LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 8)

Kulture

Mos i jepni lëmoshë Ndriçim Xhepës, jepini lekët që i kini borxh…

Ju pushtetarë që nuk çatë bythë per Kadri Roshin, Gim Qiriaqin, Land Trebickën, Bujar Lakon, Minella Borovën, Hajrije Rondon, Françesk Radin e qindra artistë të there: Mos e lini Ndriçim Xhepën të vdesë. Si Bashkim Fino ka mijëra vetëm në ...

Read More »

Çatia që po gjunjëzon Kullën me histori 250 vjeçare (Foto)

Cikli: “Antiheronjtë e “qyteteve të harruara”* Nga Armando Meta Vetëm pak kilometra nga “Rruga e Kombit”,  në udhëkryqin që vjen nga Rrësheni në drejtim të Klosit të Matit apo Lurës së Dibrës, është një kullë trekatëshe e ndërtuar rreth 250 ...

Read More »

Fjalimi i rrallë i Gjergj Kastriotit në shtratin e vdekjes, botuar në Gjermani 238 vite më parë

549 vjet më parë vdiq Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Ai lindi në vitin 1405 dhe ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. Këta kishin katër djem (Stanishën, Reposhin, Konstandinin e ...

Read More »

Falsifikimi i hartave të Shqipërisë: ja e vërteta e vilajeteve shqiptare

Prej kohësh në rrjetet sociale po përhapen me shpejtësi virale disa ilustrime të kufijve të hamendësuar të Shqipërisë nën Perandorinë Osmane. Me diçitura keqdrejtuese e tituj bombastik sesi Shqipëria paska qenë me kufij të gjerë në kohën e Perandorisë Osmane, ...

Read More »

Kush ishin VIP-at që jetuan te pallatet “Shallvare” në vitet 50-të

Historia e pallateve “Shallvare” është e lidhur me atë të banorëve që kanë jetuar aty. Pikërisht, në atë kompleks gjigant të viteve ’50, u vendos një pjesë e madhe e popullsisë së Tiranës, dhe nga ajo periudhë në dhjetëvjeçarët që ...

Read More »

“Shkojeni në hell e piqeni në zjarr”, kjo është hakmarrja më mizore në historinë e vendit tonë

Të dhëna të reja janë zbuluar mbi jetën e Ali Pashë Tepelenës. Ato janë publikuar në librin “Luani i Epirit”, i cili ka si autor Spiro Melan. Brenda këtij libri gjendet edhe një profil për Ali Pashën. Ai përshkruhet kështu: ...

Read More »

Kadare ka shanse ta fitojë Nobelin!

Sezoni i vitit 2017 hapet të hënën me shpalljen e çmimit Nobel në mjekësi, ndjekur nga çmimi në fizikë ditën e martën dhe çmimi i kimisë ditën e mërkurën. Çmimi i paqes do të jepet në datën 6 tetor. Ndërsa ...

Read More »

Shfaqja që mbërtheu publikun kryeqytetas, “Vdes, siç vdes një vend” së shpejti në teatrin e qytetit bregdetar

“Vdes siç vdes një vend” është psikanaliza letrare e një vendi që dekompozohet ngadalë, rrëfimi tronditës i një gruaje real – imagjinare, që shikon me tmerr sesi trupi i saj merr përmasat e vendit të saj të kalbëzuar dhe si ...

Read More »

Ndahet nga jeta përkthyesi i njohur Afrim Koci

Eshte ndare nga jeta ne moshen 79 vjecare perkthyesi i shquar Afrim Koci. Te aferm te perkthyesit bene te ditur se Koci nuk mundi t’i mbijetoje nje operacioni pas nje semundje te rende. Afrim Koci ishte padyshim nje nga perkthyesit ...

Read More »

ROMANI/ Surprizon Alfred Peza, vjen me libër të ri

Me anë të një postimi në facebook ish deputeti Alfred Peza ka befasuar duke njoftuar botimin e romanit të tij të ri. Me titull një emër biblik “Sarah”, i vetmi shënim që mban postimi i gazetarit, është: Së shpejti… duke ...

Read More »