LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 3)

Kulture

National Geographic për shqiptarët: Asgjë nuk i mposht ata, janë rracë unike!

Nga Theron J. Damon Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku jeton tani – në fortesat e Epirit dhe Ilirisë, përtej Adriatikut paralel me thembrën e Italisë. Në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë, ...

Read More »

Viti i Skënderbeut/ 150 arbëreshë mbërrijnë për herë të parë në Shqipëri

Një vit ardhmërie! I tillë u konsiderua viti 2018 ndërsa do të shpallej si viti i Gjergj Kastriot Skënderbeut, që ndër të tjera do të fokusohet edhe te bashkëveprimi me komunitetet e diasporës jashtë vendit. Në kuadër të organizimeve për ...

Read More »

The Washington Post: Një kryevepër e zjarrtë nga novelisti më i njohur shqiptar, Ismail Kadare

Nga William Giraldi – E përditshmja “The Washington Post” i ka dedikuar një shkrim librit të fundit të Ismail Kadare, “E penguara, Requiem për Linda B.” – NJU JORK, 15 janar – “Kafkaesk” është klisheja që i është ngjitur vazhdimisht ...

Read More »

Ndahet nga jeta krejt papritur vokalistja e grupit “Cranberries”

Dolores O’Riordan, këngëtarja kryesore e grupit të njohur Cranberries, ka ndërruar jetë në mënyrë krejt të papritur në moshën 46-vjeçare. Këngëtarja irlandeze, drejtoi grupin drejt një suksesi ndërkombëtar në vitet ’90, kulmi i së cilës arriti me këngën “Zombie”. “Këngëtarja ...

Read More »

Producenti i “Pink Floyd” publikon albumin me sazet e Shqipërisë së Jugut

Njohësit e muzikës së viteve ’60 e kanë të dëgjuar emrin e Joe Boyd. Ai është personi që ka bërë regjistrimet e “Pink Floyd”, Nick Drake dhe “10 000 Maniacs”, mes shumë të tjerave. Ai vetë nuk ka prodhuar një ...

Read More »

Historia e Princeshës së Greqisë që mund të bëhej Mbretëresha e Shqipërisë…

Nga Pirro Naçi Ajo po të donte mund të bëhej Mbretëresha e Shqipërisë. Të paktën Zogu e donte aq shumë këtë gjë. Princesha ishte vajza e Mbretit të Greqisë Aleksandër dhe e Aspasia Manos, e një grekeje me origjinë nga ...

Read More »

“Beni ecën vet”: Një ditë në New York të them të vërtetën, si mos më keq, e dhimbshme

“Keni një shok që është si ju. Me halle, gëzime dhe pasione. Ky është Herioni… Beni më ka humbur rrugës. Beni nuk ka ekzistuar kurrë”. Kjo ishte fjalia e fundit e një rrëfimi të gjatë nga aktori i njohur shqiptar ...

Read More »

12 fjalë shqipe që 90% i shkruajnë gabim e që fanatikët e gramatikës do t’jua “marrin shpirtin” për to!

“Gjuha, në të vërtetë, është pasuria jonë më e madhe…” – ka thënë dikur Rexhep Qosja, dhe si e tillë, meriton vëmendje të vazhdueshme, sidomos dekadat e fundit kur në të janë vënë re deformime të shumta. Gjuhëtarët dhe akademikët ...

Read More »

Ndani nëse jeni dakord: A janë këto janë 6 gjëra që vetëm “nacot” mund të mburren me to në Facebook?! (Foto)

  Rrjetet sociale janë bërë një nga burimet më të vlefshme të hulumtimit për studimin e njerëzve nga psikologët, pasi është vendi ku njerëzit mund të shprehin vetën e tyre të vërtetë vetëm me postime të shkruara  ose fotografitë. Ka disa ...

Read More »

St. Moritz, aty ku pushojnë pasanikë, politikanë dhe ndonjë plaçkitës

Para më shumë se 150 vitesh një hotelist zviceran pati një ide gjeniale: ta bëjmë fshatin e bujqve St. Moritz në fshat ku edhe gjatë dimrit pushon bota. Një histori suksesi, ku dallohet sidomos hoteli «Carlton» – dhe fjala «kulm», ...

Read More »