LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet (page 5640)

Aktualitet

Dosja “Gjika”, 68 kallëzime penale për kryebashkiakun e Vlorës

Zbardhet vendimi i Gjykatës së Lartë që transferoi dosjen  “Gjika” në Gjykatën e Tiranës. Nga vendimi i siguruar për kreun e bashkisë Vlorë Shpëtim Gjika, në prokurori rezultojnë 68 kallëzime penale në lidhje me falsifikimin e dokumenteve zyrtare. Vendimi nga Gjykata ...

Read More »

Virozat e stinës, mbipopullohet pediatria, 200 raste çdo ditë në urgjencë

Virozat e stinës kanë mbipopulluar pediatrinë e QSUT-së dhe ambulancat e lagjeve. Në urgjencën e këtij spitali, paraqiten çdo ditë rreth 200 raste, ndërsa në sistemin parësor paraqiten rreth 10-12 raste në ditë. Por për mjekët, duke iu referuar muajit ...

Read More »

Maradona qiri për Shumin: Mund t’ia dalësh mbanë

“Forca Majkëll, kampioni i padiskutueshëm i shpejtësisë, por mbi të gjitha i humanizmit! Je një kampion dhe një njeri shembull jo vetëm në garat e Formula 1, por edhe më shumë”. Forca miku im, mund t’ia dalësh mbanë edhe këtë ...

Read More »

Materniteti i Lezhës pa medikamente nga keq menaxhimi i buxhetit

Mungesa e buxhetit dhe keqmenaxhimi i të ardhurave kanë shkaktuar probleme në furnizimin e maternitetit të Lezhës me medikamente. Ky fakt konfirmohet nga vetë shefi i sherbimit ebstetrik gjinekologjik në Lezhë Pjeter Meci, sipas të cilit mungesa e ilaceve ka ...

Read More »

PD: Ngjarja në Pogradec nxit klimën e dhunës ndaj opozitës

Partia Demokratike ka reaguar për tritolin e vendosur në banësën e kreut të kësaj force politike për Pogradecin, Luan Lipo. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e PD-së, Laura Vorpsi tha se ngjarja e ndodhur mëngjesin e sotëm në Pogradec, ...

Read More »

Marrëveshja e Ohrit: Basha takon Menduh Thaçin

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha priti në një takim kryetarin e komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj. Kryebashkiaku Basha ka falënderuar Selmanajn dhe asamblenë e Deçanit, për shpalljen “Qytetar Nderi” i Deçanit. Kreu i Bashkisë, Lulzim Basha e konsideron ...

Read More »

Lewandowski dërgon Mandzukic në Premier

Me ardhjen e Robert Lewandowski në korrik, mbaron dhe aventura e Mario Mandzukic tek Bayern Mynih. Sipas “Daily Express”, klubi bavarez është duke marrë oferta nga Anglia për sulmuesin kroatë. Dy janë skuadrat që dëshirojnë shërbimet e Mandzukic, Manchester United ...

Read More »

Atletikë: Testet anti-doping do kryhen prej flokëve

Tashmë atletët do testohen në testet antidoping edhe nëpërmjet mostrës së flokut. Kjo mënyre e re do të përdoret sepse sipas WADA-s,shenjat e përdorimit të substancave të ndaluar qëndrojnë në flokë për një kohë më të gjatë sesa ne kampionët ...

Read More »

Histori: Çfarë ka ndodhur më 6 janar?

1322 – Stefan Urosh III bëhet mbret i Serbisë. Ai ishte i biri i mbretit Stefan Millutin. Uroshi mundi disa nga anëtarët e familjes të cilët pretendonin fronin që e mbajti deri në shtator 1331. Ai njihej zakonisht edhe si ...

Read More »

Primitivizëm, babë e bir dhunojnë e i prejnë flokët gruas pse u kthye vonë nga puna

Durrës – Një grua 39-vjeçare nga Durrësi është dhunuar fizikisht dhe psikologjikisht nga djali dhe bashkëshorti i saj. Sipas policisë, babë e bir kanë ushtruar dhunë ndaj 39-vjeçares, pasi është kthyer me vonesë nga puna. Ngjarja ka ndodhur në lagjen numër ...

Read More »