LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet (page 5643)

Aktualitet

Ndarja e re administrative dhe territoriale, nisin konsultimet

Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore, Bled Çuçi zhvilloi një takim me përfaqësues të donatorëve dhe shoqërisë civile që veprojnë në fushën e decentralizimit dhe qeverisjes vendore në Shqipëri, për të konsultuar dhe diskutuar me ta kriteret e propozuara për ...

Read More »

Spanjë, vajza e mbretit nën hetim për mashtrim tatimor

Një gjykatës spanjoll ka kërkuar që vajza më e vogël e mbretit të Spanjës Huan Karlos të paraqitet në gjykatë, pasi akuzohet për mashtrim dhe pastrim parash. Vajza e mbretit e quajtur Kristina, 48 vjeç, është përfshirë në biznesin e ...

Read More »

Vritet një tjetër shqiptar nga Kosova në Siri

PRISHTINË – Luftimet në Siri i kanë marrë jetën edhe një tjetër shqiptari nga Kosova, viktima është shtetasi H. Dema nga Kaçaniku, vullnetar nga Kosova, i cili kishte shkuar në Siri për të luftuar kundër regjimit të presidentit Bashar Al Assad. ...

Read More »

SHBA, temperatura në -53 gradë, deri më tani 16 persona të vdekur

NEW YORK – Vorbulla polare që goditi veriun e SHBA duket se ka sjellë temperatura edhe më të ulta me ditët e mëparshme që do të vazhdojnë ende. Më shumë se 4,500 fluturime u anulluan ditën e hënë në SHBA për ...

Read More »

Ish-kryeministri rumun dënohet me 4 vite burg

RUMANI – Gjykata Supreme në Rumani e ka dënuar ish-kryeministrin Adrian Nastase me katër vite burg për marrje ryshfeti. Sipas BBC, gjykata zbuloi se dy zyrtarë rumunë e kanë ndihmuar Nastasen për të marrë mall kinez për pronat e tij private ...

Read More »

Turqi, lirohen nga detyra 350 oficerë policie prej skandalit të korrupsionit

ANKARA – Qeveria turke ka shkarkuar brenda natës 350 policë në Ankara, duke përfshirë edhe drejtuesit e departamenteve të mëdha. Shkarkimet erdhën pas hetimeve për skandalin e korrupsionit ku përfshiheshin biznesmenë të fuqishëm vendas si dhe fëmijët e 3 ministrave të ...

Read More »

Prioritetet e FA, Kodheli: Transparenca e burimeve financiare dhe lufta kundër korrupsionit

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA-së dhe Gjeneral -Majori Jeronim Bazo kanë zhvilluar një takim me ushtarakët me temë: Direktivat e Mbrojtjes për vitin 2014. Duke folur në këtë takim, Kodheli ka publikuar ...

Read More »

Zhdukja e 61 pikturave, pretenca 18 muaj burg për përgjegjësin e galerisë

Korçë – Është dhënë edhe pretenca e parë për skandalin e pikturave në Korçë. Prokuroria e qytetit juglindor ka kërkuar sot në gjykatë, dënimin me 18 muaj burg, Sotiraq Xegën, ish-përgjegjësin e galerisë “Guri Madhi”, në Korçë nga ku janë zhdukur 61 ...

Read More »

Banka e Shqipërisë: Dhjetor, inflacioni u rrit në 1.9%

Pas 6 muajsh stabilitet, gjatë muajit të fundit të vitit 2013, pra në dhjetor, inflacioni u rrit për herë të parë. Sipas Institutit të Statistikave, inflacioni vjetor u rrit në 1.9%, nga 1% që ishte në Nëntor. Faktori kryesor i ...

Read More »

Bozdo: Pezullimi i kredive të buta ka prapavijë politike

Bashkia e Tiranës thotë se ka “prapavijë politike” pezullimin për e kredive të buta. Nënkryetari i bashkisë Enno Bozdo tha sot se ky është një lajm i keq për qytetarët e Tiranës pasi me këtë vendim kryeministri u ka privuar qindra ...

Read More »