LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 40)

Kulture

Gazetari amerikan dhe kritiku i filmit, Glen Whipp, ka bërë një parashikim për fituesit e çmimit të Akademisë Amerikane të Filmit “Oscar”, çmimit më prestigjioz në fushën e kinematografisë botërore. Whipp mendon se filmi “Shok”, bashkëprodhim kosovaro-britanik, me skenar dhe ...

Read More »

“Shndërrimi i Krujës: Betonarme, ndërtime, privatizimi i kalasë e kisha e dëmtuar”

NGA:ARTAN LAME Atë që i kanë bërë Krujës shqiptarët, nuk ia bënë dot dy sulltanë bashkë. Sërish nuk rri dot rehat dhe marr këtë të diel udhën e Krujës. Ka shumë gjasë të jetë e fundit. Kruja, historia e saj, ...

Read More »

Përdhunuesit turq, tmerri i vajzave të krishtera shqiptare dhe greke! (Foto+18)

Janë skica të tmerrshme. Një gjenocid përdhunimesh dhe vrasjesh mbi femrat shqiptare, por edhe të vendeve të tjera të Ballkanit, të cilat ishin të krishtera dhe nuk pranonin të ndërronin besim. Gra që çnderohen para bashkëshortëve të lidhur, minorene që ...

Read More »

Gianfranco Rosi merr “Luanin” e artë në Berlin (Video)

Sot u shpërndan çmimet në Festivalin e dfilmit në Berlin> Lanin e artë të festivalit e mori regjizori italian Gianfranko Rosi me filmin “Fuocoammare” dedikuar dramës së refugjatëve qështë shumë aktuale edhe në ditët e sotme. Çmimim ju dha nga ...

Read More »

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur italian Umberto Eco

Bota humbet një nga shkrimtarët dhe filozofët më të rëndësishëm bashkëkohorë. Umberto Eco, i njohur për lexuesin ndërkombëtar me romanin “Emri i trëndafilit”, është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. Lajmin e dha në mbrëmje vonë familja e tij për ...

Read More »

“Gjirokastritët, mizorë, nuk hedhin lekë për banesat e tyre”

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, në një intervistë për “Mapo”, jep përgjigje se çfarë po ndodh me monumentet e rrezikuara; mohon limitet e emergjencës në Gjirokastër, pavarësisht alarmit të specialistëve në krye të këtij viti, se 20 shtëpi po shemben, ...

Read More »

Vdiq Federik Mirdita, regjisori i famshëm austriak me origjinë shqiptare

 Për shumë shqiptarë të interesuar për teatrin dhe muzikën në Austri Federik Mirdita ishte një trashëgimtar i denjë i famës së aktorit Aleksandër Mojsiut. Siç njoftojnë mediumet austriake Mirdita vdiq të enjten në moshën 85-vjeçare, pas një karriere të bujshme ...

Read More »

Erosi i Ali Pashës (Video)

Ndoshta askush nuk e kishte menduar që pas diplomatit dhe një burri shteti hijerëndë siç ishte Ali Pashë Tepelena, të fshiheshin dëshira të zjarrta dhe erotike. Çfarë ka ndodhur në haremin e luanit të Pashallëkut të Janinës, rreth dy shekuj ...

Read More »

A ka strategji? Gjirokastra po shembet

Dorëzohen edhe vetë monumentet. Pak ditë më parë, DRKK Gjirokastër, që kujdeset për to, ka deklaruar se 20 banesa rezultojnë në fillim të vitit 2016, në rrezik shembjeje, përveç atyre që janë shembur ndërkohë. Duket se rrënimet në këtë qytet, ...

Read More »

Ky është himni shqiptar i Arbëneshëve të Zarës në Kroaci

Pjesë të shpërndara të një populli heronjsh, Një familje e madhe jemi tani, Shqiptarë ndjehemi edhe ne, Mbështjellë me dritë dhe diell. Po, me gjak shqiptar jemi dhe ne, …… Këto janë disa vargje të himnit shqiptar të krijuara në ...

Read More »