LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet (page 5530)

Aktualitet

Vlorë, 51 monumente natyrore kulturore lihen në mëshirë të fatit

VLORË- Të paktën 51 monumente natyrore, në rrethin e Vlorës, me vlera të rralla në funksion të një turizmi tashmë të munguar, janë lënë në mëshirë të fatit, çka rrezikon dëmtimin e pakthyeshëm të tyre. Specialistët thonë për “ATSH”, se ato ...

Read More »

Durrës, ullinjtë qindravjeçarë tashmë të vizitueshëm nga turistët e huaj

DURRËS– Ullinjtë më të vjetër në vendin tonë ndodhen në disa nga fshatrat e Shqipërisë së mesme dhe mosha e tyre mund të jetë mijëvjeçare. Prof. Enver Isufi, drejtor i Institutit të Bujqësisë BIO, tha për ATSH-në se “në kodrat ...

Read More »

Gjyqi “Mostra laprakës”, kërkohet dëshmia e minorenit të dhunuar

Organi i akuzës kërkon nga Gjykata e Tiranës që minoreni i dhunuar nga pedofili Ardian Prrenjasi të japë dëshminë e tij jashtë gjykatës, për të mos patur kështu një përballje të të miturit me dhunuesin. Seanca është zhvilluar në dhomën ...

Read More »

Vrau shqiptarin 26-vjeçar, lirohet nga burgu biznesmeni italian

Lirohet nga burgu Mirko Franzoni, 29 vjeç biznesmeni Italian i cili të shtunën e kaluar qëlloi për vdekje të riun shqiptar Eduart Ndoj. Ngjarja ndodhi në Serla të Breshas në banesen e biznesmenit aty ku 26- vjecari kishte hyrë për ...

Read More »

Dosja kryebashkiakut Gjika vjen në Gjykatën e Tiranës

Gjykimi i kreut të Bashkisë Vlorë Shpëtim Gjika, nën akuzë për shpërdorim detyre transferohet në kryeqytet. Këtë vendim e ka marrë Gjykata e Lartë, duke pranuar kërkesën e Prokurorisë së Vlorës për të transferuar gjykimin drejt Gjykatës së Tiranës. Për ...

Read More »

Gjermania kërkon masa konkrete kundër krimit të organizuar

Tirana duhet të marrë masa të vendosura në drejtësi dhe luftën kundër korrupsionit. Ajo mund të jetë e sigurtë për mbështetjen e partnerëve evropianë dhe të Gjermanisë, i tha DW-së zëdhënësi i qeverisë gjermane. Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, në ...

Read More »

“Mirësia” ndan 800 karrige me rrota falas, të bëra me dorë

Fondacioni Shqiptar për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara ( FSHDPAK ) në kuadër të projektit “Shërbime për personat me aftësi të kufizuara, përdorues të karrigeve me rrota”,  ka organizuar sot një aktivitet për dhurimin e 800 karrigeve ...

Read More »

Berat, nxënësit e shkollave ripyllëzojnë kodrat e djegura

Është konsideruar si mushkria e qytetit të Beratit, por vitet e fundit ka rënë pre e zjarreve duke humbur me mijëra rrënjë pishash. Kodra mbi lagjen “Goricë” në Berat ka nisur të ripyllëzohet nga Ndërmarja e Pyjores në këtë qytet, ...

Read More »

Bushati: Përfaqësitë në NATO dhe OKB s’paguan detyrimet. Bumçi: Dështove

Në komisionin e Jashtëm diskutohet pr/buxheti për ministrinë e Jashtme. Ministri Ditmir Bushati tha se nuk do të ketë më ambasada që nuk shlyejnë detyrimet, duke shtuar se ambasadat tona në NATO e OKB nuk kanë paguar detyrimet. “Nëse ka ...

Read More »

Basha: Qeveria e kaluar e kishte lënë statusin gati, Rama e humbi

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vijuar sërish akuzat ndaj qeverisë për shtyrjen e statusit të vendit kandidat të Shqipërisë në BE. Gjatë një deklarate për mediat Basha tha se kryeministri Rama dështoi nga “mendjelehtësia” me çështjen e armëve ...

Read More »