LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet (page 5620)

Aktualitet

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Jo barriera tregtare me Shqipërinë

Prishtinë – Dhoma e Amerikane e Tregtisë në Kosovë ka vlevrësuar se me vendosjen e barrierave tarifore dhe jotarifore nga Kosova dhe Shqipëria interesat e bizneseve nga të dyja anët e kufirit dëmtohen rëndë, bën të ditur agjencia e lajmeve “Evropa e ...

Read More »

Ish kryeministri izraelit, Ariel Sharon ndërron jetë në moshë 85 vjeçare

Ariel Sharon është cilësuar si gjigant i ushtrisë dhe skenës politike të Izraelit, por jo rrallë herë është cilësuar kontraverz përgjatë karrierës së tij. Ai ka qenë duke u trajtuar në një qendër spitalore në periferi të Tel Avivit. Të ...

Read More »

Ngrihet Task-Forcë për shmangien e rritjes abuzive të çmimeve në treg

Ministria e Zhvillimit Ekonomik Tregëtisë dhe Sipërmarrjes në bashkëpunim me Ministrinë e Financave me anë të një urdhëri të përbashkët do të krijojnë një grup të përbashkët pune për shmangien e rritjes abuzive të çmimeve në treg. Kjo Task-Forcë do ...

Read More »

Prokuroria: Bitro e të tjerë përfituan 72 mln lekë

Të paktën 72 milionë lekë dyshohet se kanë përfituar nga reklamat zyrtarët e lartë të Ministrisë së Punës, teksa prokuroria kryeqytetase vendosi të ndajë procedimin penal që ka të bëjë me trafikun njerëzor për në SHBA. Burime pranë Prokurorisë së ...

Read More »

Prizren, Rama: Mbledhja gur themeli i një strategjie të përbashkët, takimi 2-të në Vlorë

Dita e sotme është një ditë historike për Shqipërinë dhe Kosovën. “Vendi i shenjtë i zanafillës së rilinjdes kombëtare shqiptare” (siç, e cilësoi kryeministri Hashim Thaçi)  aty ku gati 136 vjet më parë u mbajt Lidhja Shqiptare e Prizrenit, sot ...

Read More »

Çollaku: Takimi në Prizren është presion ndaj Brukselit

Ish-zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Kreshnik Çollaku theksoi dje se takimi në Prizren që do të bëhet sot ndërmjet qeverisë shqiptare dhe asaj të Kosovës synon që të bëj presion tek Brukseli mbi idenë e bashkimit kombëtar. Në një postin ...

Read More »

Braktisen të moshuarit, fluks kërkesash në azil

E fshehur mes rrugicave të ngushta të lagjes “Ali Demi”, pas një tregu të vogël fruta-perimesh, arrin të dallosh  godinën dy katëshe të “Shtëpisë së Moshuarve”. Mes derës së hekurt mund të shohësh  shumë prej të “zotëve të shtëpisë”. Në ...

Read More »

Operacioni ndërkombëtar: Interpol mbyll linjat e trafikut të mallrave të rreme

Pak orë para ndërrimit të viteve Zyra Qendrore e Interpol-it, vendosi të publikojë të dhëna rreth operacionit të përbashkët “Mërkuri i bardhë”, ku mori pjesë edhe Interpol Tirana. Ripublikimi i këtyre të dhënave dhe përmendja e Shqipërisë si pjesë e ...

Read More »

Abuzoi me ndihmën sociale me 3.7 mln lekë, padi zyrtarëve të Bashkisë Leskovik

Ministria e Mirëqënies Sociale vazhdon kontrollet e skemës së Ndihmës Ekonomike dhe Pagesave të Aftësisë dhe denoncimet në prokurori të personave dhe zyrtarëve të cilët kanë abuzuar me ndihmën sociale. Sot Shërbimi Social Shtetëror i kësaj ministrie ka kallëzuar në ...

Read More »

Akuzat në Belgjikë, Frroku: Janë sajuar në Tiranë

Deputeti Mark Frroku ka reaguar rreth publikimit të lajmit në mediat belge, sipas të cilave ai rezulton i dënuar për vrasjen e një shqiptari në Belgjikë, në vitin 1999. Deputeti Frroku e cilësoi lajmin si të nxitur politikisht, duke garantuar ...

Read More »