LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 5)

Kulture

Thirrja e telefonit dhe në ekranin e vogël emri i saj…

Nga Përparim Kabo Thirrja telefonit dhe në ekranin e vogël emri saja… E hapa se për të jo unë por gjithë shqiptarët kudo që janë kanë adhurim. Ishte e madhja Tinka Kurti…më uroj ditën e flamurit, më pyeti për të ...

Read More »

Përvjetori i vrasjes së Kenedit/ Amerika, ëndrra e shqiptarëve, nga filmat e ndaluar te veshjet (Reportazh)

Nga Uvil Zajmi NJË DITË NË ARLINGTON TE KENEDI Nga maji i vitit 1917 kur lindi, deri në maj të 2017-s janë 100 vjet të lindjes së Xhon Kenedit. Dhe nëse shkon në Uashington, e do preferosh të bësh një ...

Read More »

Maria, mësuesja mirëditore që e mbyllën në një thes me mace të egra

Marie Tuci lindi më 12 mars 1928, në fshatin Ndërfushaz Mirditë, si e bija e Nikollë Mark Tucit dhe e Dilë Fushës. Ka qenë nxënëse e shkollës së mesme të motrave Stigmatine në Shkodër e më pas, aspirante e jetës ...

Read More »

Vdekja e papritur e Aleksandër Lalos “nxjerr bllof” Tv Klanin

Ditën e sotme ka ndërruar jetë në spital pas një ataku kardiak, kompozitori i njohur Aleksandër Lalo. Pas bërjes publik të lajmit TV Klan, ka ndërprerë spektaklin “C’es la vie” duke shprehur ngushëllimet për kompozitorin. “Po e nderpesim spektaktin pas ...

Read More »

Së shpejti del “Balkan Story”: Si kryhej kontrabanda e armëve nga mafiozët shqiptarë dhe rumunë

“Balkan Story” është libri më i ri që do të publikohet më 30 nëntor, i cili tregon historinë se si në vitin 1990, menjëherë pas çlirimit nga komunizmi, shqiptarët dhe rumunët nisën biznesin e kontrabandimit të armëve. Libri i sjellë ...

Read More »

Fjodor Dostojevski, jeta e figurës më të shquar të literaturës botërore

Jeta e autorit rus Fjodor Dostojevski, ndër figurat më të shquara të literaturës botërore, ishte dëshmi e kësaj lloj vuajtjeje. Në moshën 15 vjeçare nëna i vdes nga tuberkulozi; dy vjet më pas vdes gjithashtu edhe i ati, një alkoolist ...

Read More »

Përjashtimi i Kastro Zizos/ Ad Krasta lë pa fjalë gazetarët me përgjigjen e tij (VIDEO)

Festivali i Këngës në RTSH është fare pranë tashmë dhe për të bërë publike të gjitha informacionet e nevojshme për publikun dhe artistët pjesëmarrës, organziatorët kanë mbajtur gjatë ditës së sotme një konferencë për mediat. Ashtu siç konfirmoi ai vetë ...

Read More »

SKANDALI/ Kastro Zizo revoltohet ndaj RTSH-së: Zarfaxhinjë të vegjël, kërkojnë 2.8 milionë që të hysh në festival (Video)

Kastro Zizo shpërtheu në Top Show Magazine kundër organizatorëve të Festivalit të fundvitit. Ai thotë se nuk mori pas asnjë shpjegim, se përse ja refuzuan këngën dhe akuzoi për amatorizëm. “Këta janë mësuar me klisherat aty! Janë mësuar me 2 ...

Read More »

Pas Emeli Sande, Tirana mirëpret një tjetër yll botërorë. Nuk ju shkon ndërmend aspak se kush është (Foto)

Për natën e bardhë, në 29 nëntor do të performojë në sheshin “Skënderbej”, ylli i muzikës botërore, Emeli Sande. Këngëtarja e shumë hiteve ishte supriza e përvitshme që rezervon bashkia për këtë eveniment. Por nuk mbaron me kaq. Një tjetër ...

Read More »

Panairi i Librit/ Presidenti Meta: Më shumë lehtësira për botuesit dhe qarkullimin e librit mes Kosovës dhe Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka vizituar sot Panairin e Librit në Pallatin e Kongreseve dhe ka kërkuar më shumë lehtësira për botuesit dhe qarkullimin e librit mes dy vendeve, Kosovë-Shqipëri. Në një prononcim për mediat, Presidenti Meta përgëzoi botuesit ...

Read More »