LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 30)

Kulture

Këto janë monedhat e posaçme që romakët paguanin prostitutat (Foto)

Romakët përdornin një monedhë posaçërisht për të paguar prostitutat. Arkitekti Artan Shkreli ka publikuar disa foto duke treguar më shumë mbi monedhën interesante, e cila kishte dhe një emër të veçantë, quhej, ‘Spintria’, dhe po më të veçantë kishte imazhin në ...

Read More »

Antikomunisti Fevziu dhe ‘e vërteta’ e luftës ballisto-komuniste

Para disa ditësh, një profesor i njohur kanadez shkruante në faqen e London School of Economics, se libri i Blendi Fevziut për Enver Hoxhën na ofron një dritare të rëndësishme për të kuptuar një prej diktatorëve më mizorë të Europës. ...

Read More »

A është ky treni më “sexy” në Shqipëri? (Foto)

Në datën 30 prill u zhvillua Swing Marathon: INTERNATIONAL JAZZ DAY. Organizimi nisi me një udhëtim me tren nga Tirana për në Shkodër. Organizatorët dhe pjesmarrësit ishin veshur me një stil mode të viteve ’20, sikurse mund të shihni nga ...

Read More »

Bunkeri “fallco” që i rezistoi sulmit të demokratëve

Në një shkrim me titull “Shqipëria shfaq bunkerët bërthamorë për turizëm”, portali Daily News i kishte kushtuar një reportazh të gjerë atraksionit turistik të bunkerëve në vendin tonë. Njëri në veçanti prej tyre ka marrë vëmendjen e portalit, që shkruan ...

Read More »

Ismail Kadare në Pogradec, lule tek shtatoret e Lasgushit e Mitrushit (Foto)

Kolosi i letrave shqipe Ismail Kadare ka vizituar sot qytetin e Pogradecit. Ai ka vendosur buqeta me lule pranë shtatoreve të dy prej shkrimtarëve të mëdhenj të këtij qyteti, Lasgush Poradeci dhe Mitrush Kuteli. Kadare u prit nga kryebashkiaku Eduart ...

Read More »

Skandal me fjalorin zyrtar shqip në internet, ja si shpjegohet festa e Pashkës (FOTO)

Fjalori në internet www.fjalorishqip.com është një faqe zyrtare e krijuar si bashkëpunim mes Institutit të Gjuhësisë në Tiranë dhe homologut në Prishtinë, të rakorduar nga Qendra për Edukim dhe Promovim. Por edhe pse është një fjalor zyrtar, në të ndodhin ...

Read More »

Komedia “Të gjithë me huqe”, pjesëmarrës edhe Edi Rama

Teatër Kame në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar Tiranë dhe Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” do të shfaqin më 6 maj komedinë “Të gjithë me huqe” të autorit Laurent Baffie. Premiera ngjitet në skenë nga Gëzim Kame me aktorët Viktor Zhusti, ...

Read More »

Turqit e ndërtuan Çele-Kullën me 952 kafka shqiptarësh! Kryengritjes i printe Gjergj Pjetri

Pinjolli i fisit të Kelmendit, Gjergj Pjetri, udhëhoqi kryengritjen e të krishterëve kundër Perandorisë Osmane në territorin e sotëm të Serbisë. Për ta ndëshkuar kryeneçësinë e tij, pushtuesit turq bënë hakmarrje të tmerrshme kundër shqiptarëve ortodoks(vranë mijëra shqiptarë të ritit ...

Read More »

Çamët u dërguan në kampet e shfarosjes bashkë me hebrenjtë e Epirit

Nga Arben Llalla Gjatë dërgimit nëpër kampet e shfarosjes të 1.725 hebrenjve të Epirit në mëngjesin 25 marsit 1944, kur trupat gjermane me ndihmën edhe të trupave të xhandarmërisë greke, batalioneve të Sigurimit grek të komanduar drejt e nga kryeministri ...

Read More »

Etno-jazz nga Elina Duni, muzika shqiptare në televizionin ARTE (Video)

Mes muzikantëve më në zë të Zvicrës, ata që luajnë muzikë jazz, ushtoi edhe Elina Duni Quartet! Nga skena e Jazzahead 2016, këngëtarja përcolli muzikën folklorike shqiptare të ngërthyer me muzikën jazz. Është folklor nga hapësira gjithëshqiptare! U luajtën e ...

Read More »