LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 2)

Rajoni

Numërohen të gjitha votat e diasporës në Kosovë, Vetëvendosje merr edhe një deputet

Janë numëruar edhe votat e fundit nga zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë. Bëhet fjalë për 1806 vota që kanë ardhur nga diaspora dhe me vendim të Gjykatës Supreme, hynë në votim. Sipas të dhënave, shumica e tyre janë për ...

Read More »

Gratë e Srebrenicës protestojnë para ambasadës së Suedisë kundër Nobelit për Handken

Gratë e Srebrenicës kanë protestuar sot para ambasadës së Suedisë në Sarajevë kundër dhënies së çmimit Nobel në Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke, për shkak të qëndrimeve pro serbe gjatë luftërave të viteve 1990 në ish-Jugosllavi. Akademia suedeze njoftoi ...

Read More »

Spitali Amerikan mashtron pacientin: I vendos aparat në zemër pa qenë nevoja!

Shërbimi i dobët dhe mungesa e aparaturave në spitalet shtetërore bën që shumë pacientë ti drejtohen spitaleve private. Mirëpo, edhe në këta institucione, ku jeta e pacientit duhet të jetë primare, duket se ndodhin gjëra të pazakonta. Një rast i ...

Read More »

Deputeti shqiptar martohet me ish-shefen e tij pas divorcit nga gruaja

Deputeti dhe nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri është kurorëzuar për herë të dytë në martesë. Zekiri është martuar me Bisera Jordanovën e cila është e angazhuar në Agjencionin për inovacion. Muhamedi dhe Bisera janë të lidhur prej shumë vitesh dhe ...

Read More »

Deputetja shqiptare publikon foton e një mashkulli dhe jep alarmin: Njoftoni policinë nëse e shikoni këtë person

Kandidatja për deputete nga LDK-ja, Rrezarta Krasniqi, për të cilën është bërë e ditur se ka marrë votat që i sigurojnë ulëse në Kuvend të Kosovës, ka bërë një apel për ndihmë pasi një familjar i saj është zhdukur. Ajo ...

Read More »

“Serbët më dogjën shtëpinë. Jam përballur e vetme me presione, por kam guxuar”…

E ftuar në emisionin “Diaspora” gazetarja dhe regjizorja e mirënjohur Shenida Bilalli ka rrëfyer rrugëtimin e jetës dhe karrierës së saj në Kroaci. Shenida ka kryer studimet në Akademinë për Teatër Film dhe Television në Kroaci, autore e mbi 300 ...

Read More »

Franca: S’ka liberalizim te vizave per Kosoven derisa te permbushen kushtet

Gjasat që liberalizimi i vizave të jetë dhuratë për Kosovën në prag të Krishtlindjeve janë inekzistente. Përveç Gjermanisë, duket se askush tjetër prej shteteve anëtare të Bashkimit Evropian nuk mendon se kosovarëve duhet t’iu hiqet regjimi i vizave brenda një ...

Read More »

“Ministri i Jashtëm grek është me origjinë nga Himara”

Ministri i Jashtëm i Greqisë në qeverinë e partisë Demokracia e Re, Nikos Dendias është me origjinë nga Himara, kështu është shprehur zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koçi. Koçi tha në emisionin “Repolitix” se Dendias ka rrënjë në Himarë, çka u ...

Read More »

Në mes të Athinës, kush është biznesmeni i njohur që u eliminua me breshëri automatiku

Një atentat i tipit mafioz ndodhi gjatë orëve të paradites së sotme në lagjen “Chaidari” në Athinë. Disa breshëri të gjata ndaj një makinë luksoze “BMW” dhe pak sekonda më pas një person që del i gjakosur prej andej. Kjo ...

Read More »

Çështja e ndryshimit të kufijve, kandidatja e propozuar nga Trump për ambasadore në Tiranë shpreh hapur qëndrimin

Kandidatja amerikane e propozuar nga presidenti Donald Trump për ambasadore në Shqipëri, Yuri Kim ndër të tjera ka folur edhe për ndryshimin e kufijve. Ajo u pyet nga senatorja Jeanne Shaheen rreth deklaratave të kandidatit për kryeministër të Kosovës, Albin ...

Read More »