LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet (page 50)

Aktualitet

Zëri i Amerikës: Grup hetimor ndaj presidentit Trump, pas debati në SHBA

Në Shtetet e Bashkuara vazhdon debati për fillimin e hetimeve në Kongres me qëllim shkarkimin e Presidentit Donald Trump, i cili e denoncoi procesin nëpërmjet një mesazhi videofonik në Tëitter si “mashtrimi më i madh në historinë e politikës amerikane”. ...

Read More »

Sezoni i ri televiziv: Si dhe pse është harruar Fatos Baxhaku? Në ekran çdo gjë veç tij…

Afro një muaj më parë, do shuhej një ndër ikonat e medias shqiptare nën pluralizëm, Fatos Baxhaku. Ardhur nga prag-jeta akademike, ajo e historisë, siç dhe e pati rrëfyer, ai hyri krejt rastësisht në gazetari, për t’u shndërruar në pak ...

Read More »

Avokati dyshues për aftësitë e Metës: Ore, mos ia kanë hedhur juristët e stafit këtij presidenti mediokër?

Komisioni i Venecias e shkarkoi Metën. Nuk kish si të ishte ndryshe. “Nuk ka kompetencë kushtetuese presidenti, dhe në asnjë ligj, që të ndryshojë datën e zgjedhjeve”, thotë Komisioni.Këtë thashë edhe unë kur shpjegova pavlefshmërinë absolute të aktit administrativ. Është ...

Read More »

Tërmeti i 21 shtatorit, mbërrijnë në Shqipëri ndihmat e para nga Bashkimi Evropian

Mbërrijnë në Shqipëri ndihmat e parë të Bashkimit Evropian për familjet e prekura nga tërmeti i 21 shtatorit. Pas aktivizimit të Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të BE-së, në Drejtorinë rajonale të rezervave të shtetit në Lundër kanë mbërritur këto dy ...

Read More »

“Venecia” e fundosi: Meta nuk mbledh dot veten dhe reagon… për shegët

Teksa Komisioni i Venecias deklaroi qartë dhe prerë se presidenti shkeli Kushtetutën me vendimin për anulimin e zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit, duket se Ilir Meta nuk po e përtyp dot deklaratën e tij se do të jepte dorëheqjen nëse ...

Read More »

“Jam Luani i Artë i Venecias!” Spiropali i përgjigjet Metës: S’bëj komente për zoologjinë, s’ka kthim pas për shkarkimin

Ministrja Elisa Spiropali i është përgjigjur kreut të shtetit, Ilir Meta duke deklaruar se shumica është e vendosur për shkarkimin, aq më tepër pas raportit të Komisionit të Venecias. “Procesi ligjor ka nisur, komisioni i Venecias ishte shumë i qartë ...

Read More »

“Lamtumirë, gruaja me sytë e bukur”! Kolegët dedikimin prekës mësueses që ra aksidentalisht nga pallati dje në Fier

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e djeshme në lagjen “ 29 Nëntori” Fier, ku një 50-vjeçare ka humbur jetën.50-vjeçarja Roza Deliu mësuese në shkollën “Mark Dashi”, ka rënë nga kati i dytë i pallatit dhe ka gjetur vdekjen ...

Read More »

“Shkupi dhe Tirana duhet të trajtohen të ndara”! Holanda e Lulziut i thotë sërish “JO” Shqipërisë: Ministri Blok vendos veton për hapjen e negociatave

Holanda pritet të vendos sërish veton për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Edhe pse Gjermania do të paraqitet në Këshillin Evropian, në mesin e muajt tetor, me një propozim për të marrë një hapje të kushtëzuar të ...

Read More »

Hetimi i emrave të ngelur në veting: Ja krimet e njerëzve të drejtësisë të zbuluara nga KPK… nga fshehja e pasurisë, te falsifikimi dhe ndërtimet pa leje!

Gjyqtarëve dhe prokurorëve të shkarkuar nga vetingu po iu shtrëngohet “laku” dita-ditës. Përveç përjashtimit nga sistemi i drejtësisë për 15 vite, ata rrezikojnë edhe të hetohen për krimet e kryera. Ditët e fundit Gjermania ka vënë si kusht ndëshkimin e ...

Read More »

Policia në aksion kundër personave në kërkim: Prezantohet njësia e posaçme, angazhohen ish-efektivë dhe forca komando

Zv.ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari dhe Drejtori i Departamentit të Policisë Kriminale, Tonin Vocaj vizituan ambientet e Njësisë Speciale për Kapjen e Personave në Kërkim, ose e pagëzuar ndryshe si Njësi kundër të Fortëve. Njësia u prezantua javën e kaluar ...

Read More »