LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 125)

Kulture

Vlorë, 51 monumente natyrore kulturore lihen në mëshirë të fatit

VLORË- Të paktën 51 monumente natyrore, në rrethin e Vlorës, me vlera të rralla në funksion të një turizmi tashmë të munguar, janë lënë në mëshirë të fatit, çka rrezikon dëmtimin e pakthyeshëm të tyre. Specialistët thonë për “ATSH”, se ato ...

Read More »

Ndahet nga jeta aktori i Teatrit Kombëtar Fatos Sela

TIRANË- Ndërron jetë aktori i njohur shqiptar Fatos Sela. Aktori i njohur 65-vjeçar vuante nga një sëmundje e rëndë. Fatos Sela u dekorua me urdhrin më të lartë nga ish-presidenti Bamir Topi. Aktori Fatos Sela ka marrë urdhrin “Mjeshtër i Madh”, ...

Read More »

Intervista e Kadaresë për televizionin francez, para arratisjes

Ismail Kadare njihet nga kritika dhe nga një pjesë e publikut si një ndër shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë bashkëkohore. Ismail Kadare nuk ngjall kërshëri vetëm për talentin e tij të pamatë, por dhe për kombësinë e tij, ai ...

Read More »

“Nusja e Kosovës”, fotoja e ditës në “National Geographic”

“The Bride”, fotografia që portretizon një traditë unike të makijazhit të nuseve në Kosovë, realizuar nga Nita Zeqiri, e cila po shfaqej në ekspozitën ndërkombëtare “Smart Cities & Hybrid Indenties” në Venecia, Itali, ka bërë që fotografia nga shteti i ...

Read More »

Zbulohet historia e “Ëvetares” së Naum Veqilharxhit

Historia e librit shqip në Rumani, e cila fillon nga Abetarja (Ëvetare) e Veqilharxhit, 1844, është ekspozuar dje në Bibliotekën Kombëtare në Tiranë bashkë me 60 ekzemplarët e librit shqip, botuar në periudhën 1844-1913. Rilindësit në këto vite kishin hedhur ...

Read More »

Kalaja e Kaninës rrezikon të shembet, banorët i vjedhin gurët

VLORË – Kalaja e Kaninës në Vlorë po shkon drejt degradimit, duke rrezikuar shembjen e saj. Specialistët e monumenteve të kulturës kërkojnë ndërhyrje urgjente për restaurimin e mureve të kalasë dhe rrugën që të çon drejt kësaj kalaje. Kalaja e Kaninës ...

Read More »

Leogrande, të njohësh shqiptarët nëpërmjet Ballkanasve

Alessandro Leogrande, gazetari italian që vjet prezantoi romanin investigativ “Anija e mbytur. Vdekje në Mesdhe” mbi tragjedinë e Otrantos, rikthehet përsëri në Tiranë për prezantimin e librit të dytë në shqip, “Adriatiku” në të cilin Shqipëria, Kroacia, Mali i Zi ...

Read More »

Selami Kolonja zhgënjehet nga festivali i 51 i RTSH-së

Këngëtari Selami Kolonja është zhgënjyer mjaftë shumë nga juria e festivalit të 51 të RTSH -së e cila juri paraqitjen e tij në këtë festival e vlerësoi me zero pikë. Mllefin e tij ndaj jurisë ai e ka parqitur edhe ...

Read More »

OPCW, i dorëzohet çmimi Nobel për Paqe 2013

Oslo– Çmimi Nobel për Paqe 2013, do t’i dorëzohet në një aktivitet që do të zhvillohet sot, në Oslo, kryeqytetin e Norvegjisë, i cili do t’i shkojë Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW, Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) Ahmet Uzumcu, ...

Read More »

Ndahen çmimet “Penda e Argjendtë” 2012 për letërsinë dhe gazetarinë

Janë ndarë mesditën e së hënës cmimet letrare “Penda e argjendtë” për vitin 2012. Juria nderoi Ylljet Aliçkën për romanin më të mirë me titull “Valsi i Lumturisë”. Fitues i tregimit më të mirë u shpall Ardian Kristian Kyçyku për ...

Read More »