LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet (page 5)

Aktualitet

Vijon ankthi, tjetër tërmet “dridh” vendin në orët e para të mëngjesit

Shqipëria po kalon orë paniku, teksa vijojnë lëkundjet e tërmetit. Pas tërmetit tronditës 5.8 ballë të shkallës Rihter, pasditen e kaluar, janë ndjerë dhe një sërë lëkundjesh të tjera gjatë gjithë natës dhe në orët e para të mëngjesit të ...

Read More »

Tjetër lëkundje e fortë tërmeti sot, epiqendra në Durrës

Sërish lëkundje të forta tërmeti në vend. Tërmeti është ndjerë në 02:33 minuta të ditës sësotme 22 Shtator. Sipas të dhënave nga Qendra Sizmologjike Mesdhetare Europiane, tërmeti ka qenë në detin Adriatik, 4 km në Juglindje të Durrësit me një ...

Read More »

“Situata e tejkaluar”, Xhaçka bën bilancin: Në Tiranë 293 banesa të dëmtuara

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka ka bërë një pasqyrë të situatës pas tërmetit të fortë që goditi sot vendin. Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë që u mblodh pak minuta para mesnatës për rreth 60 minuta, Xhaçka deklaroi se situata ...

Read More »

“Të fokusohemi tek familjet e dëmtuara”! Rama: Lavdi Zotit që goditjet nuk ishin fatale!

Kryeministri i vendit, Edi Rama pasi dëgjoi raportimet e ministrave për gjendjen e krijuar pas tërmeteve, bëri apel që të vijohet puna me identifikimin e dëmeve të sakta në terren. Gjatë mbledhjes së jashtëzakonshme, shefi i qeverisë pohoi se strukturat ...

Read More »

Tërmetet/ Edi Rama mbledh qeverinë dhe merr situatën në dorë, përgëzon mjekët

Pak para mesnatës kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Tiranë dhe ka mbledhur qeverinë në një mbledhje të jashtëzakonshme për situatën pas tërmetit të fuqishëm që goditi sot vendin. Shefi i qeverisë përgëzoi punën e bërë nga bluzat e bardha, ...

Read More »

Nuk ka qetësi, sërish lëkundje të forta tërmeti. Ja sa ishte magnituda

Sërish lëkundje e fortë tërmeti në vend. Sipas të dhënave nga Qendra Sizmologjike Mesdhetare Europiane, tërmeti ka qenë në detin Adriatik, 2 km në Juglindje të Durrësit me një magnitudë relativisht të lartë prej 4.9 të shkallës Rihter. Tërmeti është ...

Read More »

Mbledhja e jashtëzakonshme e qeverisë për tërmetet, Rama merr vendimin e papritur

Mbledhja e qeverisë e programuar për marrjen e masave për përballimin e tërmeteve është shtyrë nesër në orën 11:00. Edhe pse u paralajmërua se në orën 23:30 do të mblidhej qeveria në selinë e kryeministrisë, takimi mes ministrave është lënë ...

Read More »

“Kush do skedinë për nesër të ngrejë dorën”?! Rrjeti ironizon profecinë e ‘sizmiologut’ Ilir Meta (Foto)

Teksa vendi është përfshirë nga një tërmet i fuqishëm, në rrjet nuk kanë munguar as memet të cilët kanë ironizuar deklaratën që bëri pak kohë presidenti i vendit Ilir Meta, duke thënë se vendit i kanoset një tërmet apokaliptik.

Read More »

Tahiri: Gabimi im pse fola se në cilën përmasë mbillej k.anabisi në Shqipëri nga Sali Berisha, për ministër që v.rau 4 qytetarë në bulevard, ministër që la 28 të v.dekur në Gërdec

Gjatë konferencësh për shtyp Saimir Tahiri foli edhe për ‘gabimin e tij të madh’, që sipas tij është fakti se tha të vërtetën, duke treguar, se në cilat përmasa po mbidhej k.anabisi në Shqipëri dhe luftën që ai kishte nisur. ...

Read More »

A është larguar rreziku i tërmetit që shkundi vendin? Sizmiologu jep alarmin

Sizmiologu Rrapo Ormeni tha se në orët në vazhdim mund të ketë sërish lëkundje tërmeti në vend, por me një mangnitudë më të ulët se dy lëkundjet e para që u ndjenë në të gjithë vendin. “Ky është një tërmet ...

Read More »