Home . Aktualitet . Rajoni (page 30)

Rajoni

Asnjëri nga 8 këshilltarët e veçantë të Zaevit nuk është shqiptar, më i paguari është serb

Kryeministri Zoran Zaev ka angazhuar 8 këshilltarë të veçantë dhe 4 këshilltarë të jashtëm. Në listën e Këshilltarëve të veçantë të kryeministrit Zaev, nuk ka asnjë shqiptar. Ndërkohë që shuma e pagës së tyre është në rangun e nëpunësve civilë, ...

Read More »

Mediat maqedonase pas triumfit të Kosovës: Në Maqedoni ka “vdekur” basketbolli

Fitorja e Kosovës ndaj Estonisë ka bërë që Maqedonia të eliminohet në parakualifikimet për Kampionatin Botëror. Përfaqësuesja e Kosovës ia doli të shënoi fitore ndaj Estonisë, për të kaluar së bashku me këta të fundit në fazën tjetër, në kuadër ...

Read More »

Media boshnjake: Me shqiptarët s’ka shaka, shihni si e poshtëron Daçiçin kjo bukuroshe shqiptare

Paraqitja e ambasadores së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, gjatë përballjes me ministrin e Jashtëm serb, Ivica Dacic, në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit për Kosovën, ka impresionuar median boshnjake. Portali nga Bosnja, ‘Direktno24’, këtë përballje e ka titulluar “Me ...

Read More »

Emigrantët e Kosovës mashtrohen me bileta false

Bileta me çmime të volitshme këtë verë për emigrantët kosovarë kanë ofruar kompanitë “Prishtina Airlines” si dhe “Kosova Airëays” por dolën të jenë mashtruese.Policia e Kosovës ka arrestuar dy kosovarë nën dyshimin për mashtrim të mërgimtarëve me bileta false. Në ...

Read More »

Aleksandër Vuçiç takim me Trump para vendimit final për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuciç pritet ta zhvillojë një takim të rëndësishëm, deri në fund të këtij viti, me homologun e tij amerikan, Donald Trump, ku temë kryesore do të jetë Kosova. Lajmin e ka publikuar e përditshmja serbe “Blic”. ...

Read More »

Ish-Kryetarit të Kuvendit të Malit të Zi, Svetozar Maroviçit, i konfiskohet e gjithë pasuria

Organet e gjyqësisë të Malit të Zi kanë konfiskuar përkohësisht gjithë pasurinë e Svetozar Maroviçit, ish-funksionarit të lartë të Malit të Zi (presidentit të të ashtuquajturës Federata Serbi-Mali i Zi, e pastaj kryetar i Kuvendit të Malit të Zi, si ...

Read More »

Shkarkohet Kryeprokurori i Maqedonisë, vendim surprizë për të gjithë

Një vendim surprizë mund të quhet shkarkimi i Prokurorit publik të Maqedonisë, Marko Zvërlevski. Vendimi u mor nga Parlamenti, me 64 vota pro, pas një drame njëmujore nga ana e deputetëve të VMRO-DPMNE-së, të cilët me replika dhe kundër-replika e ...

Read More »

“SHBA i premtoi me shkrim Millosheviçit se s’do e njohë kurrë Kosovën”

Ndihmësi më i afërt i Sllobodan Milosheviçit, njëkohësisht numri dy i qeverisë serbe ka bërë një diversion të fuqishëm kundrejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Njeriu i Putinit në sferat më të larta të Beogradit, ka deklaruar për gazetën serbe ...

Read More »

Dhunohet në sy të gruas gazetari investigativ Parim Olluri

Gazetari investigativ, njëherësh drejtori i gazetës “Insajderi”, Parim Olluri është dhunuar fizikisht nga disa persona të panjohur mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:00 afër banesës së tij. Në momentin e sulmit, ai ka qenë i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, ...

Read More »

Problemi i kufirit detar me Greqinë: Turqia kërkon zgjidhje

Ministri i Punëve të Jashtme, të Turqisë Mevlüt Çavuşoğlu, ka rihapur debatin në lidhje me kufirin detar me Greqinë. Shefi i diplomacisë turke, në përgjigje të një pyetje në parlamentin turk, tha se mes Turqisë dhe Greqisë ka një numër ...

Read More »