LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 4)

Kulture

Viti i Skënderbeut/ 150 arbëreshë mbërrijnë për herë të parë në Shqipëri

Një vit ardhmërie! I tillë u konsiderua viti 2018 ndërsa do të shpallej si viti i Gjergj Kastriot Skënderbeut, që ndër të tjera do të fokusohet edhe te bashkëveprimi me komunitetet e diasporës jashtë vendit. Në kuadër të organizimeve për ...

Read More »

The Washington Post: Një kryevepër e zjarrtë nga novelisti më i njohur shqiptar, Ismail Kadare

Nga William Giraldi – E përditshmja “The Washington Post” i ka dedikuar një shkrim librit të fundit të Ismail Kadare, “E penguara, Requiem për Linda B.” – NJU JORK, 15 janar – “Kafkaesk” është klisheja që i është ngjitur vazhdimisht ...

Read More »

Ndahet nga jeta krejt papritur vokalistja e grupit “Cranberries”

Dolores O’Riordan, këngëtarja kryesore e grupit të njohur Cranberries, ka ndërruar jetë në mënyrë krejt të papritur në moshën 46-vjeçare. Këngëtarja irlandeze, drejtoi grupin drejt një suksesi ndërkombëtar në vitet ’90, kulmi i së cilës arriti me këngën “Zombie”. “Këngëtarja ...

Read More »

Producenti i “Pink Floyd” publikon albumin me sazet e Shqipërisë së Jugut

Njohësit e muzikës së viteve ’60 e kanë të dëgjuar emrin e Joe Boyd. Ai është personi që ka bërë regjistrimet e “Pink Floyd”, Nick Drake dhe “10 000 Maniacs”, mes shumë të tjerave. Ai vetë nuk ka prodhuar një ...

Read More »

Historia e Princeshës së Greqisë që mund të bëhej Mbretëresha e Shqipërisë…

Nga Pirro Naçi Ajo po të donte mund të bëhej Mbretëresha e Shqipërisë. Të paktën Zogu e donte aq shumë këtë gjë. Princesha ishte vajza e Mbretit të Greqisë Aleksandër dhe e Aspasia Manos, e një grekeje me origjinë nga ...

Read More »

“Beni ecën vet”: Një ditë në New York të them të vërtetën, si mos më keq, e dhimbshme

“Keni një shok që është si ju. Me halle, gëzime dhe pasione. Ky është Herioni… Beni më ka humbur rrugës. Beni nuk ka ekzistuar kurrë”. Kjo ishte fjalia e fundit e një rrëfimi të gjatë nga aktori i njohur shqiptar ...

Read More »

12 fjalë shqipe që 90% i shkruajnë gabim e që fanatikët e gramatikës do t’jua “marrin shpirtin” për to!

“Gjuha, në të vërtetë, është pasuria jonë më e madhe…” – ka thënë dikur Rexhep Qosja, dhe si e tillë, meriton vëmendje të vazhdueshme, sidomos dekadat e fundit kur në të janë vënë re deformime të shumta. Gjuhëtarët dhe akademikët ...

Read More »

Ndani nëse jeni dakord: A janë këto janë 6 gjëra që vetëm “nacot” mund të mburren me to në Facebook?! (Foto)

  Rrjetet sociale janë bërë një nga burimet më të vlefshme të hulumtimit për studimin e njerëzve nga psikologët, pasi është vendi ku njerëzit mund të shprehin vetën e tyre të vërtetë vetëm me postime të shkruara  ose fotografitë. Ka disa ...

Read More »

St. Moritz, aty ku pushojnë pasanikë, politikanë dhe ndonjë plaçkitës

Para më shumë se 150 vitesh një hotelist zviceran pati një ide gjeniale: ta bëjmë fshatin e bujqve St. Moritz në fshat ku edhe gjatë dimrit pushon bota. Një histori suksesi, ku dallohet sidomos hoteli «Carlton» – dhe fjala «kulm», ...

Read More »

Sulmuesi që Interi ia shiti Milanit për 1 mijë e 500 euro, sot kushton 40 milionë euro

Patrick Cutrone është emri më i lakuar i sulmuesve të rinj në Itali. Ai është vetëm 19 vjeç dhe Milani kishte planifikuar ta dërgonte në një klub tjetër në huazim në fillim të këtij sezoni, por Vicenzo Montella, vendosi ta ...

Read More »