Home . Aktualitet . Kulture (page 3)

Kulture

17 gratë shqiptare që na bëjnë krenarë

1.Nënë Tereza – Humanistja shqiptare ja kushtoi jetën të varfërve, strehimit të fëmijëve të braktisur e ndihmonte personat që vuanin nga sëmundje. Gonxhe Bojaxhiu (Nënë Tereza) përshkruhej si grua e vendosur, e guximshme, pragmatike dhe e mençur. Për Nënë Terezën ...

Read More »

Meta s’beson te Basha, e akuzon si spiun të SHBA dhe BE

Teksa s’lë rast pa vlerësuar burrërinë e Sali Berishës e s’kursen elozhet për të si njeri i fjalës së dhënë, Meta nuk ndan të njejtin qëndrim për kreun zyrtar të PD, Lulzim Basha. Liderin demokrat nuk e honeps fare, dhe ...

Read More »

Policia holandeze shuan çdo dyshim për k.ufomën e gjetur në kanal, a ishte biznesmeni shqiptar Festim Lato?

Policia holandeze konfirmon, se t.rupi i gjetur të premten në kanalin Rhine të Amsterdamit, i përket Festim Latos, 43 vjeç. Ai është v.iktimë e një k.rimi raportoi policia holandeze të mërkurën. Të premten pasdite, më 19 korrik, kalimtarët gjetën t.rupin ...

Read More »

AMA ndaloi transmetimin e këngëve të saj në RTSH, reagon Ceca gruaja e k.riminelit serb Arkan

Këngëtarja serbe Ceca, e njohur ndryshe edhe si gruaja e k.riminelit më të njohur serb, Arkanit ka reaguar pas vendimit të AMA-s për ndalimin e transmetimit të këngëve të saj. Në një prononcim për mediat serbe, Svetlana Raznatovic e njohur ...

Read More »

“Ju që fyeni shqiptarët”… të vërtetat e hidhura për helenët, të thëna me aq guxim nga shkrimtari grek

Të vërteta të guximshme të shkruara nga shkrimtari grek Nikos Dimou. Historia është e patjetërsueshme, megjithatë grekët gjithnjë kanë shtrembëruar faktet në librat shkollorë, duke u transmetuar brezave të “vërteta të rreme”. Dimou, duke theksuar “alergjinë” e kombit të tij ...

Read More »

Dokument i shekullit të XVIII-të: Kënga e rrallë e marinarëve ilirë për bukuroshet e tyre

Në librin me titull “Le Chansonnier des grâces: avec la musique gravée des airs nouveau”, botuar në vitin 1830 në Francë, gjejmë, në faqen e tij n° 165, një këngë të rrallë dhe të bukur të marinarëve ilirë, e sjellë ...

Read More »

Mario Vargas Llosa: “Dashuria është eksperienca më e pasur, që një qenie njerëzore mund të përjetojë”

Me 59 libra në një periudhë 55 vjeçare, shumë e mendojnë se Mario Vargas Llosa duhet të pushojë, por peruani i vetëm që ka fituar një Nobel duket se nuk ka asnjë qëllim të tërhiqet përfundimisht nga letërsia. Në moshën ...

Read More »

Medet… medet… ! Thirrja ushtuese, therrëse, vrastare e Euripidit në Teatrin Eksperimental

Medet… medet… ! – vjen thirrja ushtuese, therrëse, vrastare në skenën e Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, në tragjedinë “Medea” të Euripidit, përkthyer nga Viktor Zhusti, venë në skenë nga regjizori grek Dimitris Mylonas, me një trup të zgjedhur aktorësh. Fare ...

Read More »

Kush është emisioni që u ndoq më shumë mbrëmë?!

E shtuna shoqërohet gjithnjë me garë mes televizioneve në vend për shikueshmëri. Ndërkohë ABACUS ka publikuar se kush ishte televizini më i ndjekur mbrëmë. Nga përfundimet del se “Dua të të bëj të lumtur’ në Top Channel ishte emisioni më ...

Read More »

Reuters: Kishat e rrënuara të Shqipërisë mund të kthehen në “magnet” për turistët nëse restaurohen

Shumë kisha ortodokse në Shqipëri janë kthyer në rrënoja. Ekspertët thonë se, nëse ato rikonstruktohen, mund të kthehen në atraksione turistike. Qeveria dhe vetë kishat ortodokse kanë nisur restaurimin e disa strukturave në jug të vendit, të cilat datojnë që ...

Read More »