LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 10)

Kulture

Dëshmohet prania e jetës dhe autoktonia e shqiptarëve në krahinën e Pollogut, mbi 8 mijë vjet e lashtë

Nga, Abdulla Mehmeti Përmes gjetjeve arkeologjike në disa lokalitete të rajonit të Pollogut, dëshmohet jeta e banorëve të kësaj ane dhe vazhdimësia e qytetërimit të lashtë pellazgo-ilir, së paku 6000 mijë vjet para erës sonë. Kuptimi i plotë i emrave ...

Read More »

Kadare: Shteti i asaj “kohe” kishte gati arkivolin për mua, hetuesi është ende gjallë

Në të gjitha kohërat, shkrimtarët i kanë pasur të ndërlikuara raportet me pushtetet politike, sidomos me diktaturat. Ismail Kadare është një nga ata shkrimtarë që e ka jetuar në lëkurë këtë lloj raporti. Nga njëra anë shkrimtari më i vlerësuar ...

Read More »

Rrëfimi i rrallë më 1872: Origjinën e fustanellës helene kërkojeni në Shqipëri (Foto)

Nga Aurenc Bebja – Francë, 23 Korrik 2017 Në revistën franceze, « L’Année géographique : revue annuelle des voyages de terre et de mer ainsi que des explorations, missions, relations et publications diverses relatives aux sciences géographiques et ethnographiques », botuar ...

Read More »

Rrëfim i rrallë i Mbretit Zog: Edhe më i varfri i shqiptarëve ka një nuancë mbretërore

Nga Jason Tomes – Një audiencë me mbretin Zog Vendi më i harruar i Evropës, Shqipëria. Në vitet ’30 tragetet zbarkonin çdo ditë nga taka e Italisë dhe një avion pesë vendesh i “Adria-Aero-Lloyd” fluturonte tre herë në javë drejt aeroportit të ...

Read More »

Teza e Nolit që bëri lëmsh shqiptarët: “Babai i Skënderbeut ndërronte fenë sipas interesave”

Fan Noli në kujtimet e tij thoshte se arketipi i tij, Skënderbeu, ishte frymëzim moral bashkë me ungjin e tij dhe Jezu Krishtin. Në disertacionin e tij hagiografik për Skënderbeun, të paraqitur në Universitetin e Bostonit më 1947, Fan Noli ...

Read More »

Tirana e vitit 1979 përmes fotove

Fotot e mëposhtme tregojnë një Tiranë tjetër, jo atë të sotmen. Janë foto të shkrepura në vitim 1979, kur shqipëria ishte nën regjimin e egër komunist. Edhe pse e varfër dhe pa pallatet gjigande, Tirana dukej e bukur dhe shumë ...

Read More »

Kinemaja italiane në zi, ndahet nga jeta Paolo Villagio

Ka ndërruar jetë ditën e sotme në qytetin e Romës, aktori i njohur italian Paolo Villagio në moshën 84-vjeçare. Prej disa ditësh, Villagio ishte shtruar në spital. Lindi në Xhenoa më 30 dhjetor 1932 dhe njihej më së shumti për ...

Read More »

“Rai Arte”: Dhuntitë artistike të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës

Televizioni i njohur Rai i ka kushtuar një hapësirë të veçantë kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Më saktë kanali “Rai Arte” që mbulon artin dhe kulturën ka intervistuar Edi Ramën artist, një aspekt që e dallon kryeministrin nga kryeministrat e ...

Read More »

Agron Llakaj këshillë Nishanit: Ke “harruar” të vlerësosh një personalitet …!

Artisti i njohur dhe drejtuesi i spektaklit të humorit “Al Pazar” në Vizion Plus, Agron Llakaj i ka dërguar kreut të shtetit, Buajr Nishani një mesazh publik për dekorimin e disa personaliteteve të artit.  Aktori Agron Llakaj vlerëson interesin e ...

Read More »

Sarkofagët e Durrësit të rrëmbyer nga Perandoria Turke në 1908-n (Foto)

Restauratori i njohur Frederik Stamati, pas një vizite në Muzeun arkeologjik në Stamboll ka zbuluar një pjesë të trishtë të grabitjes së veprave arkeologjike të Shqipërisë nga të huajt. Një  ndër ta është dhe Sarkofagu i Meleagrit, i zbuluar rreth ...

Read More »