LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 82)

Ekonomi

Bankers padit në arbitrazh Shqipërinë pas gjobës së tatimorëve

Kompania e nxjerrjes së naftës njoftoi hapjen e padisë në gjykatën e arbitrazhit pasi administrata tatimore urdhëroi bllokimin e llogarive të saj bankare. Aksionet e Bankers në bursë humbën 17 për qind brenda pak orësh pas dhënies së lajmit. Nga ...

Read More »

E kanë nga akciza e birrës? Të gjithë në këmbë (Foto)

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, prezantoi në Komisionin e Ekonomisë paketën fiskale 2016. Megjithatë pati shumë tension mes mazhorancës dhe opozitës, aq sa ligjvënësit e opozitës ishin në këmbë disa herë. Cani nënvizoi se nuk do të ketë rritje taksash. ...

Read More »

FMN kundër Ramës për heqjen e taksave: Cenon sistemin

Vendimi i beftë i qeverisë për të hequr taksat mbi biznesin e vogël ka vënë në pikëpyetje rikonfirmimin e 5-të dhe të 6 të marrëveshjes me Fondin Monetar Ndërkombëtar. Në nivel stafi, kjo marrëveshje u arrit në datën 10 nëntor, ...

Read More »

Rritet sigurimi i makinave, vendoset taksa mbi truallin

Buxheti parashikon një tatim me 10 për qind për primin e sigurimit që prek më shumë tregun e makinave, ndërsa vendoset si kufi rroga maksimale për kontributet shoqërore të profesioneve të lira. Nga janari, tatim mbi pronën dhe tarifë fikse ...

Read More »

Taksa për makinat e luksit, ja sa do të paguani

Qeveria do te taksoje ndjeshëm makinat qe ajo i konsideron luksi dhe për ekzekutivin, automjet i tille konsiderohet ai me fuqi motorike mbi 3 mije kubik. Ne te gjithë vendin rezulton se janë rreth 25 mije makina me te tille ...

Read More »

Paketa e re fiskale, ndryshimet dhe efektet e taksave të reja

Ligji i parë fiskal që ndryshon është ai i akcizës, i cili rrit taksat për prodhuesit vendas të birrës dhe i ul ato për birrën e importit. Sipas draftit për birrën e vendit, akciza rritet nga 360 lekë për hektolitër, ...

Read More »

Kazinotë brenda qyteteve deri në 31 janar ’17

Qeveria është tërhequr nga varianti i parë i propozuar në projektligjin “Për lojërat e fatit” që parashikonte se prej fillimit të vitit 2016 në qytetet e Shqipërisë nuk do të kishte më salla të lojërave të fatit apo kazino. E ...

Read More »

Aksioni kundër informalitetit si fluskë, nga 330 ulet në 64 mln euro

Ministria e Financave pret që të ardhurat nga lufta ndaj antinformalitetit të gjenerojnë 8.9 miliard lekë ose 64 milionë euro të ardhura, raporton Monitor.al. Por në gusht të këtij viti, Ministri i Financave deklaronte se nga ky aksion kishte një ...

Read More »

Tiranë-Elbasan brenda verës

Ministri ndoqi nga afër punimet dhe zhvilloi një bisedë me drejtues të kompanisë që po ndërton këtë rrugë, duke kërkuar që ky projekt të përfundojë sa më shpejtë të jetë e mundur. Haxhinasto tha se në këtë fazë kontraktori duhet ...

Read More »

Ja ndryshimet në taksa, parashikuar nga paketa e re fiskale 2016!

Paketa fiskale e vitit 2016 në totalin e saj sjell një sërë ndryshimesh në taksa të cilat edhe më herët janë lakuar në fazën e konsultimeve. Në paketën finale që i është bashkangjitur buxhetit kemi ndryshime në disa taksa ku ...

Read More »