Home . Aktualitet (page 3)

Aktualitet

DW: Marsida Xhaferllari, me rekorde korrupsioni! Meta duhej të dekretonte Arta Vorpsin gjyqtare

Të gjitha palët pranojnë që ringritja e Gjykatës Kushtetuese (GJK) duhet bërë një orë e më parë si një nga kushtet në krye të listës me 9 pika të Bundestagut gjerman për vijimin e reformave në Shqipëri. Por mjaftoi këto ...

Read More »

Vitore Tusha pensionistja e Kushtetueses, si vegël qorre e Metës merr atribute që nuk i ka, kundër KED: Emëron dhe vlerëson gjyqtarë

Gjykata Kushtetuese shpërndau të premten një deklaratë në fund të së cilës shkruante se “është duke ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshme administrative formale për fillimin e detyrës së tri anëtareve të reja, pas betimit të tyre para Presidentit të ...

Read More »

Mbërrijnë në Tiranë kampionët e botës

Kombëtarja e Francës ka mbërritur në Tiranë mesditen e sotme. Për të pritur futbollistët i pranishëm ishte edhe Ambasadori francez. Pas zbritjes në aeroport, futbollistët u nisën me autobus drejt hotelit ku do akomodohen për të qëndruar deri në momentin ...

Read More »

Ulja e pare e nje “MC-130J Commando II” ne Kuçovë

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka bërë një postim në profilin e saj në “Facebook”, ku ka bërë të ditur se, dy avionë “MC-130J Commando II” të Krahut të Operacioneve Speciale ajrore amerikane, fluturuan në hapësirën ajrore shqiptare. Xhaçka thekson ...

Read More »

A mund të ketë sot një Luftë të Tretë Botërore?

lufta e trete boterore

Konflikti më vdekjeprurës në historinë njerëzore, nisi saktësisht 80 vjet më parë. Më 1 Shtator 1939, Gjermania naziste pushtoi Poloninë. Britania dhe Franca, i dolën në mbrojtje, dhe kësisoj papritmas kishte filluar Lufta e Dytë Botërore. Vlerësimet e vdekjeve në ...

Read More »

Pasi thirrjes për të rrëmbyer armët, Metë bën lëvizjen e papritur, thërret ushtarët Lulzim dhe Monika

Në një komunikatë për mediat, zëdhënësi i presidentit Ilir Meta ka njoftuar se “Presidenti Meta do të kërkojë takim me të gjithë kryetarët e Partive Parlamentare që braktisën Kuvendin në shkurt 2019”. Sqarim i Zëdhënësit të Presidentit të Republikës, Tedi ...

Read More »

Nis Kongresi i ri i PS-së, rreth 100 mijë anëtarë do të votojnë për të zgjedhur delegatët e rinj (Çfarë do jetë ndryshe këtë herë) 

Mësohet se procesi i zgjedhjes së delegatëve të Partisë Socialiste ka nisur që në mëngjes. Në 362 qendra votimi, nga ora 08:00 deri në orën 16:00, 103.056 anëtarë të PS-së do të votojnë për të zgjedhur 706 delegatët e partisë ...

Read More »

Aksidentohet këtë mëngjes presidenti i klubit të njohur shqiptar

Presidenti i klubit të futbollit Skënderbeu, Ardjan Takaj dhe bashkëshortja e tij janë përfshirë në aksident mëngjesin e sotëm gjatë kohës që po udhëtonte nga Tirana drejt Durrësit. Automjeti i është përplasur me 3 automjete të tjera, por për fatin ...

Read More »

Metën e tmerron Dvoranin: Gjyqtari vendosi….ta dërgonte pas hekurave për aferën 700 mijë euro, kërkoi ekspertizë nga SHBA

Thellohet skandali me Gjykatën Kushtetuese. Presidenti Ilir Meta ka nisur një sulm të paprecedentë ndaj kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani. Madje dje shkoi deri aty, sa për herë të parë në historinë e vendit paralajmëroi se ...

Read More »

Rama “shpërthen”: T.alebani Meta l.ufton me mullinjtë e erës në drejtësi! Kushtetuesen u konsultuam me SHBA-BE

Kryeministri Edi Rama ka shpërthyer dje me akuza të forta ndaj presidentit Ilir Meta, sa i takon situatës për Gjykatën Kushtetuese. Gjatë seancës së djeshme parlamentare, ku u miratua rezoluta kundër Metës, Rama u shpreh hapur se presidenti Meta ka ...

Read More »