LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet (page 5622)

Aktualitet

Hajdutët tentojnë të vjedhin hirin e psikoanalistit Sigmund Freud

BRITANI – Disa hajdutë u përpoqën të vidhnin hirin e Sigmund Freud që është vendosur në një varrezë hebraike në Londër. Hiri është i vendosur në një vazo të lashtë që daton që në shekullin e III para Krishtit. Sigmund Freud ...

Read More »

PD: Tahiri dhe drejtuesit e Policisë fshehin ngjarjet

Partia Demokratike ka akuzuar ministrin e Brendshëm Tahiri dhe policinë se po fshehin ngjarjet kriminale për të raportuar nivel më të ulët të krimeve. Në një deklaratë për mediat deputeti i PD-së Arben Ristani deklaroi se policia ka fshehur një ...

Read More »

Ktheheshin në burg pas përfundimit të lejes, 2 viktima, mes tyre dhe kapo i “bandës së Gjepalit”

Dy persona njëri prej tyre Astrit Gjepali, i cili po kryente dënimin me 25 vjet burg për vrasje, janë ekzektuar në një atentat pranë Rrogozhinës. Astrit Gjepali dhe Halit Fici janë ekzektuar në një atentat pranë Rrogozhinës. Vrasja ka ndodhur ...

Read More »

Muižnieks: Zyrtarët përgjegjës të 21 janarit të hetohen urgjentisht

STRASBURG- Komisioneri për të Drejtat e Njeriut i Këshillit të Evropës, Nils Muižnieks deklaron se niveli i lartë i korrupsionit në gjyqësor pengon seriozisht funksionimin e duhur të sistemi  të drejtësisë. Në raportin e publikuar sot në  Strasburg si rezultat  i vizitës ...

Read More »

21 Janari, vendosen 4 pllaka bronzi aty ku u vranë protestuesit

Në prag të 3-vjetorit të ngjarjes së 21 janarit, ku u vranë 4 protestues në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” para kryeministrisë janë vendosur 4 pllaka bronzi në kujtim të këtyre viktimave. Memoriali është ideuar nga kryeministri Edi Rama dhe po ...

Read More »

Kushtetuesja me 28-29 janar do shqyrtojë ankimimet e PD për INUK e Buxhetin

Gjykata Kushtetuese kalon në seancë gjyqësore ankimimin e opozitës në lidhje me kompetencat e Inspektoriatit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, si dhe kërkesën për të rrëzuar Aktin Normativ të qeverisë për ndryshimet dhe shtesat në ligjin për buxhetin e vitit 2013-të. Kërkesa ...

Read More »

Hakerat sulm drejtësisë “Na plotësoni 9 kërkesat”

Nëntë kërkesa i janë paraqitur qeverisë nga grupi shqiptar i hakerave, “RedAnons_Al” dhe në rast mosplotësimi të tyre, hap pas hapi kanë vendosur “të nxjerrin në shesh të palarat”. Faqja zyrtare e Ministrisë së Drejtësisë dhe më konkretisht regjistri elektronik ...

Read More »

Gjermeni: Pushteti lokal të pastrojë zonat turistike nga mbetjet

Pastrimi i zonave turistike nga mbetjet e ndyshme, do të jetë prioritet si për qeverinë ashtu dhe për njësitë e pushtetit vendor. Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni, u kërkoi bashkëpunim njësive vendore, si dhe deklaroi vënien në ...

Read More »

BB financon ndërtimin e ujësjellësit në Durrës, Rama: Nis transformimi rrënjësor

Shumë shpejt banorët e Durrësit, por edhe zonës përreth nuk do të vuajnë mungesën e ujit të pijshëm. Qeveria shqiptare ka nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi me Bankën Botërore për nisjen e punimeve për ndërtimin e impiantit të ujësjellësit që ...

Read More »

Vlorë, morën peng dhe dhunuan të riun, arrestohen 3 persona

Tre persona janë arrestuar ditën e sotme në Vlorë, pasi kanë marrë peng një shtetas. Veron Dautllari 22 vjeç, Emiljano Dautllari 21 vjec, dhe shtetasi me iniciale S.R., kanë marrë peng shtetasin me iniciale F.D., e kanë keqtrajtuar dhe më ...

Read More »