LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 11)

Kulture

Agron Llakaj këshillë Nishanit: Ke “harruar” të vlerësosh një personalitet …!

Artisti i njohur dhe drejtuesi i spektaklit të humorit “Al Pazar” në Vizion Plus, Agron Llakaj i ka dërguar kreut të shtetit, Buajr Nishani një mesazh publik për dekorimin e disa personaliteteve të artit.  Aktori Agron Llakaj vlerëson interesin e ...

Read More »

Sarkofagët e Durrësit të rrëmbyer nga Perandoria Turke në 1908-n (Foto)

Restauratori i njohur Frederik Stamati, pas një vizite në Muzeun arkeologjik në Stamboll ka zbuluar një pjesë të trishtë të grabitjes së veprave arkeologjike të Shqipërisë nga të huajt. Një  ndër ta është dhe Sarkofagu i Meleagrit, i zbuluar rreth ...

Read More »

“Koha që shkrimtari Perëndi t’iu hapë udhën të rinjve”

Edhe pse kanë kaluar tre javë nga ndarja e çmimit letrar “Kadare”, debatet, polemikat dhe komentet vijojnë të kenë të njëjtin intensitet, ku si rrallëherë lidhen me autorët bashkëkohorë dhe situatën letrare të sotme. Ata që janë përfshirë janë jo ...

Read More »

“Monument Kulture”, Kuvendi ku u shkollua At Gjergj Fishta

Në mbledhjen e fundit të Këshillit Kombëtar të Restaurimit, iu dha statusi “Monument Kulture” Kuvendit të Troshanit. Kuvendi i Troshanit, i ndodhur në Troshan të Lezhës, ka nxjerrë françeskanë të shquar si At Gjergj Fishta, Ambroz Marlaskaj, Leon Kabashi, Shtjefën ...

Read More »

Vdes aktori britanik i filmit “007”

Aktori i njohur britanik që ka interepretuar personazhin e  James Bond, Roger Moore, vdiq në Zvicër në moshën 89-vjeçare pas një sëmundjeje të rëbdë, sipas  njoftimit të familjes. “Me zemër të thyer duhet të njoftojmë vdekjen e babait tonë të ...

Read More »

Njihuni me 24 librat e preferuar të “El Gabos”

Në autobiografinë e tij, Marquez thotë se librat e mëposhtëm kanë ndikuar në imagjinatën e tij dhe definitivisht kanë ndikuar në formimin e mendjes së tij kreative. Për një shkrimtar, të qenit i hapur ndaj botës është një gjë tejet ...

Read More »

VIDEO/ Filmi me yje të skenës shqiptare, publikohen skenat më të nxehta të tij

Gati filmi “NDERKOMBETARET/AN EXPATS’ TALE”, me lojën e emrave të njohur të ekranit shqiptar, nën regjinë e Pluton Vasit e me skenar të shkrimtarit Ylljet Aliçka. Trajleri i filmit, me skena të nxehta është publikuar në faqen e saj në ...

Read More »

Kinemaja në zi, vdes aktori amerikan Powers Boothe

Është ndarë nga jeta në moshën 68 vjeçare aktori amerikan Powers Boothe, njohur mbi të gjithë për rolet e tij prej ‘të keqi’. Boothe kishte fituar një Emmy në 1980 për interpretimin e tij të Tim Jones në miniserinë ‘Guyana ...

Read More »

Foto/ Piktura e Ramës në duart e italianëve që nisin ditën me “Corriere Della Sera”

Gazeta e njohur italiane ‘Corriere della Sera’ zgjodhi ta hapte numrin e fundit të suplementit kulturor “La Lettura” me një pikturë të Kryeministrit Edi Rama. Piktura e realizuar mbi axhendën e një dite pune të kryeministrit, tashmë në kopertinën e ...

Read More »

Intervista/ Vlorent Xhafaj, artisti që luan me violinçel të shekullit XX: Festivali “Different Trans” sjell kryeveprat e muzikës klasike

Vlorent Xhafaj është violinçelisti me famë ndërkombëtare i cili do të zhvillojë Festivalin e muzikës “Different Trains” për të gjashtin vit radhazi. Ai është larguar 16 vjeç nga Shqipëria dhe momentalisht jeton në Paris. Por kthehet herë pas here në ...

Read More »