LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kulture (page 9)

Kulture

ROMANI/ Surprizon Alfred Peza, vjen me libër të ri

Me anë të një postimi në facebook ish deputeti Alfred Peza ka befasuar duke njoftuar botimin e romanit të tij të ri. Me titull një emër biblik “Sarah”, i vetmi shënim që mban postimi i gazetarit, është: Së shpejti… duke ...

Read More »

Video/ Rama prezanton pikturat në Bienalen e Venecias

Pikturat e kryeministrit Edi Rama janë pjesë e edicionit të 57-të të Bienales së Venecias, që është hapur në maj të këtij viti dhe mbyllet në 26 dhjetor. Kreu i qeverisë merr pjesë në këtë Bienale me koleksionin e vet të ...

Read More »

​Violinisti i Filarmonisë Vjenës Doli koncert në Sheshin ‘Skënderbej’ (Video)

Violinisti shqiptar i Filarmonisë Vjenës, Shkëlzen Doli, ka sjellë në sheshin “Skënderbej” një show muzikor unik. Mes ritmeve të bukura, maestro Doli është kujdesur të ketë muzikë për të gjithë grupmoshat dhe të gjithë artdashësit. Pjesë e orkestrës janë instrumentistë ...

Read More »

Eksperimenti më i madh botëror që do të ndodh të shtunën në Tiranë… (Video)

Për herë të parë në Shqipëri, vjen eksperimenti më i madh botëror i kontaktit vizual. Le të ndajmë një minutë kontakt sy më sy me njëri tjetrin në publik, për të ringjallur ndjeshmëritë e përbashkëta njerëzore në Tiranë. Ky projekt ...

Read More »

“Askush su kujtua për të… E harroi edhe politika”

“Po të lë amanet fëmijët. Ki kujdes për ta!” Këto kanë qenë fjalët e fundit që aktorja e mirënjohur Hajrie Rondos i ka thënë të shoqit para se të ndahej nga jeta në moshën 66-vjeçare. Rondo, u shua në Himarë, ...

Read More »

Profesori arbëresh: Ja pse besimi fetar i arbëreshëve është unik

Komuniteti i shqiptarëve të Italisë, që emigruan në gadishullin Apenin në vitet e para pas vdekjes së Skënderbeut, e të cilët njihen si “arbëreshë” meqë u larguan nga vendi i tyre kur ende quheshin “arbër”, paraqesin një komunitet etnokulturor shumë ...

Read More »

Kinemaja në zi/ Ndahet nga jeta aktorja Hajrie Rondo

Kinemaja shqiptare në zi. Shuhet nje prej aktoreve me të dashura për publikun shqiptar, Hajrie Rondo. Aktorja u nda nga jeta ne moshën 66-vjecare, ne Himare, pas një beteje të gjatë me një sëmundje të rëndë. Disa muaj më parë ...

Read More »

Ermonela Jaho e Saimir Pirgu shkëlqejnë në skenat botërore, takohen për “Traviatën”

Ermonela Jaho dhe Saimir Pirgu, dy artistët shqiptarë me famë botërore janë bashkuar për ‘Traviatën’në Argjentinë. Dy yjet e operas do të shfaqin së bashku “Traviatën”e Verdit më 12 shtator në Shtëpinë Operistike në Buneos Aires. Ermonela dhe Saimir do ...

Read More »

A e dini ju se serbët, çdo 10 Gusht i falen një shqiptares?

Nga Fate Velaj …a e dini ju se serbët, çdo 10 Gusht i falen një shqiptares? Dhe jo një dosido. Por njërës nga Kanina. Angelina Arianiti Komneini. E bija e Gjergj Arianit Komneinit, babait të Donika Skënderbeut. Angelina u martua ...

Read More »

Vazhdon promovimi nga mediat e huaja me një artikull për Gjirokastrën: Për të pasionuarit pas arkitekturës, ky qytet është…

Për të pasionuarit pas arkitekturës, ky qytet ballkanik është sekreti i ruajtur më mirë. Një kapsulë e vërtetë kohore e Perandorisë Osmane, qyteti shqiptar i Gjirokastrës mund të jetë qyteti më intrigues për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë Nga ...

Read More »