LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 79)

Ekonomi

Maja e ajsbergut: Hetimet e naftës virgin zbulojnë shtet disfunksional

Një kontroll i “Crown Agents” në qershor 2015 zbuloi shitjen në treg të naftës virgin, e cila duket se vijonte prej kohësh, ndërsa autoritetet doganore rezulton se kryen kontrolle false apo gjetën justifikime të ndryshme për të mos parë evazionin ...

Read More »

Vasili: Akciza e birrës vendase nuk duhet të rritet

Komisioni i Ekonomisë ka miratuar të pandryshuar projektligjin që parashikon ndryshimin e taksës për akcizën e birrës. Projektligji parashikon rritjen e akcizës së birrës vendase me 11% dhe uljen e akcizës së birrës së importit me 15%. Por kjo gjë ...

Read More »

Meta: Buxheti 2016 garanton përmirësim të rritjes ekonomike

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë në debatin me temë “Projektbuxheti i vitit 2016 në vlerësimin e studentëve të ekonomisë”. Në bashkëbisedimin e zhvilluar në sallën e seancës plenare të Kuvendit ishin të pranishëm studentë të Fakultetit të Ekonomisë ...

Read More »

GFI, raport për transfertat e paligjshme bankare nga Shqipëria

Organizata “Global Financial Integrity” ka publikuar një raport për vitet 2004-2013 për transfertat e paligjshme bankare në të gjithë botën duke u përqendruar kështu në vendet e varfra dhe ato në zhvillim, përfshirë këtu edhe Shqipërinë. Në vitin 2004 kanë ...

Read More »

Janë përcaktuar kompanitë që shkojnë në faliment

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko deklaroi se fati i 35 borxhlinjve më problematikë të vendit është vendosur dhe se një pjesë e tyre do të shkojnë drejt falimentit. Gjatë një raporti për buxhetin në Komisionin parlamentar të Ekonomisë, ...

Read More »

Ja makinat që pagujanë 210 mijë lekë taksa nga 2016-a

Komisioni i Ekonomisë ka vendosur sot me votat e mazhorancës që të shtojë edhe kriterin e çmimit në listën e automjeteve të cilësuara si mjete luksi, që do t’i nënshtrohen taksimit më të lartë duke filluar që nga 1 janari ...

Read More »

AMK-ja: Jo më çmime abuzive për festa nga tregjet e Tiranës

Agjencia e Mbrojtjes së Konsumatorit po monitoron prej ditësh në mënyrë intensive rreth 15 tregje të shitjes me pakicë në Tiranë. Sipas Rudina Hoxhës, Drejtore e AMK-së, prej nisjes së muajit Dhjetor është rritur kontrolli në prag të festave të ...

Read More »

Guvernatori Sejko: Buxheti 2016 të jetë realist, problem borxhi i lartë

Ndërsa qeveria është shprehur se objektivat e buxhetit 2016 janë realiste, Banka e Shqipërisë kërkon që ky buxhet të jetë në të vërtetë i tillë për vitin e ardhshëm. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko i pranishëm në Komisionin ...

Read More »

Sipërmarrësit kërkojnë uljen e taksave për prodhimin vendas

Sipërmarrësit kërkojnë uljen e taksave për prodhimin vendas Biznesi i kërkoi qeverisë të tërhiqet nga ashpërsimi i masave penale kundër evazionit, pasi sipas dhomave të tregtisë ato nuk do të kenë efekt. Nikolin Jaka tha se rritja e represionit do ...

Read More »

Përurohet laboratori i sigurisë ushqimiore më moderni në Ballkan

Përurohet laboratori i Veterinarisë, i cili u ngrit falë një investimi të bërë nga Bashkimi Europian dhe qeveria shqiptare. I pranishëm në inaugurim ishte dhe ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti dhe zëvendëskryeministri Niko Peleshi. Gjatë fjalës së tij, Panariti theksoi ...

Read More »