LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 2)

Kulture

Kadare fiton çmimin e madh mes 350 shkrimtarëve nga e gjithë bota

Shkrimtari Ismail Kadare është përzgjedhur fitues i Çmimit Pak Kyongni 2019. Në njoftimin e bërë nga Kim Uchang, kryetar i komisionit përzgjedhës, thuhet se “…punimet e Ismail Kadaresë i bëjnë lexuesit të mendojnë dhe të ndjejnë fort marrëdhënien e tyre ...

Read More »

Arkitekti nga Elbasani që krijoi Xhaminë Blu 500 vite më parë

Perandoria Osmane, e më pas Republika e Turqisë, ka pasur një traditë shumë të shquar në projektimin dhe ndërtimin e xhamive, mjaft prej të cilave përfaqësojnë vepra me vlerë arkitektonike origjinale. Në vitin 2015, në territorin e Republikës së Turqisë, ...

Read More »

“Çamërishtja “gluhë” Perëndie, dialekti arkaik i shqipes…!

Nga Ervin Fetahu/ Gjuha, mrekulli dhuruar qenies njerëzore, askush nuk mund ta konkurrojë për nga rëndësia që ajo bart mbi shpinë. Gjithçka në këtë rruzull ka logjikën e të shprehurit në kode të veçanta, kafshët komunikojnë në gjuhën e tyre, ...

Read More »

Një histori për familjen e Bekim Fehmiut: Kush ishte Ibrahim Fehmiu i Gjakovës?!

Ibrahim Fehmiu, lindi më 1892 në Gjakovë, në një familje tregtare, kreu shkollën e mësuesisë dhe Medresenë në Shkup,ai iu dedikua hapjes së shkollave shqipe në Kosovë dhe Shqipëri… Me pushkë në krah dhe libër në dorë, ai ishte dora ...

Read More »

Të pavdekshmit e artit shqiptare që nuk u duhet muzeu!

Disa emra të rëndësishëm që janë shuar, por qëdo mbahen mend gjatë nga publik. Roland Trebicka, Vaçe Zela, Liza Laska etj disa nga emrat e mëdhenj të kinematografisë shqiptare. Jeta është një rrugëtim sa i gjatë dhe i shkurtër për ...

Read More »

Motrat shqiptare i sjellin në Kukës, italianët: Nuk prisnim të ishte kaq mahnitëse

Veçoritë e zonës malore të Kukësit, veshjet tradicionale dhe ushqimet bio, shërbyen si atraksion turistik për dhjetëra italianë të cilët vizituan për herë të parë vendin tonë. Motrat Zhaneta dhe Erestina Muçmata, nga Shtiqni i Kukësit që jetojnë në shtetin ...

Read More »

Role të gdhendura në memorje…personazhi plaku Mere i Kadri Roshit

Nga trashëgimia e artë e kinemasë klasike shqiptare, nga pjesa më e shndritshme e saj, lufta antifashiste nacional-çlirimtare, kemi ruajtur me fanatizëm portrete njerëzish të cilët i kemi vendosur edhe në jetën tonë të përditshme në formë batutash, sharjesh, krahasimesh ...

Read More »

Kur shkrimtari i madh Ernesto Sabato deklaronte : Nëna ime ka jetuar gjithnjë me nostalgjinë e të parëve, gjithmonë fliste shqip me të vëllain e saj

Nëna ime ka jetuar gjithnjë me nostalgjinë e të parëve të saj. Gjithmonë ajo fliste shqip me të vëllain e saj. Madje edhe sot më kujtohen disa fjalë shqip që kanë të bëjnë me bukën, shtëpinë… Ajo rridhte nga një ...

Read More »

Artistët e kalibrit që kujtohen kaq pak: Vangjush Furxhi krijoi një tempull që nuk po ndihet më në teatër

Nuk flitet shumë për të. Por në rutinën e teatrit ende ndihet ajo që ai la. Mungesa! Vlefshmëria e tij pushton çdo mendim tonin nga pasurimi i pamasë që i la kulturës skenike ky burrë i madh. Ky artist që ...

Read More »

17 gratë shqiptare që na bëjnë krenarë

1.Nënë Tereza – Humanistja shqiptare ja kushtoi jetën të varfërve, strehimit të fëmijëve të braktisur e ndihmonte personat që vuanin nga sëmundje. Gonxhe Bojaxhiu (Nënë Tereza) përshkruhej si grua e vendosur, e guximshme, pragmatike dhe e mençur. Për Nënë Terezën ...

Read More »