LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 12)

Kulture

Intervista/ Vlorent Xhafaj, artisti që luan me violinçel të shekullit XX: Festivali “Different Trans” sjell kryeveprat e muzikës klasike

Vlorent Xhafaj është violinçelisti me famë ndërkombëtare i cili do të zhvillojë Festivalin e muzikës “Different Trains” për të gjashtin vit radhazi. Ai është larguar 16 vjeç nga Shqipëria dhe momentalisht jeton në Paris. Por kthehet herë pas here në ...

Read More »

Foto+Video/ Festivali Ndërkombëtar i muzikës Different Trains çel sezonin pranveror, ja ku mund ta ndiqni

Festivali  Ndërkombëtar i muzikës Different Trains çel sezonin pranveror të tij nga datat 29 prill deri në datë 9 maj 2017, me koncerte dhe artistë të vecantë në sallat e Universitetit te Arteve dhe Katedrales Ortodokse në Tirane, si dhe në ...

Read More »

VIDEO/ Të rinjtë i kthejnë kinemanë qytetit të Laçit, shfaqje çdo të shtunë

Të rinjtë janë padyshim ata që nëse bashkohen me energjitë dhe idetë e tyre inovative, mund t’i ndryshojnë jetën komuniteteve. I tillë është edhe rasti i të rinjve në Laç. Të cilët nën drejtimin e kryetari të FRES Kurbin, Benard ...

Read More »

In memoriam Ardian Klosi

Pesë vjet më parë, Tirana u zgjua nga një lajm i rëndë që lidhej me vetëvrasjen e Ardian Klosit, publicistit, aktivistit të jetës sociale dhe përkthyesit të njohur. Orët që pasuan mobilizuan një masë të madhe njerëzish që të evidentonin ...

Read More »

Artisti gjerman Julius EB frymëzohet nga Tirana dhe Bunk’Art

Muzeu i diktaturës Bunk’Art dhe çështja politike e vetingut janë bërë pjesë e udhëtimit artistik të fotografit gjerman Juliues EB. Artisti gjermano-amerikan EB këtë të mërkurë në mbrëmje ekspozon në Galerinë Kombëtare të Arteve një nga projektet më interesante të ...

Read More »

Një nga veprat e hershme të Henry Moore ku dëshmohet talenti i tij

Njëra prej veprave të para të Henry Moore, tabela e nderit për të rënët e Luftës së Parë Botërore, të cilën e gdhendi për shkollën e vet, është pjesë e një ekspozitë që përmban veprat e hershme të artistit. “Henry ...

Read More »

Rama: Do bëjmë muze nënujor me veprat e Realizmit Socialist

Kryeministri Rama ka lancuar projektin më të ri për të ndërtuar një muze nënujor me veprat e realizmit socialist. Ky muze sipas kryeministrit, pritet të jetë një nga vendet më të vizituara në Shqipëri. “Duam të bëjmë një muze nënujor ...

Read More »

“Dallëndyshe”, “Seman”, “Nabar”, cilët ishin spiunët e Kadaresë dhe e vërteta e dëshmisë së Lubonjës

Të gjithë presin hapjen e “kutisë së Pandorës”. Presin të dalin aty emra, spiunë, bashkëpunëtorë. Diku­diku u shkon nëpër mend se kush mund të ketë cicërirë kundër tyre. Dikur, diku, ai/ajo e ka parë, e ka ndjekur… Shumë flitet për ...

Read More »

Debati mbi filmat e komunizmit, Kadare pro ndalimit të tyre

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare bëhet pjesë e debatit për filmat e realizuar gjatë regjimit komunist, duke u pozicionuar në mbështetje të zërave që kërkojnë ndalimin e transmetimit të tyre në ditët e sotme. Deklaratën e tij, ai e ...

Read More »

Ajo që lajmëruam po ndodh: Në TKOB po vdes baleti

Ajo që pritej ndodhi: Baleti profesional që me mund, djersë e sakrifica ngriti nga rrënojat Ilir Kerni po merr të tatëpjetën në një rrugë pa kthim. Liqeni i Mjellmave, e para premierë që do të vihet në mes të prillit ...

Read More »