LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 126)

Kulture

Hapësira e galerisë, përcakton rëndësinë e veprës së artit

Zathur Historia e modernizmit është e përcaktuar nga hapësira e galerisë. ‘Inside the white Cube’ është një diskutim i ideologjisë së hapësirës të galerisë moderne , e cila është një objekt estetik në vetvete dhe për vetveten, një hapësirë e ...

Read More »

Çelet konkursi për drejtuesit e Teatrit Kombëtar

Pas shumë vitesh stanjacion në skenën teatrore dhe përdorime të fondeve publike pa sjellë rritje të cilësisë artistike, Ministria e Kulturës konsideron se reforma në Teatrin Kombëtar është jo vetëm e domosdoshme, por edhe e pashmangshme. Kjo është kërkesë e ...

Read More »

Kadare dhe Spahiu poezi dedikuar Leninit

Prill 1970. Në Shqipërinë e diktaturës kujtohet me madhështi 100-vjetori i Lindjes së Vladimir Iliç Leninit. Revista “Nëndori” (siç quhej deri në vitin 1972, kur pas Kongresit të Drejtshkrimit u korrigjua në “Nëntori”) një prej organeve më prestigjoze të kohës ...

Read More »

Kandidaturat për çmimet Grammy Awards 2014

Los Angeles– Më poshtë vijojnë kandidaturat në kategoritë kryesore të çmimeve Grammy 2014: REGJISTRIMI I VITIT: – “Get Lucky”, Daft Punk & Pharrell Williams – “Radioactive”, Imagine Dragons – “Royals”, Lorde – “Locked Out Of Heaven”, Bruno Mars – “Blurred ...

Read More »

Elhaida Dani këndon në koncertin tradicional të krishtlindjeve

Viti i mrekullueshëm për Elhaida Danin nuk mund të mbyllej më mirë se kështu. Ajo do të marrë pjesë në koncertin tradicional të krishtlindjeve që do të mbahet më 7 dhjetor në Auditoriumin Conciliazione të Romës krah artistes si Patti ...

Read More »

Kolec Topalli zbulon thesaret e Hotit

Hoti, krahinë e fis i lashtë shqiptarësh, edhe pse ka një shekull që është ndarë padrejtësisht në dy shtete ruan në gjirin e vet thesare të mëdha. Akademik Kolec Topalli e quan të folmen e Hotit, “një thesar, jo vetëm ...

Read More »

“Penda e Argjendtë” 2012, përzgjidhen konkurrentët

Juria e përbërë nga Visar Zhiti – kryetar, Dhurata Shehri, Bardhyl Londo, Flutura Açka dhe Romeo Çollaku – anëtarë, kanë marrë në shqyrtim vetëm veprat e autorëve shqiptarë të botuara shqip në vitin 2012 brenda Republikës së Shqipërisë, duke i ...

Read More »