LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 30)

Kulture

Shitet miliona dollarë statuja e gjunjëzuar e Hitlerit

Shtëpia e ankandit Christie në New York ka shitur statujën e diskutueshme të Hitlerit të gjunjëzuar, të titullaur “Ai”, për një shumë marramendëse prej 17.2 milionë dollarësh, transmeton Anadolu Agency Statuja, vepër e skulptorit të mirënjohur italian Maurizio Cattelan, shfaq ...

Read More »

Festivali i Kanës pret yjet të kinemasë botërore, ja kush do të parakalojë në tapetin e kuq (Foto)

Edicioni i 69-të i Festivalit të Kanës ka ndezur motorët. Në Croisette për 12 ditë nga 11 maj deri në 22 maj do të jenë në skenë filmat më të bukur dhe personazhet më të famshëm të kinemasë. Në tapetin ...

Read More »

SKANDAL/ Mungon flamuri shqiptar në shtëpinë e shenjtores Nënë Terezës

Në Shkup ndodhet shtëpia e shqiptares më të madhe të të gjitha kohërave, shenjtores Nënë Tereza, e cila e çoi emrin e Shqipërisë në të gjitha skajet e botës falë edhe punës së saj si misionare e paqes në ndihmë ...

Read More »

Mafia shqiptare kontrollon tregun e heroinës në Francë

Dy shpërndarës shqiptarë droge 25 dhe 40 vjeç, u dënuan përkatësisht me 3 dhe 5 vite burg nga gjykata e Annecy, në Francë, pasi u arrestuan në flagrancë me 4 kg heroinë. Mediat franceze shkruajnë se sasia e drogës së ...

Read More »

Fotogaleri/ Koleksioni i Edith Durham: Shqipëria në vitet 1903-1913

Nga Robert Elsie, shkrimtar, albanolog, përkthyes, interpret Mary Edith Durham [Meri Ijdëth Durëm] (1863-1944) vinte nga një familje e madhe dhe e pasur nga veriu i Londrës. Ishte më e madhja prej tre vëllezërve dhe gjashtë motrave, të cilët ishin ...

Read More »

Tenori Hushi letër britanikut Gove: Sa pak dini për shqiptarët, lexoni Durham e Bajron! (Foto)

Tenori Agim Hushi ka bërë një letër të hapur në adrës ëtë ministrit britanik të Drejtësisë, Michael Gove. Britaniku ka kritikuar më shumë se njëherë faktin që Bashkimi Europian mund të bëjë anëtare, vende si Shqipëria. Gove duke mbrojtur idenë ...

Read More »

Skica dhe foto të viteve kur ndërtohej Stadiumi “Qemal Stafa” (Foto)

Forumi për Trashëgiminë Kulturore ka rrëfyer se është ai, që ka ndikuar tek Kryeministri Rama për të ruajtur ballinën e Stadiumit Kombëtar si një gjurmë me rëndësi historike dhe kulturore. Njëherësh, FTK ka hedhur sot një vështrim historik me fotografi ...

Read More »

Si Krishti në kryq, ja si e fali prifti katolik togën komuniste të pushkatimit

Në një postim të tijin të sotëm në Fb, Kastriot Dervishi theksonte se “Siç kam shkruar më parë, lista e lumnimin e klerikëve katolikë dhe disa civilëve, nuk pasqyron tërësisht të vërtetën rreth tyre. Nga burimi zyrtar mësova se lista ...

Read More »

Mësimi i madh i Ismail Kadaresë

Nga Rudina Xhunga Një nga pamjet më të bukura të kësaj jave, një nga ato fotografitë që mbesin gjatë, në sy, ishte fotoja e Ismail Kadaresë te Mitrushi dhe Lasgushi, në Pogradec. Fotoja që tregon përkuljen e shkrimtarit më të ...

Read More »

Këto janë monedhat e posaçme që romakët paguanin prostitutat (Foto)

Romakët përdornin një monedhë posaçërisht për të paguar prostitutat. Arkitekti Artan Shkreli ka publikuar disa foto duke treguar më shumë mbi monedhën interesante, e cila kishte dhe një emër të veçantë, quhej, ‘Spintria’, dhe po më të veçantë kishte imazhin në ...

Read More »