LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet (page 5619)

Aktualitet

Papa Françesku emëron 19 kardinalë të rinj

Papa Françesku emëroi 19 kardinalë të rinj duke përfshirë 16 të cilët do të kenë të drejtën e votës në mbledhjen  ku një ditë do të zgjidhet pasardhësi i tij. Kardinalët e rinj vijnë nga dioqeza në të gjithë botën, ...

Read More »

Telashexhinjtë e Serbisë

Sikur Shakespeare të ishte gjallë, do të gjente një burim frymëzimi në Serbi, shkruan gazeta Economist. Sipas saj, armiqtë e vjetër shtrëngojnë duart, miqtë e vjetër godasin njëri-tjetrin me thikë pas shpine. Në një atmosferë të tillë, ky muaj premton të ...

Read More »

Shoqata humanitare “Medvegja”: Qe 200 mijë euro për Thaçin e Ramën

Jo 100 mijë, por një shoqatë nga Lugina e Preshevës ka vendosur t’ua ndajë Kosovës dhe Shqipërisë 200 mijë euro. Shoqata “Medvegja” me seli ne Zvicër ka vendosur t’ua kthej nderin Hashim Thaçit e Edi Ramës. Kështu, një pjesë të ...

Read More »

SHBA-ja drejt nisjes së bisedimeve të reja me Kubën

SHBA – Një zyrtar i Departamentit Amerikan të Shtetit tha se SHBA janë të hapura drejt nisjes së bisedimeve dhe marrëdhënieve të reja me Kubën. Edward Alex Lee shtoi se ecuria pozitive mes dy vendeve duhet të shkonte dorë më dorë ...

Read More »

“Federata” fantazmë gllabërojnë 6 milionë USD, të përfshirë në skandal 5 ministra të Kulturës

Gazeta Dita posedon një dokumentacion që provon se “federata” fantazmë të sportit kanë gllabëruar nga buxheti i shtetit rreth 6 milionë USD. Bëhet fjalë për abuzime të nisura që prej vitit 2005 dhe në vazhdimësi me çdo grant vjetor të buxhetit të shtetit të ...

Read More »

Zbulohen dokumentet, PD mban dy seli, RD në selinë e vjetër

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, njëherësh kryetari i PD-së, Lulzim Basha, shkel vendimin e qeverisë mbi pronësinë e selisë së vjetër të Partisë Demokratike. Sipas vendimit të miratuar nga qeveria Berisha, godina e selisë së vjetër të PD-së do të ...

Read More »

Aparaturat mjekësore dhe celularët shkaktojnë kancer të gjendrave tiroide

Ekspozimi ndaj ekzaminimeve të shpeshta mjekësore, por edhe valët që lëshojnë celularët mund të jetë faktorë për të shkaktuar kancerin e tiroideve. Në konferencën mjekësore të organizuar nga fakulteti i Mjekësisë, ekspertët kanë theksuar faktin se kjo sëmundje prek kryesisht,moshat ...

Read More »

Gjirokastër, shembet një monument kulture, shkak degradimi i banesës

Ka nisur sot shembja e banesës së Hadërajve, objekt mbi dy shekullor i cili renditet në listën e trashëgimisë kulturore në qytetin e Gjirokastrës. Vendimi për shkatërrimin e një pjese të mirë të objektit trekatësh, është marrë nga ana e ...

Read More »

Si u kthye godina e SHQUP pronë e Partisë Demokratike

Në datën 14 gusht të vitit 2013, ish-kryeministri Sali Berisha firmosi vendimin për të kaluar Partinë Demokratike në selinë e re të saj tek Ish-shtëpia Qendrore e Ushtrisë Popullore. Ky vendim i marrë në atë kohë nga kabineti qeveritar i ...

Read More »

Grekët kërkojnë t’i kthehen 2.5 mln eurot për Teatrin Kombëtar

Teatrit Kombëtar i ikin nga dora plot 2.5 mln euro. Këtë e mësojmë nga reagimi i deputetes greke dy ditë më parë e cila në një replikë mes dy ministrave të Parlamentit aktual, ajo kërkon që kjo shumë ti kthehet ...

Read More »