LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 78)

Ekonomi

Veliaj: Vitin tjetër, taksat e bashkisë do të përfshihen në faturën e ujit.

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj bëri të ditur se duke filluar nga viti që vjen, taksat e Bashkisë do të mblidhen nëpërmjet UKT-së, duke përfshirë taksat në faturën e ujit. “Duke filluar nga viti që vjen taksa e pronës, Bashkia ...

Read More »

Afrojnë festat, rriten çmimet e produkteve bujqesore

Afrmi i festave të fundvitit, Krishtlindja dhe Viti i Ri, edhe këtë vit si çdo herë po shoqërohet me luhatjen të çmimeve për disa prej produkteve bazë ushqimore në tregjet e vendit. Në tregjet kryesore të fruta perimeve, tek Pazari ...

Read More »

Nafta: Shqipëria, çmimin më të lartë në rajon, Maqedonia e ul sërish

Nafta evropiane e tipit “brent” e cila vjen edhe në Maqedoni sot arriti çmimin më të ulët në 11 vitet e fundit, informon “Asocieted Press”. Në tregtimin e sotëm, nafta e detit verior për porosi në janar u lëshua në ...

Read More »

Prerje të ‘shfrenuara’ të pyjeve në veri në prag të moratoriumit

BIRN Shoqata e Ruajtjes dhe Mbrojtjes së Mjedisit Natyror në Shqipëri, PPNEA, njoftojë të shtunën se prerje masive të pyjeve janë vënë re në zonën e Malit të Munellës dhe më gjerë në bashkitë e Pukës, Fushë-Arrëzit dhe Mirditës në ...

Read More »

Marrëveshja konfidenciale që i dha fund arbitrazhit CEZ-DIA

Bankierja amerikane Rebecca Gaskin Gain deklaroi para gjykatës se dëshmia e ish-drejtorit të CEZ Shpërndarje Josef Hejsek dhe dokumente të tjera që tregonin mashtrimet e DIA të Kastriot Ismailajt e bindën atë të bashkëpunojë me Shqipërinë duke i dhënë fund ...

Read More »

Rama: Kam marrë doza mallkimesh nga bizneset, por një ditë do më falënderojnë

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se një nga përparësitë e qeverisë së tij ka qenë shlyerja e një mase të borxheve, të akumuluara sipas tij gjatë qeverisjes së kaluar. Nga qyteti i Beratit, ku mori pjesë në takimin “Për ekonominë ...

Read More »

Tenderët “me rotacion”, hapen hetimet për manipulim tjetër

Tenderët e Autoritetit Rrugor Shqiptar u morën nën hetim të pavarur nga Autoriteti i Konkurrencës pasi u raportuan në media si tenderë ku kompanitë fituese kishin ndarë tregun dhe kishin fituar me oferta të shtrenjta. Gjergj Erebara/ BIRN Autoriteti i ...

Read More »

Lopët kosovare lindin viça amerikanë

Dy profesorë, njëri nga Kosova dhe tjetri nga SHBA-ja po krijojnë pasardhës të cilësisë së lartë dhe me qumësht të bollshëm duke përdorur embrionët amerikanë dhe lopët e Kosovës. Nga Kaltrina Ahmeti, BIRN Kjo nuk është një përrallë rreth mbarsjes ...

Read More »

Letra e një ekonomisti për Kryeministrin

NGA GERI CELENICA* Zoti Kryeministër, Ju kam çuar personalisht dhjetra emaile e letra dhe dhjetëra mesazhe për çështje e propozime ekonomike, të transportit, të energjitikës, të qeverisjes elektronike dhe të korrupsionit, por nuk kam marrë asnjëherë përgjigje. Në vitin 2009, ...

Read More »

Le Figaro: Shqipëria një nga 5 vendet që duhet vizituar në 2016

E përditshmja franceze Le Figaro, e cilëson Shqipërinë surprizë në klasifikim, ashtu siç ishte surprizë edhe në futboll, kur arriti që të kualifikohej për në Euro 2016. Duke e renditur Shqipërinë mes 5 destinacioneve që duhen vizituar në 2016-n krahas ...

Read More »