LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 20)

Rajoni

Fshati kosovar që mahnit me dekorimin për festat (Foto)

Fshati Pjetërshan i Gjakovës edhe këtë vit ka marrë pamjen e një vendi përrallor. Pjetërshani është dekoruar në mënyrë të mrekullueshme për festën e Krishtlindjes dhe për Vitin e Ri. Fshati që gjendet pak kilometra larg qytetit të Gjakovës edhe këtë vit duket se do ...

Read More »

Të hiqet ligji i luftës me Shqipërinë, zgjidhje të çështjeve

Në një intervistë për televizionin shtetëror ERT Tv ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias ka folur për problemet me Shqipërinë, një ndër to ishte edhe ligji i luftës. Kotzias ka vlerësuar vendimin e qeverisë shqiptare për varrezat e reja të ushtarëve ...

Read More »

Punëtoret e seksit protestë në Shkup për të drejtat e tyre

Punëtoret e seksit në Shkup, në ditën botërore kundër dhunës ndaj tyre marshuan dje në qendër të Shkupit për të kërkuar vëmendjen e autoriteteve dhe ndalimin e krimeve dhe të dhunës kundër tyre. Bashkë me to marshuan edhe dhjetëra aktivistë ...

Read More »

Qindra qytetarë të Kosovës investojnë në bitcoin (Video)

Monedhat elektronike janë një nga temat më aktuale në botë, por edhe në Kosovë. Bitcoin është një monedhë digjitale në të cilën transaksionet mund të kryhen pa nevojën e një banke qendrore. Edhe në Kosovë shumë kompani kanë investuar në ...

Read More »

Letër Aidës nga burgu: E kam falur edhe pa më kërkuar falje!

Ish-lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti përmes një letre nga burgu u është drejtuar pjesëmarrësve në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm. Kurti përmes kësaj letre të cilën e lexoi asamblisti më i votuar në Kosovë, Arben Vitia, thotë se ai e ...

Read More »

VIDEO/ Shau grekët në punë për pagesën, ja çfarë i ndodhi shqiptarit

Deklaratat e forta kundër grekëve i kanë sjellë vetëm ters shtetasit shqiptar. Media Helene, protothema.gr. raporton se shqiptari u arrestua në Argos të Greqisë pas një konflikti verbal dhe fizik me disa shtetas grekë për çështjen e pagesës në punë. ...

Read More »

Washingtoni kërkon nga Serbia t’i nxjerrë para gjyqit ata që fshehën kufomat e 941 shqiptarëve

Departamenti i Shtetit i SHBA tha se ata që janë përgjegjës për lëvizjen e trupave të pajetë të civilëve shqiptarë të Kosovës të vrarë në luftën e vitit 1999 në varre masive në Serbi duhet të sillen para drejtësisë. Nga Filip ...

Read More »

Dhjetëra të plagosur në derbin e Beogradit, në stadium dhe Olsi Rama e Gaz Demin (Foto+Video)

  Olsi Rama dhe Gaz Demi kanë qenë të ftuar nga presidenti i Partizanit të Beogradit për të parë derbin e kryeqytetit serb Partizani Beograd-Cervena Zvezda. Por ndeshja nuk ka shkuar ashtu siç pritej sepse brenda sektorit të tifozëve të ...

Read More »

BE të korrigjojë gabimin e madh ndaj Ballkanit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç sot në Beograd bisedoi me kryeministrat e Bullgarisë, Rumanisë dhe Greqisë, Bojko Borisov, Mihai Tudoze dhe Alexis Tsipras, rreth asaj se si Serbia më shpejtë të afrohet drejt Bashkimit Evropian (BE) por edhe në projektet ...

Read More »

Vuçiç: Nuk i bashkohemi NATO-s, do blejmë sisteme të mbrojtjes ajrore

Gjatë një interviste për agjencinë e lajmeve ‘TAS’, PRESIDNETI I Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se, Serbia nuk do bëhet pjesë e aleancës së NATO-s dhe se do të blejë 6 helikopterë ushtarak rusë dhe sisteme të mbrojtjes ajrore. “Serbia ...

Read More »