LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet (page 5590)

Aktualitet

Ashton, Thaçi e Daçiç nominohen për Nobel dhe nga deputetë të PE

STRASBURG – Grupi i Aleancës Progresive të socialistëve dhe demokratëve në Parlamentin Europian, i drejtoi një letër kreut të Komitetit të çmimit Nobel, Torbjorn Jagland. Grupi propozon kandidimin e shefes së Politikës së Jashtme të BE-së, Catherine Ashton, Kryeministrit të Kosovës ...

Read More »

Reforma në shëndetësi, sindikatat: Mos prekni mjekët kur ndryshoni qeveritë

Reforma në shëndetësi nuk duhet të bëhet me prekje apo lëvizje të punonjësve të shëndetësisë”. Kërkesa vjen nga Këshilli Kombëtar i Sindikatës së Pavarur të Punonjësve të Shëndetësisë, i cili kërkon nga Ministria e Shëndetësisë reformim vetëm në administratën “e ...

Read More »

Washington Post- SHBA duhet t’i thotë Turqisë: Ndrysho drejtimin!

Shkruajnë: Morton Abramowitz, Eric Edelman dhe Blaise Misztal  Çfarëdo arritjesh që të ketë pasur gjatë dekadës së fundit, kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, po shkatërron demokracinë e pasigurt të vendit të tij, shkruan gazeta Washington Post. Sipas saj, ky është ...

Read More »

Hidrocentrali i Komanit bleu një skaf 38 mijë eurosh për … 255 mijë euro

Për të krijuar vetëm një ide të abuzimeve që janë bërë në kurriz të taksapaguesve shqiptarë, mjafton ky rast i hidrocentralit të Komanit. Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka çuar në ndjekje penale ish- drejtorin e këtij hidrocentrali dhe të gjithë kastën ...

Read More »

Kukës, buxhetorët që s’paguajnë energjinë rrezikojnë punën

Më shumë se 2 mijë punonjës të institucioneve shtetërore të qarkut të Kukësit, janë paralajmëruar nga drejruesit vendorë për largim nga puna nëse nuk shlyejnë faturat e energjisë elektrike. Ky paralejmerim ka ardhur duke parë nivelin e ulet të arketimeve ...

Read More »

Nishani takon kryeministrin sllovak: Prioriteti ynë, integrimi

Presidenti Bujar Nishani ka pritur sot Kryeministrin e Republikës së Sllovakisë, Robert Fico, ku i ka nënvizuar se integrimi europian i Shqipërisë mbetet prioritet. Presidenti Nishani i vlerësoi marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Sllovakisë si shumë të mira dhe shtoi se, ...

Read More »

Itali, blinin vajza në Shqipëri për prostituta, 14 shqiptarë në pranga

MILANO – Blinin vajza në Shqipëri dhe Rumani, e më pas i nxirrnin në rrugë që të shisnin trupin. Policia italiane ka vënë në pranga sot 14 shqiptarë, që kishin krijuar një organizatë kriminale në Milano. Sipas policisë, të arrestuarit ishin ...

Read More »

Ekstradohet nga Italia i dënuari me 5 vite burg për shitje droge

I dënuar me 5 vite burg nga Gjykata e Durrësit, për shitje të lëndëve narkotike, ekstradohet nga Italia, 25-vjeçari, Edison Shqarthi. Policia e Shtetit ka bërë të ditur se, sot Interpol Tirana ka sjellë me pranga të riun nga Roma, ...

Read More »

Itali, pranga grabitësit shqiptar u zbulua sepse linte mësimin

FIRENCE – Linte orët e mësimit gjatë pasdites dhe grabiste dyqanet e ndryshme. Bëhet fjalë për një 26-vjeçar shqiptar, i cili bashkë me një bashkëkombas 22 vjeç, janë vënë në pranga ditën e djeshme 22 janar 2014, për grabitjen e disa ...

Read More »

Kontrabandë ilaçesh nga Italia, në pranga djali i xhaxhait të Imamit

TIRANË – Arrestohet në Tiranë, për kontrabandë ilaçesh nga Italia në Shqipëri, djali i xhaxhait të ish-ministrit të Mbrojtjes, Arben Imami. Burime nga policia e Tiranës kanë bërë të ditur sot, se  nga oficerët e luftës ndaj krimit ekonomik është arrestuar ...

Read More »