LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 20)

Kulture

Brisa, Salca e Palçi, fshatrat alpine që mahnitën turistët gjermanë (Foto)

  Bjeshkët e Salcës, Shtërziqja e Brisës, Logu i Gurrës, Okoli i Palçit, Listrami i Btoshës, T’herme, Rruku i Nikajve e të tjera vende, janë kthyer në destinacion shumë i pëlqyer për turistët gjermanë. Janë tri fshatra në krahinën e ...

Read More »

Petrit Llanaj, 16 vjet pa regjisorin dhe aktorin

Kanë kaluar 16 vjet nga vdekja e regjizorit dhe aktorit të njohur shqiptar, Petrit Llanaj. Llanaj, i cili është autori i dhjetëra mund të konsiderohet si gjeniu i filmit artistik shqiptar. Ai lindi në Vlorë, në një familje me tradita ...

Read More »

Edi Rama në “Shtëpinë e Bardhë” të artit në New York

Për Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën, arti është pjesë e pandashme e jetës. Klan Kosova ka mësuar se pikturat dhe skulpturat e Edi Ramës më 11 nëntor do t’i shfaqen publikut amerikan në galerinë e artit bashkëkohor Marian Goodman Gallery, ...

Read More »

Intervista/ Matilda Makoçi: Pse ika nga skena kur linda djalin, respekt për përpjekjet e Edit

Kur ajo u shfaq në skenë, përtej thashethemnajës që mbushi dynjanë, thellëthellë shumëkush ndjeu një mall për Matilda Makoçin. Edhe pse filmat e socrealizmit shfaqen pareshtur dhe sytë e mëdhenj të Matildës, imazhi i saj i hijshëm, një elegancë që ...

Read More »

Filip Daija një nga gaztorët e qytetit tim… dhe “bëmat” e tij

Shkodra është shquar edhe për “letërsinë” humoristike. Zakonisht e kanë bërë gaztorët. Emrat e tyre përmenden edhe sot e kësaj dite në bisedat e shkodranëve. Tregohen thëniet e historitë e tyre. Në këta emra hyn edhe Filip Daija, me zanat ...

Read More »

Ky është një regjistrim i rrallë i “Daft Punk” në Rex Club më 1997, dëgjojeni! (Video)

Lëvdojmë punëtorin e Rex Club i cili u pushua nga puna për të mundësuar këtë video. Pak gjëra janë më të mira sesa Daft Punk gjatë epokës së Homework. Tingujt francezë ishin ende të freskët asaj kohe, dhe Guy-Manuel de ...

Read More »

Vdes dijetari i madh i Islamit, shqiptari Shuajb Arnauti

Sot në moshën 88 vjeçare ka ndërruar jetë, Shuajb (Muharrem) Arnauti. Arnauti lindi në qytetin e Damaskut në vitin 1928. Në familjen e tij, tradita shqiptare dhe kultura islame ishin gjithnjë të pranishme. Familja e Shuajbit shpërngulet nga Shkodra më ...

Read More »

Jeta nga fshati në Rusi, martesa e takimi me të birin rus të përlotur, një film për Driteroin

Nga Fatmir Nikolli Ne kemi pasur një jetë të qetë. Do doja që si ne të jetojnë të tërë”. Sadije Agolli shfaqet në filmin dokumentar për Dritëroin në rolin e rrëfimtares: nga njohja, te dita e dasmës, jeta e vështirë ...

Read More »

Akademia Botërore e Paqes i jep çmimin “Honoris Causa”, Baba Mondit

Kryegjyshi Botëror i Bektashizmit, Haxhi Baba Edmon Brahimaj është nderuar me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Akademia Botërore e Paqes në Kombet e Bashkuara. Titulli i lartë i është dorëzuar nga vetë presidenti i Akademisë Universale Botërore të Paqes, Madhu ...

Read More »

Ndahet nga jeta ish-kapiteni i Partizanit dhe ish-futbollisti i kombëtares

Një tjetër humbje në radhët e figurave të vjetra të sportit shqiptar. Pas ndarjes nga jeta të Esat Rakiqit dhe Gëzim Kasmit pak ditë më parë, në orët e para të mëngjesit ka ndërruar jetë edhe ish-kapiteni i Partizanit dhe ...

Read More »