LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 81)

Ekonomi

Farmacistë, noterë e avokatë, 22 317 lekë më shumë sigurime çdo muaj

Të gjithë ata persona, të cilët ushtrojnë një nga profesionet e lira, si të vetëpunësuar do të paguajë çdo muaj 17.257 lekë më shumë për sigurimet shoqërore. Rritja i atribuohet ligjit të ri “Për sigurimet shoqërore”, i cili përcakton se ...

Read More »

Maqedonia tërhiqet nga bllokimi i prodhimeve bujqësore shqiptare

Në kuadër të Marrëveshjes CEFTA, u zhvilluan sot në Chisinau të Moldavisë diskutimet teknike mes vendeve të rajonit, aty ku Shqipëria ngriti çeshtjen e bllokimit të produkteve të freskëta bujqësore nga pala maqedonase. Shqipëria u përfaqësua ‎nga Zv.Ministri i MZHETTS, ...

Read More »

Kush e zotëron biznesin në vend? 1% e kompanive kanë 50% të xhiros

Një vrojtim i fundit i Instituti të Statistikave tregon se vetëm 1% e bizneseve në vend kryejnë gati gjysmën e aktivitetit tregtar në ekonomi. Këto janë korporatat e mëdha, kryesisht private, por ndërmjet tyre ka dhe shoqëri publike si OSHEE, ...

Read More »

Nga Kina me dashuri: Gati ndërtimi i Korridorit të Kaltër

Ndërkohë që buxheti i vitit 2016 thuajse i ka “harruar” rrugët në Shqipëri, shpresat duket se i kemi nga Kina. Kryeministri shqiptar, Edi Rama, është takuar me homologun kinez, Li Keqiang, me të cilin ka biseduar për marrëdhëniet politike mes ...

Read More »

Dështimi i anti-informalitetit, 4.5 miliardë lekë deficit vetëm në tetor

rrestimet dhe dhuna ndaj biznesit të vogël nuk e shpëtojnë qeverinë. Në tetor u mblodhën edhe më pak të ardhura se sa një vit më parë, pavarësisht barrës së shtuar fiskale. Gjergj Erebara Të ardhurat e qeverisë shënuan një rekord ...

Read More »

Emigranti fiton koncesionin 100 mln USD të sterilizimit me një të punësuar!

Një biznesmen i vogël shqiptar nga Peruxhia, pronar i një agjencie ndërmjetësimi dhe një kompanie ndërtimi qëndron pas tenderit të kontestuar me vlerë 100 milionë USD të Ministrisë së Shëndetësisë për sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale dhe sallave të operacionit. Për ...

Read More »

Spitali Amerikan del i “humbur” nga koncesioni i hemodializës

Edhe pse ishte kompania më me eksperiencë në bashkimin e operatorëve që fitoi tenderin e koncesionit 10 vjeçar të hemodializës, Spitali Amerikan rezulton se ka marrë vetëm një fraksion të kontratës. Pasi u shpallën fitues të tenderit për koncesionin e ...

Read More »

Bankers Petroleum fiton gjyqin me tatimet

Gjykata e Arbitrazhit e përbërë nga Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit e Dhomës Ndërkombëtare të Tregtisë (ICC) ka lëshuar një masë sigurimi për Drejtorinë e Tatimeve shqiptare për të hequr pezullimin e llogarive bankare shqiptare të Bankers Petroleum Ltd, si dhe ...

Read More »

Bizneset kineze të interesuara për hekurudhën shqiptare

Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, vizitoi sot stendat e biznese vendasë dhe të huaja në eventin Binzes-Art-Bashkejetese qe po zhvillohet ne Pallatin e Kongreseve nga “Klik Ekspo Group”. Haxhinasto vlerësoi si mjaft të rëndësishëm këtë Panair duke u ...

Read More »

Parkimet me pagesë, Kraja: Kundër vendimin, skema është e shtrenjtë

Akil Kraja, anëtar i djathtë i Këshillit Bashkiak të Tiranës deklaroi sot se janë kundër vendimit për parkimet me pagesë, gjë që sipas tij e mbështesin dhe qytetarët. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Kraja theksoi se Këshilli Bashkiak ...

Read More »