LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kronik

Kronik

Kavalishenca ku humbi jetën kryekomisari, e pabanueshme që më 21 shtator. Si shpëtuan 120 studentë!

Shtëpia e Pushimit në Durrës, ku humbi jetën kryekomisar Bajram Hajdarmataj më 26 nëntor, ka qenë e dëmtuar rëndë nga tërmeti i datës 21 shtator. Pavarësisht raportit të ekspertëve që e konsideruan me “rrezikshmëri të lartë”, godina nuk u mbyll, ...

Read More »

“Na e quajtën të banueshme godinën”: Çifti i moshuar shpëtoi sepse nuk mori parasysh këshillën e ekspertëve!

Në Gjirin e Lalëzit dhe Hamallaj, shtëpitë e banorëve vendas kanë pësuar dëme të konsiderueshme nga tërmeti i 26 nëntorit. Por ata thonë se pavarësisht se banesat e tyre u shpallën të banueshme nga tërmeti i 21 shtatorit, nuk i ...

Read More »

Lëkundje edhe sot në Durrës e Tiranë! IGJEUM publikon të dhënat: Ja sa lëkundje janë regjistruar natën dhe si ka lëvizur magnituda

Lëkundje të tjera tërmeti janë ndjerë mëngjesin e sotëm në Tiranë e Durrës. Sipas të dhënave të publikuara nga IGJEUM, lëkundja më e fundit e regjistruar për datën 9 dhjetor është ajo e orës 05:41 me epiqendër Gjirin e Lalzit, ...

Read More »

Prangosen 3 anëtarë të “Hellbanianz” në Londër: Shkuan të grabisnin shtëpinë me k.anabis të a.rmatosur e me hanxharë

Tre shqiptarë janë arrestuar teksa kanë sulmuar një shtëpi në veri të Londrës që ishte shndërruar në një depo të sofistikuar të drogave nga kriminelët rumunë. Sipas mediave angleze, tre shqiptarët në momentin e arrestimit ishin të armatosur me pistoleta ...

Read More »

E humbur prej tre ditësh, gjendet në Shqipëri adoleshentja greke

Është gjetur në Shqipëri një adoleshente greke, e cila humbi kontaktet që ditën e enjte në Greqi. Bëhet fjalë për 14-vjeçaren Maria D., nga Kallithea, e cila sipas mediave greke është gjetur në Shqipëri ditën e shtunë. Adoleshentja edhe pse ...

Read More »

Zbardhen detajet e reja: Kush është shqiptari që u gjet i v.dekur në b.urgun grek

Një 36-vjeçar shqiptar, i cili ishte i burgosur në Greqi, është gjetur mëngjesin e sotëm i pajetë në qeli. Mediat greke kanë dhënë të tjera detaje për këtë ngjarje, duke zbuluar identitetin e shqiptarit. Sipas mediave greke, bëhet fjalë për ...

Read More »

Rikthehen lëkundjet, tërmet 4.8 ballë: Sizmiologu tregon se çfarë po ndodh

Një lëkundje tërmeti me magnitudë 4.8 të shkallës Rihter u ndje pak pas mesnatës së sotme në vendin tonë, në orën 00:14. Edhe pse kanë kaluar dy javë nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit, lëkundjet e tokës vazhdojnë. Por sizmiologu ...

Read More »

Bashkia Lezhë miraton pagesën e plotë të qirasë për të gjitha familjet e prekura nga tërmeti

Këshilli Bashkiak i Bashkisë së Lezhës ka miratuar pagesën e plotë të qirasë për të gjitha familjet e prekura nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit. Këshilli Bashkiak i Lezhës vendosi: 1. Përfitojnë pagesën e plotë të qirasë për një periudhë ...

Read More »

Ministria e Brendshme publikon shifrat zyrtare të dëmeve si pasojë e lëkundjeve të tërmetit në Tiranë

Tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi dëme të shumta edhe në kryeqytet. Sipas bilancit paraprak nga Ministria e Brendshme, theksohet se 3396 qytetarë janë evakuuar. Grupi i inxhinierëve që janë në terren kanë kryer 7077 konstatime (vetëm në Tiranë), nga këto ...

Read More »

“Ujku, ujku… por çakalli bënë kërdinë”: Ministria e Brendshme tender 1.8 miliardë lekë për makina luksi në kohë kolere

Në mbledhjen e qeverisë, kryeministri urdhëroi drejtuesit e bashkive, enteve dhe institucioneve publike; të mos bëjnë më tendera për makina, udhëtime e ahengje festash të fund-vitit, madje u dha si alternativë lëvizjen me kuaj. Mirëpo këtë urdhër të kryeministrit Rama, ...

Read More »