LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture

Kulture

Një histori për familjen e Bekim Fehmiut: Kush ishte Ibrahim Fehmiu i Gjakovës?!

Ibrahim Fehmiu, lindi më 1892 në Gjakovë, në një familje tregtare, kreu shkollën e mësuesisë dhe Medresenë në Shkup,ai iu dedikua hapjes së shkollave shqipe në Kosovë dhe Shqipëri… Me pushkë në krah dhe libër në dorë, ai ishte dora ...

Read More »

Të pavdekshmit e artit shqiptare që nuk u duhet muzeu!

Disa emra të rëndësishëm që janë shuar, por qëdo mbahen mend gjatë nga publik. Roland Trebicka, Vaçe Zela, Liza Laska etj disa nga emrat e mëdhenj të kinematografisë shqiptare. Jeta është një rrugëtim sa i gjatë dhe i shkurtër për ...

Read More »

Motrat shqiptare i sjellin në Kukës, italianët: Nuk prisnim të ishte kaq mahnitëse

Veçoritë e zonës malore të Kukësit, veshjet tradicionale dhe ushqimet bio, shërbyen si atraksion turistik për dhjetëra italianë të cilët vizituan për herë të parë vendin tonë. Motrat Zhaneta dhe Erestina Muçmata, nga Shtiqni i Kukësit që jetojnë në shtetin ...

Read More »

Role të gdhendura në memorje…personazhi plaku Mere i Kadri Roshit

Nga trashëgimia e artë e kinemasë klasike shqiptare, nga pjesa më e shndritshme e saj, lufta antifashiste nacional-çlirimtare, kemi ruajtur me fanatizëm portrete njerëzish të cilët i kemi vendosur edhe në jetën tonë të përditshme në formë batutash, sharjesh, krahasimesh ...

Read More »

Kur shkrimtari i madh Ernesto Sabato deklaronte : Nëna ime ka jetuar gjithnjë me nostalgjinë e të parëve, gjithmonë fliste shqip me të vëllain e saj

Nëna ime ka jetuar gjithnjë me nostalgjinë e të parëve të saj. Gjithmonë ajo fliste shqip me të vëllain e saj. Madje edhe sot më kujtohen disa fjalë shqip që kanë të bëjnë me bukën, shtëpinë… Ajo rridhte nga një ...

Read More »

Artistët e kalibrit që kujtohen kaq pak: Vangjush Furxhi krijoi një tempull që nuk po ndihet më në teatër

Nuk flitet shumë për të. Por në rutinën e teatrit ende ndihet ajo që ai la. Mungesa! Vlefshmëria e tij pushton çdo mendim tonin nga pasurimi i pamasë që i la kulturës skenike ky burrë i madh. Ky artist që ...

Read More »

17 gratë shqiptare që na bëjnë krenarë

1.Nënë Tereza – Humanistja shqiptare ja kushtoi jetën të varfërve, strehimit të fëmijëve të braktisur e ndihmonte personat që vuanin nga sëmundje. Gonxhe Bojaxhiu (Nënë Tereza) përshkruhej si grua e vendosur, e guximshme, pragmatike dhe e mençur. Për Nënë Terezën ...

Read More »

Meta s’beson te Basha, e akuzon si spiun të SHBA dhe BE

Teksa s’lë rast pa vlerësuar burrërinë e Sali Berishës e s’kursen elozhet për të si njeri i fjalës së dhënë, Meta nuk ndan të njejtin qëndrim për kreun zyrtar të PD, Lulzim Basha. Liderin demokrat nuk e honeps fare, dhe ...

Read More »

Policia holandeze shuan çdo dyshim për k.ufomën e gjetur në kanal, a ishte biznesmeni shqiptar Festim Lato?

Policia holandeze konfirmon, se t.rupi i gjetur të premten në kanalin Rhine të Amsterdamit, i përket Festim Latos, 43 vjeç. Ai është v.iktimë e një k.rimi raportoi policia holandeze të mërkurën. Të premten pasdite, më 19 korrik, kalimtarët gjetën t.rupin ...

Read More »

AMA ndaloi transmetimin e këngëve të saj në RTSH, reagon Ceca gruaja e k.riminelit serb Arkan

Këngëtarja serbe Ceca, e njohur ndryshe edhe si gruaja e k.riminelit më të njohur serb, Arkanit ka reaguar pas vendimit të AMA-s për ndalimin e transmetimit të këngëve të saj. Në një prononcim për mediat serbe, Svetlana Raznatovic e njohur ...

Read More »