LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet (page 5574)

Aktualitet

“Brasil 2014”, 10 mijë forca policie në gatishmëri

Mbi 10 mijë policë do të jenë të angazhuar për ruajtjen e sigurisë në Kampionatin Botëror të Futbollit. Kjo forcë speciale, do të jetë përkrah policisë në 12 qytete mikpritëse të botërorit, në rast të shpërthimit të ndonjë proteste eventuale ...

Read More »

Korea e Veriut, xhaxhai i Kim Jong-Un u shqye i gjallë nga 120 qen

Ekzekutimi i Jang Song-Thaek, 67 vjeç, njeriu i dytë më i fuqishëm në Korenë e Veriut, ka qenë një ndër lajmet më të lexuara dhe të komentuara në botë. Xhaxhai i diktatorit korean, Kim Jong-Un, u ekzekutua javë më parë ...

Read More »

Egjipt, pro kthimit të Morsit, 13 të vrarë në protesta

Autoritetet egjiptiane thonë se të paktën 13 vetë u vranë dje në Egjipt, ndërkohë që policia ndërhyri për të shpërndarë mijëra përkrahës të Vëllazërisë Myslimane që kërkojnë kthimin në post të ish-Presidentit Mohamed Morsi. Dëshmitarët thanë se policia ndërhyri me ...

Read More »

Analiza mujore, Tahiri: Në dhjetor vrasjet u ulën me 55%, aksidentet me 38%

Ulje të vrasjeve dhe aksidenteve me pasojë vdekje janë rezultati i një analize që Ministria e Brendshme ka bërë për muajin dhjetor 2013 me muajin dhjetor 2012. në një deklaratë për shtyp Ministri I Brendshëm Saimir Tahiri publikoi statistikat e ...

Read More »

Braçe: Çmimi i paketave rritet 50 lekë në kioska, kjo është grabitje

Deputeti i Partisë Socialiste Erion Braçe ka shkruar në rrjetin social “Facebook” për akcizën e cigareve. Sipas deputetit socialist, akciza e cigareve u rrit me 20 lekë për paketë, por rritja e reflektuar në treg është më e lartë, në ...

Read More »

PD: E pafalshme që ministri të predikojë një vrasje

Partia Demokratike ka reaguar për vrasjen e Gazmit Markut nga forcat speciale 5 ditë më parë në Durrës. Mbrëmjen e 28 dhjetorit, Marku plagosi me armë zjarri policin Agron Halilaj, gjatë një aksioni policie, pas tentativës për një grabitje që ...

Read More »

Mirditë, aksident me pasojë vdekjen

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur në Mirditë, ku viktima është identifikuar si Nikoll Tuci. Nga të dhënat paraprake mësohet se viktima ka qenë duke kapërcyer rrugën në momentin që një makinë e cila ecte me shpejtësi të madhe ...

Read More »

Serbët në veri refuzojnë logon e Kosovës në betimin e krye komunarëve

Përfaqësues serbë nuk u pajtuan me përfaqësuesit e BE-së për protokollin dhe caktimin e mbledhjes solemne të kuvendeve të katër komunave në veri të Kosovës. BE nga serbët ka kërkuar që në protokoll të jetë logoja e Kosovës. Kryetari i ...

Read More »

Beqaj: Kontrolle falas për personat e moshës 40-65 vjeç gjatë 2014-s

Personat e moshës nga 40-65 vjeç do të mund të bëjnë kontrolle falas për të diagnostikuar dhe parandaluar sëmundje që prekin këto grupmosha. Paketa e Ministrisë së Shëndetësisë do të nisë të zbatohet përgjatë këtij viti. Sipas informacioneve nga Ministria ...

Read More »

Tregu i gjësë së gjallë, mishi vazhdon të shitet jashtë kushteve normale

Peshkopi – Ndonëse janë zhvilluar disa aksione nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në të gjithë vendin për të ndaluar tregtimin e mishit jashtë kushteve higjeno sanitare, situata në disa zona vijon të jetë e njëjtë. Në tregun e mishit në ...

Read More »