LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 9)

Ekonomi

Borxhlinjtë: Emrat e 15 kompanive që kanë 59 miliardë lekë detyrime tek Tatimet

Janë të paktën 15 kompani që kanë të akumuluar tek Tatimet një borxh që kap vlerën mbi 59 miliardë lekë. Kjo përbën 40.4 % të borxhit të akumuluar ne fund te vitit 2016. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve lista ...

Read More »

Qeveria rrit sërish pagat për mësuesit, mjekët dhe infermierët

Qeveria parashikon rritjen e pagave për punonjësit e arsimit dhe shëndetësisë vitin e ardhshëm. Lajmi u dha nga kreu i Financave, Arben Ahmetaj, teksa u pyet në Komisionin e Ekonomisë nga deputeti i LSI-së  Edmond Haxhinasto nëse kjo rritje do ...

Read More »

Ahmetaj hedh poshtë “baltosjet”: Viti 2016 la pas krizën, viti i parë me sufiçit buxhetor në 25 vite

Në seancën e kësaj të enjte në Kuvend po diskutohet edhe projektligji për miratimin e buxhetit faktik të shtetit për vitin 2016. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj e ka vlerësuar 2016-ën si të parin vit në 25 vite që është ...

Read More »

Dhomat e tregtisë kërkojnë amnisti fiskale për kapitalin; po paratë e korrupsionit ku janë investuar?

Shumë grupime të biznesit: të madh, të vogël dhe të huaj, po marrin pjesë aktivisht në diskutimin e amendimeve që përmban Paketa Fiskale 2018. Ndërkohë, ato kanë sjellë edhe propozime jashtë këtyre amendimeve, në përpjekje për të përmirësuar, në interes të ...

Read More »

Skamja dhe fëmijët e Bulqizës/ Reportazhi i programit italian ”Le Iene”: Pronarët e minierave fitojnë 40 milionë euro në vit, banorët me frigoriferët bosh

Një reportazh për të mos u humbur, sa i përket standardit të të bërit gazetari, po edhe të kuptimit të gjendjes së rënduar në të cilën ndodhet vendi, dhe imazhi që ne përcjellim në mediat ndërkombëtare. Bëhet fjalë për një ...

Read More »

Lajmi i mirë/ Qyteti më i varfër i Shqipërisë nxirret nga izolimi

Ditën e mërkurë, Kryeministri Rama lajmëroi për përfundimin e rehabilitimit të plotë të rrugës që lidh Fushë-Arrëzin me Rrepsin. Një segment i tillë ka një rëndësi të veçantë për banorët e Fushë Arrëzit dhe malësive të mbi Pukës, sepse për ...

Read More »

Industria e bakrit, 700 milionë më tepër në ekonominë e vendit

Rigjallërohet industria e bakrit, plani i qeverisë për të rikthyer 700 milionë USD në ekonomi Gjatë 50 viteve të diktaturës, industria e bakrit ishte një prej industrive më fitimprurëse në vendin tonë. Kjo sepse përveç cilësisë së mineraleve tona ekzistonte ...

Read More »

Qendra e Kërkimeve BMI rrit nivelin e parashikimit mbi rritjen PBB të Shqipërisë

Qendra e Kërkimeve BMI me bazë në Londër ka rritur nivelin e parashikimit mbi rritjen e Prodhimit të brendshëm Bruto të Shqipërisë për këtë vit dhe vitin e ardhshëm, bazuar në një klimë të favorshme për investime dhe një rritje ...

Read More »

Raporti i “Doing Bussines 2018”: Shqipëria përmirësoi rregullat e biznesit, lëvizje pozitive!

Këtë tregojnë shifrat e raportit “Te besh biznes 2018” për rajonin e Europës dhe Azisë Qëndrore, përfshirë Shqipërinë, sipas të cilit Shqipëria ka përmirësuar rregullat e biznesit gjatë vitit të shkuar. “Në treguesin e Distancës nga vlerësimi me pikët maksimale ...

Read More »

Shpallet kompania fituese për ndërtimin e Rrugës së Arbrit

Kompania “Gjoka konstruksion” është shpallur fituese për ndërtimin e Rrugës së Arbrit. Këtë të martë, pas shqyrtimit të dosjeve dhe dokumenteve të paraqitur nga kompani të ndryshme, vlerësoi “Gjoka konstruksion” si të duhurën për t’i besuar projektin e rrugës së ...

Read More »