LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 3)

Rajoni

Ngrin marrëveshja me Greqinë për emrin! Zoran Zaev: Pas shtyrjes së negociatave na mungojnë fondet nga BE!

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev thotë se pas refuzimit të hapjes së negociatave nga BE, Marrëveshja e Prespës me Greqinë do të futet në krizë. Në një intervistë për për seksionin grek “Euronews”, Kryeministri maqedonas tha se disa ...

Read More »

“Është shumë e rëndë”! Zbulohet kërkesa ‘surprizë’ në takimin e parë mes Kurtit dhe Ramës

Kryeministri i ardhshëm i Kosovës Albin Kurti zbardhi detaje nga biseda me kryeministrin Edi Rama. Kryetari i Vetëvendosjes e quan “shumë të rëndë” tarifën dhe angazhohet për një zgjidhje alternative. “Ne kemi hapur çështjen e bashkëpunimit ekonomik dhe liberalizimit të ...

Read More »

Weber: Nëse Grenell tenton të çojë para idenë e shkëmbimit të territoreve, e ka BE-në kundër

Eksperti gjerman Bodo Weber në një intervistë për Gazetën Express, përveç problemeve të brendshme me të cilët po përballet BE-ja, dhe mos anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, ka folur edhe rreth dialogut Kosovë Serbi, dhe mundësisë së kthimit ...

Read More »

GfK renditë Kosovën ndër endet më të varfra.

Kompania analitike Growth from Knowledge (GfK) përpiloi një vlerësim të vendeve evropiane sipas fuqisë blerëse të popullatës. Në listën e 42 vendeve, Ukraina renditet e fundit, sipas ueb faqes së organizatës. Sipas analizës, Lihtenshtajni zuri vendin e parë me një ...

Read More »

Albin Kurti refuzon Mini Shengenin Ballkanik: Shqipëria ta shikojë Serbinë me sytë e Kosovës

Kosova është kundër Mini Shengenit Ballkanik. Idenë e nisur në Serbi nga Presidenti Aleksandar Vucic, Kryeministri shqiptar, Edi Rama dhe ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, Prishtina e konsideron të dëmshëm si në aspektin ekonomik, ashtu edhe në atë ...

Read More »

Maqedonia nga janari 2020 me qeveri teknike, ja si do të caktohet kryeministri! Zgjedhjet e parakohshme në 12 Prill

Pas arritjes së marrëveshjes mes partive politike, Maqedonia prej datës 3 Janar të vitit të ardhshëm do të ketë qeverinë teknike deri në përgatitjen e zgjedhjeve të parakohshme më 12 Prill. Por kush do të jetë kryeministri dhe si do ...

Read More »

Kombëtarja e Kosovës – Brazili i Ballkanit që s’i frikësohet askujt

Refugjatë. Refugjatë të rritur në pjesë të ndryshme të Evropës, por të mbledhur nën një flamur. Flamurin e tyre. Në shtëpinë e tyre. Shtëpinë që madje kurrë se panë. E njohin nga tregimet – tregimet e përgjakshme dhe të tmerrshme ...

Read More »

Maqedonia e Veriut drejt zgjedhjeve të parakohshme, caktohet data

Mbledhja e liderëve të partive kryesore, e thirrur nga presidentin i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski është finalizuar me një vendim. Qeveri teknike 100 ditëshe si dhe zgjedhjet e parakohshme më 12 prill të 2020! Ky është vendimi i marrë ...

Read More »

Kryeministri Zaev dha dorëheqjen! Zgjedhjet në 2020-ën

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen në muajin Mars të 2020 mëson ekskluzivisht nga burime brenda qeverisë portali TetovaSot. Pasi Brukseli nuk hapi negociatat me Maqedoninë e Veriut, Kryeministri Zoran Zaev ka dalë sot në një konferencë për shtyp ...

Read More »

Vjen lëvizja e fundit nga Franca, miraton ratifikimin e Protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut

Senati francez ka miratuar në lexim të parë propozim-ligjin për ratifikimin e Protokollit për anëtarësim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO. Maqedonia është që prej 6 shkurtit pjesë e NATO-s dhe nuk ka më pengesa për të. Tashmë ...

Read More »