LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture

Kulture

SKANDALI/ Kastro Zizo revoltohet ndaj RTSH-së: Zarfaxhinjë të vegjël, kërkojnë 2.8 milionë që të hysh në festival (Video)

Kastro Zizo shpërtheu në Top Show Magazine kundër organizatorëve të Festivalit të fundvitit. Ai thotë se nuk mori pas asnjë shpjegim, se përse ja refuzuan këngën dhe akuzoi për amatorizëm. “Këta janë mësuar me klisherat aty! Janë mësuar me 2 ...

Read More »

Pas Emeli Sande, Tirana mirëpret një tjetër yll botërorë. Nuk ju shkon ndërmend aspak se kush është (Foto)

Për natën e bardhë, në 29 nëntor do të performojë në sheshin “Skënderbej”, ylli i muzikës botërore, Emeli Sande. Këngëtarja e shumë hiteve ishte supriza e përvitshme që rezervon bashkia për këtë eveniment. Por nuk mbaron me kaq. Një tjetër ...

Read More »

Panairi i Librit/ Presidenti Meta: Më shumë lehtësira për botuesit dhe qarkullimin e librit mes Kosovës dhe Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka vizituar sot Panairin e Librit në Pallatin e Kongreseve dhe ka kërkuar më shumë lehtësira për botuesit dhe qarkullimin e librit mes dy vendeve, Kosovë-Shqipëri. Në një prononcim për mediat, Presidenti Meta përgëzoi botuesit ...

Read More »

“Incident” me ambasadorin e Kosovës në panairin e librit

Ceremonia e hapjes së panairit të 20-të të librit në Tiranë ka shënuar një incident të vogël. Kryetari i shoqatës së botuesve Petrit Ymeri ka harruar të përshëndesë ambasadorin e Kosovës, ndërsa ky i fundit i përgjigjet që më mirë ...

Read More »

Historia që po trondit botën/ U kthyem në kanibalë, nisëm të hanim njëri tjetrin…

Ndërsa shihnim nga dritarja e avionit, diçka nuk shkonte. Ishim të sigurt se ishim shumë poshtë. Krahët e avionit ishin vetëm pak metra larg majave të mbuluara me borë të Andeve. Çfarë po i thoshte mendja pilotit? Atmosfera në bord ...

Read More »

Misteri i Kishës së Laçit/ Zbulohet fatkeqësia që u ndodhi 32 ushtarëve të diktaturës që shkuan të shkatërronin muret e kishës! (Foto)

Në vitin 1981, një grup ushtarësh nga toga e Drojës në Laç shkuan për të rrëzuar pjesën e mbetur të rrethimit, në Kishën e “Shën Ndoit”. Për herë të parë, shembja kishte ndodhur në vitin 1967, kohë kur shteti komunist ...

Read More »

Misteri i vrasjes së aktorit të njohur dhe pedagogut, Agim Shuke

Pse është harruar vrasja misterioze e aktorit të shquar Agim Shuke, në vitin 1992? Ai jetoi edhe disa ditë pas atentatit, i dërguar me urgjencë në një spital të Romës, në Itali. Doli nga koma, por nuk mbijetoi. A e ...

Read More »

Arti në zi, ndahet nga jeta regjisorja e famshme e skenës shqiptare

Ditën e mërkurë, është ndarë nga jeta aktorja dhe regjisorja e famshme shqiptare, Drita Agolli. Agolli, e cila është dhe gruaja e parë shqiptare e diplomuar për regjisurë, u shua në moshën 92-vjeçare. Ajo do të përcillet gjatë ditës së ...

Read More »

Lali Eri sjell për herë të parë në Shqipëri këngëtaren me famë botërore

Është bërë traditë prej shumë vitesh që Tirana feston Natën e Bardhë. Çdo vit në kryeqytet organizohet një koncert i madh në shesh ku çdo vit vjen një emër i njohur botëror. Këtë vit kryebashkiaku Erion Veliaj ka njoftuar se ...

Read More »

Reagon ashpër balerini i njohur kundër TV Klan: Degjenerim, balerinat nuk mund të jenë objekte seksuale

Balerini i njohur Sinan Kajtazi, ka reaguar me anë të një statusi në Facebook për shfaqjen e shëmtuar në emisionin “E Diela Shqiptare” në TV Klan. Ditën e shtunë dhe të djelën disa vajza u përdorën si objekte seksuale në ...

Read More »