhe konsumatorëve, si dhe një ambient i jashtëm më i favorshëm. “Rritja ekonomike do të përshpejtohet në një mesatare prej ...

Read More »