LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ekonomi (page 90)

Ekonomi

Bizneset gjermane: Që nga vizita e Merkel, asnjë hap para

Biznesi gjerman vazhdon të ankohet se pak është bërë për të çuar përpara gjërat në Shqipëri. Në një sondazh, të publikuar nga Shqip, biznesi pranon aksionin kundër informalitetit, por thotë se ai duhej të niste nga biznesi i madh dhe ...

Read More »

Sa i pabesë: Për dy shpulla që i dhashë desh më vrau

Martin Iskurti është 27-vjeçari, i cili u plagos me 3 plumba në qendër të Tiranës gjatë ditës së diel. Ai gjendet në Spitalin e Traumës ku iu nënshtrua një operacioni të vështirë për të hequr një plumb në këmbë dhe ...

Read More »

BB: Mbështesim luftën kundër informalitetit, kujdes me të varfërit

Banka Botërore mbështet aksionin kundër informalitetit, por i kërkon qeverisë të bëjë kujdes për pasojat që ai mund të ketë mbi të varfërit. “Qeveria do duhet të sigurojë mekanizma të mjaftueshëm sociale për të adresuar pasojat apo çështjet afatshkurtra që ...

Read More »

Gjobat e reja tatimore mund të jenë në shkelje të së drejtës Europiane

Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut mund t’i rrëzojë gjobat e miratuara nga parlamenti së fundmi si “masa disproporcionale të ndërmarra për qëllim të ligjshëm”, thotë Theo Alexandridis, një ekspert i të drejtës Europiane në Tiranë. Autor: Gjergj Erebara ...

Read More »

Porto Romano, revolucioni i grosistëve të naftës

Grosistët e naftës pritet të forcojnë edhe më tej pozitat në treg pas marrjes me koncesion të Porto Romanos. Investimet 14 milionë USD, nga kompania e përzgjedhur “Multy Buoy Mooring USD” që do të rrisin kapacitetet përpunuese me rreth 30%, ...

Read More »

Cani: Deklaroni mallin deri në 31 dhjetor; si do kryhet kontrolli mbi bazë risku

Hiqeni nga mendja: nuk ka rritje taksash. Të regjistruar gjatë 25 ditëve të muajit shtator janë mbi 60 mijë punonjës të rinj. Nga 1 gushti janë regjistruar 19 mijë biznese të reja, ndërsa xhiro e deklaruar është 14 miliardë lekë ...

Read More »

Koncensioni i skanimit në dogana, Bregasi: Kallëzim për Ridvan Boden!

Kreu i Biznes Albania Luan Bregasi dhe ai i dhomës së Tregtisë, Nikolin Jaka kërkuan që qeveria t’i japë fund sa më parë marrëveshjes për koncensionin e skanimit në Dogana. Në emisionin “Të bësh ekonomi”, në News24, ata shkuan edhe ...

Read More »

Nis diskutimi për heqjen e monopolit të shpërndarjes së gazit natyror

Komisioni i Ligjeve ka nisur sot diskutimin për gazin natyror në vendin tonë. Ministri i Energjetikës, Damian Gjiknuri u shprehur se po kërkohen mundësi për hapa konkrete në shpërndarjen e gazit. Duke qenë se në vendin tonë nuk ka një ...

Read More »

Rusja “braktis” vodkën për rakinë shqiptare

Agroweb sjell Shqipërinë me sytë e një Ruseje që jeton në Tiranë prej dy vitesh. Liana Suleymanova ka studiuar për histori në Universitetin Amerikan në Bullgari ku u njoh me Shqipërinë, e shkuara e të cilës e tërhoqi në mënyrë ...

Read More »

Buxheti i shtetit, Shqipëria me transparencën më të dobët në rajon

Shqipëria renditet ndër vendet me transparencën më të dobët mbi buxhetin në Ballkan, e parafundit dhe me 38 pikë nga 100 të mundshme. Në lidhje me dhënien e mundësive publikut që të angazhohet në procesin e formulimit dhe realizimit të ...

Read More »